15.03.2020 8 minut čtení

Mysleli jste, že v dubnu to skončí? Pandemie COVID-19 dlouhodobě změní svět, tak jak ho známe

Globálních krizí jsme zažili již několik a každá z nich zcela zásadně ovlivnila dnešní fungování naší společnosti. Odborníci se shodují na tom, že u současné pandemie tomu nebude jinak. Očekávejme změny, razantní změny moderního světa.

Tak jako každá předchozí událost, která zamávala světovou ekonomikou, smrtící pandemie koronaviru nebude jiná. Velká hospodářská krize nás před sto lety naučila šetřit. Hyperinflace ve Výmarské republice dodnes ovlivňuje německou politiku. 

Asijská finanční krize v roce 1997 donutila celý region nashromáždit největší sbírku valut na světě. A nedávná Velká recese z roku 2008 rozklížila demokratickou společnost a její dozvuky nás pronásledují dodnes.

Tentokrát konkrétní viník chybí. Ropná cenová válka a ekonomické důsledky jsou až sekundárním projevem restrikcí spojených s obavou o lidské životy a bezpečnost občanů. Přesto se během několika týdnů miliardám lidí po celém světě doslova převrátil život naruby.

Obyvatelstvo nakupuje roušky a respirátory, kulturní život zamrzl, globální výstavy, konference a sportovní akce byly zrušeny, dovolené a veškeré cestování ustalo, lidé pracují z domu. V různých částech města mají zakázáno vycházet z domu – dokonce i země s menším výskytem viru předběžně sáhly preventivně po razantních opatřeních, aby se vyhnuly bezpečnostní katastrofě, jaká postihla Čínu nebo Itálii

Málokdo si v tuto chvíli uvědomuje, jaké následky bude tahle situace mít na náš život v budoucnu, ale už ani ti nejoptimističtější z nás nevěří, že by vše skončilo za pár týdnů, až vlády odvolají karanténu a nouzový stav – pokud se tak v řádech týdnů vůbec stane. 

Dlouhodobá změna

Nadnárodní výrobci již teď rozmýšlí, kde nakupovat komponenty a materiál, kde stavět výrobní haly a montovny. Čína, která byla v očích Spojených států zdiskreditována již v minulosti kvůli obchodní válce, bude pravděpodobně ještě více bojovat o spolupráci se zbytkem světa.

Ve světe kanceláří a vysokého byznysu se konečně začalo ve velkém mluvit o možnosti remote workingu a home officu. Zaměstnanci, u nichž to dříve bylo nemyslitelné, najednou pracují z domu a pořádají meetingy přes Skype. A světe div se - ono to funguje.

„Jakmile se remote working jednou prokáže jako efektivní způsob zaměstnaneckého poměru, dá se očekávat, že velká část firem u něj setrvá.“ 

Takhle komentuje jeden z projevů pandemie Karen Harris, výkonná ředitelka Bain's Macro Trends Group v New Yorku. 

Univerzity i ostatní školy se budou do budoucna muset lépe připravit na potenciální onlinovou verzi studia a streaming výuky, předně pro zahraniční studenty a Erasmus. 

Turistický sektor byl bez debat zasažen nejsilněji – aerolinky, plavební společnosti, hotely, restaurace a všechny ostatní služby přešlapují na místě a čekají na další vývoj situace. 

Přečtěte si také: 5 věcí, které byste už dnes všichni měli o koronaviru a nemoci COVID-19 vědět

Itálie, jejíž hlavní příjmy pochází z turismu, se bude z katastrofy vzpamatovávat ještě dlouho

Lze očekávat, že jakmile odezní karantény a bezpečnostní omezení, turisté lačnící po rekreaci a prozkoumávání světa se vrátí, jenže sektor, který zaměstnává více něž desetinu pracovního trhu, bude potřebovat nějaký čas na rekonvalescenci.  

Pandemie silně zasáhla priority ekonomického sektoru. Centrální banky jedou v nouzovém režimu a vlády škrtají a hledají, kde by sehnaly potřebné finanční prostředky pro zasažené sektory. Vládní i korporátní agendy se soustředí na hygienu.

„Tato pandemie je bezprecedentní situací z hlediska její nepředvídatelné povahy a nejistého sociálněekonomického důsledku,“ říká Kazuo Momma, který řídil měnovou politiku v Bank of Japan: 

„Ještě dlouho po odeznění bezpečnostní krize můžeme očekávat razantnější bezpečnostní opatření na hranicích, větší zájem o pojištění a přetrvávající změny v pracovním prostředí.“

Poučila se Čína?

Jednou z bezprostředních reakcí je i nový zákon v Číně, podle kterého platí absolutní zákaz na prodej a spotřebu divokých zvířat – v důsledku předpokladu, že nákaza pochází z jednoho z wuchanských trhů s živými zvířaty. 

Můžeme očekávat i následná striktní hygienická pravidla, která vyvolají opatrní zákazníci online nakupování, stejně jako v roce 2003, kdy lidé změnili své nákupní návyky, protože nedůvěřovali balíkům z ciziny. 

Analýza společnosti Bain & Company poukazuje na to, že Čína již v současnosti transformuje své zdravotnictví, soustředí se na vývoj robotického personálu a digitalizuje velkou část vyšetření, aby se vyhnula situaci, ve které se davy kontaminovaných pacientů tísnily na chodbách přeplněných nemocnic. 

Očekává se, že vlády nejen v Číně začnou výrazněji investovat do zdravotnictví, aby se v budoucnu vyhnuly bezprostřední hrozbě epidemie. Warwick McKibbin z Australia National University zmínil i další zásadní problém: 

„Globální komunita by měla citelně investovat do zemí třetího světa a jejich zdravotnictví v rámci prevence podobných bezpečnostních hrozeb.“ 

McKibbin mimo jiné stojí za studií, podle které stála epidemie SARS v roce 2003 světovou ekonomiku více než 40 miliard dolarů

Ani první, ani poslední globální problém

Přestože zatím nikdo neví, jak výrazně nakonec virus zasáhne svět a jakou si s sebou odnese ekonomickou daň, odborníci se shodují, že změna našeho smýšlení bude patrná okamžitě potom, kdy bude pandemie zažehnána. Laureát Nobelovy ceny Edmund Phelps z Columbia University k tomu říká: 

„Myslím, že velká část byznysového prostředí nejen ve Spojených státech neudělá tu chybu, že by spadla zpět do rutiny současných byznysových modelů.“

Fabrizio Pagani, bývalý poradce italského premiéra, poukazuje na dopad minulých světových krizí:

Ropná krize v roce 1973 vedla k prvním pokusům o úsporu energie a efektivitu spotřebičů. Snížená poptávka vyvolaná hospodářskou krizí byla důvodem pro nový, poměrně radikální regulační rámec napříč bankovním i finančním sektorem.“

V tomto případě Pagani očekává výrazné společenské změny počínaje online výukou a dálkovými kurzy, změnou průmyslových strategií a byznysových modelů konče.

„Konvergence Brexitu, obchodní války Číny a USA a pandemie COVID-19 bude pravděpodobně důvodem k transformaci globálního průmyslového řetězce dodavatelů,“ tvrdí Michael Murphee z University of South Carolina.

Přečtěte si také: Objevily se první české hoaxy o COVID-19. Nenechte se na řetězové zprávy nachytat!

Dezinfikování veřejných prostor, v tomto případě tržiště

Kathryn Judge, expertka finančních trhů a regulací na Columbia University, poukazuje na to, že bankovní krize z roku 2008 zanechala v ekonomice významný šrám, zvýšila zájem o devizovou politiku a plošně snížila počet vlastníků nemovitostí. Podle ní bude mít své následky i současná krize:

„Táhlé debaty okolo vylepšení amerického zdravotnického systému by mohly ze současného stavu vytěžit. Strukturální změna je nutná již delší dobu, teprve teď jsme si uvědomili její urgenci,“ říká Judge.

Vše tedy bude ležet v rukou příštího prezidenta Spojených států. Kandidát demokratů Joe Biden lobbuje za zdravotní plán, který by navázal na Obamův health care. Donald Trump na straně druhé dlouhodobě zlehčuje pandemickou situaci a poukazuje na neschopnost krizového řízení státu.

Pro podobný příklad nemusíme chodit až do zahraničí, situace v České republice není té americké zase tak vzdálená. Náš premiér sice přikládá situaci patřičnou důležitost, ale několikrát zásadně podcenil její urgenci.

Bezpečnostní krize takového rozměru, jakým se pandemie COVID-19 stala, tak pravděpodobně ve spoustě států poukáže na schopnosti vlády čelit obdobným situacím. 

Jedno je jisté už nyní, lidstvo i z této krize odejde silnější a opatrnější. Poučíme se ale natolik, abychom se v budoucnu podobnému riziku mohli vyvarovat?

Přečtěte si také:

Hodnocení: +23
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Lidstvo váhalo s plošným využitím technologií a internetu v byznysu, teď už nebude. Jakkoli je to bolestivá zkušenost, posune nás to zase o kus dál.
  +6
 • Super článek!
  +5
 • Já jsem zvědav, jestli se konečně poučí Wall Street, která od 08 skrz tisknutí bilionů dolarů a svou monetární politiku lije do americké ekonomiky jed (i přesto, že už dnes víme, že tyhle "řešení" za 20 let Japonsku nijak nepomohly a jsou zcestné) a vytváří ještě větší bublinu, v které jsou všechny ostatní jen skryté. FED nyní na trhy hodil všechno, co má. Co když to nepomůže? Pak se možná konečně budou všichni muset vrátit k vyhrnutým rukávům a dřině, protože čekání na to, až zase přispěchá centrální banka a vše zachrání, zatímco se stát zadluží o další bilion dolarů, už nebude na pořadu dne. A celý ten falešný pohádkový růst, který je z velké části na dluh, půjde do kytek.
  +5
 • No jasně celý network marketing a zpřostředkovatelský prodej funguje na bázi remote working a home office. Lidé dělají nábor, zapojují se do businessu a dělají objednávky "i někdy sami a někdy společně" účtují. Vše se přerozděluje mezi jednotlivé zastupitele a někteří mají menší přivýdělky, jiné to živí. Konečně světu začíná docházet, že nejen v oblasti affiliate, ale i v sektoru klasického tzv. civilního zaměstnání je >>home office<< někdy alternativou a útlumovou strategií a výběrem mezi SKONČIT vs ZAVÉST KRIZOVOU STRATEGII. Nebo dokonce dlouhodobý fungující plán? Něčemu nás to určitě má naučit.
  +4
 • Předpokládám, že rychlé nasazení technologií s sebou přinese další problémy - například chabé zabezpečení atd. Ale někde se začít musí. Teď jen doufat, že to někdo nezneužije - viz kybernetický útok na nemocnici. Tam teda nešlo o rychlé nasazení technologií, ale o to horší to je.
  +4
  • Souboj technologie vs. jejich zabezpečení tady bude už navždy a hackeři budou vždycky o krok popředu. Jde o to držet krok s vývojem bezpečnosti, což je nejen u nás spíš ten zásadní problém. Protože většině laiků stačí, že jim síťový kabel vede z bodu A do bodu B a funguje to, zbytek neřeší. Myslím, že poslední dva incidenty z napadení nemocnic by měly státu otevřít oči v tom, že klíčová elektronická infrastruktura musí být co nejlépe zabezpečená. Další invaze přes naše hranice už totiž nemusí přijít v podobě tanků, ale v podobě vyřazení vlády, nemocnic, bank, veřejného osvětlení, elektronické komunikace, internetu atd., což se za pár let, až bude elektronika opravdu úplně všude, bude v důsledku (možná kromě ztráty na životech) vzhledem k paralýze země de facto rovnat svržení atomové bomby.
   +4
 • Super článek :) jsem zvědavá, kde budeme za pár let od této pandemie.
  +4
 • Děkuji za pěkný článek k předpokládanému vývoji. Z pohledu dlouhodobé historie lidstva jsme vstoupili do transformační fáze. Setrvačnost myšlení nás bude strhávat zpět ke starým myšlenkovým modelů konzumní společnosti a reciproční spolupráce. Meze růstu globální společnosti a prostředí Země už ale nedovolí, abychom v této cestě pokračovali. Nový myšlenkový model, z pohledu společenské evoluce, bude směřovat k vyšší svobodě a autonomní odpovědnosti jednotlivců a velkorysé/synergické spolupráci lidstva. Pro mnohé v této fázi nepředstavitelné... Proto to bude ještě chvíli trvat. Věci se musí nejdříve zhoršit, aby se mohly zlepšit :-).
  +1
Doporučené příspěvky
8 minut
6 minut
6 minut
7 minut
4 minuty
7 minut
5 minut
5 minut
9 minut
6 minut
5 minut
9 minut
Doporučené příspěvky
8 minut
6 minut
6 minut
7 minut
4 minuty
7 minut
5 minut
5 minut
9 minut
6 minut
5 minut
9 minut