13.03.2020 6 minut čtení

Objevily se první české hoaxy o COVID-19. Nenechte se na řetězové zprávy nachytat!

„Synovec jednoho z mých spolužáků úspěšně vystudoval vysokou školu a nyní pracuje v nemocnici v Šen-čen.“ Ne, nevystudoval. Ne, nepracuje. To si z vás jenom střílí příliš aktivní tvůrce hoaxů, který nemá zrovna nic lepšího na práci.

Vždy, když se dostane společnost do úzkých, se na tom nemálo lidí chce přiživit. Kromě obchodníků se strachem, rasistů a xenofobů třeba i tvůrci hoaxů. Hoaxy přišly a odešly s poslední migrační vlnou a teď samozřejmě přicházejí spolu s koronavirem. Já jsem dostala první řetězovou zprávu dnes a stála za to. 

Je uvozena slovem „spedice“, což jsem si, naprosto upřímně řečeno, musela vyhledat. Zjistila jsem, že to znamená „zasílatelství, zajištění přepravy“ a ne, nedává to smysl. Ale mnoha lidem to očividně nijak nebrání v tom, aby zprávu očima prolétli a poslali dál. Hoax začíná slovy:

„Synovec jednoho z mých spolužáků úspěšně vystudoval vysokou školu a nyní pracuje v nemocnici v Šen-čenu. Zapojil se do studie virové pneumonie ve Wu-chanu. Zavolal mi a požádal mě, abych řekl přátelům:
Pokud máte rýmu a kašel - nejedná se o pneumonii koronaviru, protože pneumonie koronaviru se projevuje suchým kašlem bez nachlazení! Toto je nejjednodušší způsob identifikace. Předejte informaci svým přátelům, aby se dozvěděli více o identifikaci a prevenci.“

Už v tuto chvíli je zkušenému oku člověka, který se orientuje v prostředí internetu jasné, že jde o řetězovou zprávu, která nemá s realitou nic společného. Pojďme si říct, jaké jsou indikátory toho, že je zpráva nepravdivá:

  • Nabízí exkluzivní informace, ke kterým nemá „laická veřejnost“ přístup,
  • vydává se za důvěryhodný zdroj,
  • působí na emoce, především na obavy,
  • je špatně napsána, působí jako strojový překlad,
  • vyzývá k hromadnému rozesílání mezi přátele.

Nebezpečné na zprávě je to, že hned na jejím začátku je nepravda, která by mohla teoreticky někoho, kdo má příznaky viru COVID-19, odradit od návštěvy lékaře. Podle odborníků se naopak rýma, ucpaný nos, kašel, bolest hlavy, kloubů a další příznaky typické pro nachlazení mohou při průběhu onemocnění vyskytovat

Ačkoliv mezi častější příznaky patří horečka, únava a dušnost s kašlem, když máte rýmu, určitě to neznamená, že nemůžete mít koronavirus.

Další znění řetězové zprávy je čím dál tím bizarnější a místy až úsměvné.

„Tento virus Wuhan není odolný vůči teplu, zahyne při teplotě 26–27 stupňů C. Proto pijte více horké vody,“ radí „odborník z Šen-čenu“. Vzhledem k tomu, že teplota lidského těla se běžně pohybuje kolem 36 - 37°C, tak bychom se podle zprávy neměli nakazit nikdo. Obávám se ale, že ve skutečnosti nám proti viru horká voda bohužel nepomůže.

Úplně mě dostal ale recept na to, jak se můžete sami otestovat a zjisti, zda máte koronavirus, aniž byste k tomu potřebovali lékaře nebo jakýkoliv test!

„Tchajwanští odborníci poskytují jednoduchý autotest, který můžeme provádět každé ráno. Zhluboka se nadechněte a zadržte dech na déle než 10 sekund. 

Pokud test úspěšně dokončíte bez kašle, bez nepohodlí, kongescí, těsnosti atd., je prokázáno, že v plicích není žádná fibróza, což v podstatě znamená absenci infekce. V kritických dobách prosím provádějte každé ráno na čerstvém vzduchu!“

Tak to jsme v suchu, ne? No, nejsme. Není to až taková legrace vzhledem k tomu, že koronavirem nejohroženější skupina obyvatel je zároveň tou skupinou, která je nejnáchylnější k podlehnutí hoaxu. Proto na vás apeluji, abyste mluvili se svými rodiči a prarodiči a vysvětlili jim, co to hoax je a jak ho poznat

Skvělým nástrojem je například stránka Hoax.cz, která neúnavně aktualizuje databázi hoaxů a na které si můžete během pár kliknutí ověřit, zda je zpráva nebo e-mail, který jste obdrželi, skutečně smyšlenkou. Ve chvíli, kdy se ke mně dostala tato smyšlená zpráva už na webu byla oficiálně uvedená jako hoax s vysvětlením, že jde o směsici nesmyslů a polopravd. 

Skvělou grafiku týkající se nepravdivých zpráv o koronaviru sdílelo také Ministerstvo Zdravotnictví:

 

Očividně je si MZ totiž vědomo toho, že takové nepravdivé zprávy, které někdo sepsal z nudy a jiní je sdílí z nevědomosti, mohou napáchat skutečné škody. Situace je o to problematičtější, že hoaxy a konspirace sdílí i někteří politici. 

Hoaxy sdílí například Stanislav Ešner. Místopředseda oblastní organizace hnutí ANO v Ústí nad Orlicí má za to, že „epidemie [nyní již pandemie] koronaviru je zkouška biologické zbraně proti čínské populaci a ČLR“. 

Pokud se ptáte, proč lidé vlastně řetězové zprávy vytváří a co z toho mají, vysvětlení vám poskytne Dr. Wilson, který o hoaxech promluvil na serveru Psychology Today.

„Lidé mají různé motivy... Někteří se snaží být přehnaně nápomocní. Mohou mít nějaké informace a pak si je přikrášlit. Jiní jsou prostě zlí. Jsou to nejspíš fantasti, kteří potřebují pomáhat nebo se spojovat s určitými událostmi. Hodně z nich prostě touží po pozornosti.

Mohou to být lidé, kteří mají pocit, že nemají žádný dopad na svět a toto je jeden ze způsobů, jak ho mohou způsobit. (...) Pro lidi, kteří nemají žádnou moc, je to možnost něco ovlivnit. Může v tom být také prvek exhibicionismu, chtějí se dostat do zorného pole veřejnosti.“

Ale když budeme sebe a především své zranitelné blízké – děti a starší lidi před hoaxy chránit, nemohou nám nijak uškodit. Znovu na vás tedy apeluji, abyste si dobře rozmysleli, co budete s kým sdílet a jestli poplašnou zprávu, která vám přijde od babičky SMS, ignorovat, nebo babičce vysvětlit, o co se jedná. 

Zůstaňte zdraví, držte při sobě a hlavně: SDÍLEJTE, NEŽ TO SMAŽOU!

#hoax #dezinformace #pravda #fakenews #koronavirus #covid19 #panika #informace

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.