17.02.2020 6 minut čtení

Proč nejhorší den vašeho života klidně může být naopak tím nejlepším dnem vašeho života?

Život je nevyzpytatelný a přináší zvraty, které by málokdo čekal. Bohužel jsou jeho nedílnou součástí i špatné dny, které čas od času potkávají každého z nás. Těžkosti, které přinesou, nemusejí být způsobeny vaší vinou, ale zkrátka přicházejí.

Měli jste někdy tak špatný den, že i jen pomyšlení na něj ve vás vyvolává řadu negativních emocí? Omlouvám se, ale skutečně jsem to udělal. Připomněl jsem vám nejhorší den ve vašem životě. Možná vám ožily vzpomínky a negativní emoce a máte vztek, že jste vůbec otevřeli tenhle článek. Ale pojďme se podívat na to, jak z vašeho nejhoršího dne může být váš nejlepší den.

Před tím si ale pro úplnost nastíníme, jak takový nejhorší den může vypadat. Má mnoho podob a pro každého je jiný, protože každý z nás prožívá různé věci odlišným způsobem.

Jeden příklad za všechny bude stačit. Vašemu blízkému příbuznému (například otci nebo matce) byla diagnostikována rakovina. Příšerná zpráva. Jste ale v mysli přesvědčeni, že to zvládne a popere se s tím. Bohužel se to nestalo a tato osoba brzy na to zemřela. Vaše emoce jsou extrémně silné a ještě je zesiluje fakt, že to musíte oznámit dalším příbuzným. Tím to ale bohužel nekončí. Do rodiny se vkrádají supi, kteří chtějí profitovat na smrti vaší blízké osoby a snaží se získat podíl z dědictví, což zahajuje velký boj přímo uprostřed vaší rodiny.

Co s tím? Děláte vše, co je ve vašich silách, abyste se vyrovnali se smutkem a vyplnili jste prázdnotu, která po zemřelém člověku vznikla, a zároveň usilujete o to, aby rodina zůstala pohromadě a spory o majetek ji nerozdělily. Tento den může být vaším nejhorším v životě, anebo také nejlepším.

V jakém smyslu může být nejlepší? Znamená to, že přemýšlení o něm vás má dělat šťastné? To rozhodně ne. Proměnit ve šťastný den ho musíte vy sami, ale v žádném případě ne tím, že budete radostní z toho, co se stalo. To zkrátka není možné. Můžete to ale udělat smysluplným, aby to mohlo sloužit hlubšímu účelu.

A zde už jsme u 3 důvodů, proč by nejhorší den vašeho života mohl klidně být tím nejlepším dnem vašeho života. Za smrt blízké osoby si pochopitelně můžete dosadit libovolnou situaci z vašeho života:

1) Nutí vás růst

Hlavním důvodem, proč je možné výše popsaný den (nebo sérii dnů) považovat za nejlepší den v životě, i přes to, že by bylo skutečně hrozné ho prožít, je to, že vás nutí růst, vyvíjet se a přizpůsobovat se. Rozdíl mezi člověkem, který takový zážitek prožil a tím, kdo ho neprožil, je obrovský. A na pokrok, který je možné tímto prožitkem dosáhnout, lze být právem hrdý.

Bez ohledu na to, jak bolestné nebo jak obtížné je projít nějakou událostí, vás ve skutečnosti dělá lepší osobou. Udělá vás silnější, odolnější, moudřejší a naučí vás životní lekci, kterou byste se jinak nikdy nenaučili.

Takové události je možné považovat za požehnání v přestrojení za zkoušky, protože v sobě mají obrovskou hodnotu, kterou z nich můžete načerpat. Kdybyste těmito událostmi neprošli, nebyli byste ani z poloviny tou osobou, kterou jste dnes.

„Konečným měřítkem člověka není to, kde stojí v momentech klidu a pohodlí, ale kde stojí v době výzev a kontroverzí.“ - Martin Luther King Jr.

2) Probudí vás

Každý, kdo zažil nějakou opravdu náročnou událost, například smrt blízkého člověka, by to měl vědět nejlépe. Taková událost, zvlášť když přijde náhle, nás obvykle probudí a je připomínkou toho, na čem v životě skutečně záleží. Paradoxně po takových zážitcích většinou přehodnocujeme své životní hodnoty a vydáváme se na nové cesty. Jeden takový incident může doslova změnit všechny vaše priority.

Je skutečně smutné, že jsou to až především tragické události, které dokáží nakopnout naše zamrzlé jednání. Ale je to alespoň jedno z pozitiv, které smutné události mohou mít. Dají vám novou energii a nový směr.

3) Motivuje vás

Jeden fakt o psychicky zdravých lidech: vždy se budeme snažit, abychom se vyhnuli fyzické i psychické bolesti. To je jeden z důvodů, proč je pro mnoho lidí obtížné vykročit ze své komfortní zóny.

Když prožijete intenzivní bolest, automaticky vás to podnítí, abyste podnikli nějaké kroky, které vás bolesti zbaví. Problém ale je, že to automaticky neznamená dělat správné kroky. Někoho taková bolest totiž může motivovat například k užívání drog, což je jeden z nejhorších způsobů, jak se vyrovnávat s bolestí. Sice to od bolesti skutečně pomůže, ale zároveň to v důsledku přinese více škody než užitku.

Je důležité, abyste se ujistili, že negativní zkušenost používáte jako palivo pro pohyb kupředu a ne jako výmluvu nebo záminku pro dočasné zbavování se bolesti pochybnými způsoby.

„Síla nepochází z vítězství. Tvoji sílu rozvíjejí tvoje boje. Když překonáváš těžkosti a rozhodneš se nevzdávat se, to je síla.“ - Arnold Schwarzenegger

---------------------------

Nejhorší časy vašeho života mají sílu a schopnosti vytvořit pro vás lepší život, pokud jste ochotní se z nich poučit. Na závěr jedno přiznání. Popsaná situace se smrtí blízkého člena rodiny na rakovinu a následných supech, kteří se slétli za dědictvím, je skutečný příběh jednoho podnikatele.

V závěru svého vyprávění říká: Bolest mě nutila tvrdě pracovat na mém podnikání, abych mohl změnit své toxické prostředí. Kdybych touto velkou bolestí neprošel, pravděpodobně bych zůstal v mé toxické, ale komfortní zóně. Věřte mi, nebyl jsem motivovaný měnit nejhorší den v životě na nejlepší, když k těm událostem došlo. Ale časem jsem v tom dokázal najít hlubší význam a zlepšit tím svůj život.

#osobnirozvoj #tezkosti #prekazky #smrt #konec #podnikani #restart #motivace #inspirace #zivot

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Říct tohle někomu, komu někdo umírá, asi bys dostal ránu. :D Ale rozumím, kam tím míříš. :)
    0
    • Jo, samozřejmě, takhle to nejde a ani to tak myšleno nebylo. Ale když se pak člověk zpětně ohlédne, tak ho taková událost skutečně v mnohém posune. Když sám chce... A i když je smutné, že to musí být zrovna taková událost, je to prostě tak. Ale ať nejsme tak negativní, tak by to šlo určitě vztáhnout i na jinou (méně tragickou) událost :-)
      0