Foto: Bloomberg
Dlouhodobí čtenáři Warengo si možná vzpomenou na můj listopadový text o investorovi jménem Michael Burry, kterého milovníci filmů určitě znají ze snímku Sázka na nejistotu. Tenhle maličko výstřední investor byl jedním z pár lidí na celém světě, kteří dopředu věděli (Burry již od roku 2005), že americký trh s hypotékami je časovanou bombou. Tato bomba vybouchla v roce 2008 a všichni si tuto detonaci dodnes moc dobře pamatujeme.
Burry se před touto bombou tehdy snažil varovat, ale trhy byly na historických maximech, nálada veleoptimistická, takže není divu, že ho nikdo neposlouchal. Na následném burzovním kolapsu vydělal sobě a svým klientům dohromady několik miliard dolarů.
Od té doby jeho jméno má v burzovním světě jistou váhu a velmi známé jsou třeba jeho apely, aby lidé investovali především do půdy a vody, které hlásá již od roku 2010, neboť tato aktiva do budoucna považuje za klíčové (a z aktuálního pohledu to vypadá, že měl minimálně v případě vody opět s několikaletým předstihem výborný čuch i pravdu).
Loni na podzim prolétlo médii další z jeho varování. Hovořil tehdy o tom, že se na trzích podle jeho názoru formuje další velká bublina, jejíž splasknutí by mohlo vyvolat podobný propad a krizi, jakou pamatujeme z roku 2008. Tentokrát měly být dle Burryho na vině především indexové a ETF fondy, které se svými portfolii snaží kopírovat složení hlavních akciových titulů.
Ty měly svým pasivním obchodováním založeném na kopírování indexů zároveň nafukovat ceny akcií i dluhopisů podobným způsobem, jako to v první polovině 21. století činily zajištěné dluhové obligace, které před rokem 2008 nafukovaly rizikové hypotéky.
"Stejně jako většina jiných bublin, čím déle to potrvá, tím horší ten propad bude. Je to velmi podobné bublině se syntetickými CDO krytými aktivy, která předcházela Velké finanční krizi, v tom, že cenové pohyby na tomto trhu nevznikaly na základě fundamentální analýzy, ale díky obrovskému přílivu kapitálu založeném na modelech rizika vytvořených nositelem Nobelovy ceny, které se ukázaly jako nepravdivé," tvrdil loni Burry a varoval, že až tato bublina praskne, "bude to škaredé".
Už tehdy bylo očividné, že Burry stojí spíš v táboře medvědů a očekává, že se burzovní trend, který tvořil jedno historické maximum za druhým, otočí a až se tak stane a do indexových a ETF fondů přestanou plynout peníze, celá tahle bublina může prasknout a poslat trhy do dalšího volného pádu. O této potenciální bublině již dříve vyjádřili své obavy i další prominentní manažeři ze světa investic, jako například Carl Icahn.
Není proto divu, že se Michael Burry v posledních dnech opět dostal do hledáčku medií, které stále více zajímá, co na aktuální propad trhů říká.
"Mám už nějakou dobu výraznou pozici sázející na medvědí market, která mi aktuálně vychází," napsal Burry novinářům v emailovém interview, avšak jakékoliv detaily o svých aktuálních obchodech odmítl sdělit. Napsal pouze, že jde o "slušnou pozici", která sází na propad akciových indexů.
Moment moment, možná si teď říkáte. Burry přece loni nemohl mít v kapse věšteckou kouli, která mu našeptala, že po novém roce dorazí pandemie koronaviru, která trhy pošle v divoké spirále směrem dolů. To nemohl, ale jak sám říká, pokud je na trhu nějaká masivní bublina, je nakonec úplně jedno, co její splasknutí zahájí:
"Globální pandemie je samozřejmě potenciální spouštěč pro splasknutí pasivní investiční bubliny. Aktuálně mám pocit, že je hysterie okolo COVID-19 maličko horší než realita, ale až tahle panika a úprk investorů skončí, bude úplně jedno, jestli to, co bylo roznětkou, dávalo smysl."
Navzdory současné volatilitě však Burry v interview napsal, že zatím na trzích nezpozoroval žádné jasné znaky dysfunkce, které by učinili obchodování či využívání investičních příležitostí obtížným. Zároveň předpokládá, že aktuální globální šok z koronaviru nakonec poleví. Proto je připraven v určitou chvíli svou sázku na pokles trhu uzavřít a přesunout svůj investiční kapitál zpět do akcií:
"Řekl bych, že navzdory aktuálnímu divokému výprodeji zatím neuběhlo dostatek času na to, aby 'buy-the-dip' mentalita investory skutečně opustila. Aktuálně však strach na trzích posiluje rostoucí strach z viru a tato směs je nyní pro tržní sentiment toxická."
Zároveň ale nemá "prst na tlačítku" a rozhodně ze své aktuální pozice nikam nespěchá:
"Nikdo neví, jak dlouho to bude trvat, a tak lidé mají smysluplný důvod prodávat. Pokud však nyní držíte akcie proto, že dlouhodobě rostly a proto, že centrální banky mohly vždy dát jakémukoliv většímu výprodeji stopku... no, tyto premisy aktuálně neplatí."
Můžeme ho kritizovat, označovat za excentrického, nebo mávnout rukou a znovu jako řada jeho kritiků suše konstatovat, že měl prostě jen znovu štěstí. Nebo se můžeme pokusit něco z jeho slov aplikovat na své zacházení s investičním kapitálem. V investičním světě totiž existuje něco jako "track record", neboli celkový výsledek vašich investičních snah. Úplně dole pod čarou pod všemi investicemi, které jste kdy na burze (či jinde) udělali, svítí jedno jediné číslo, které říká, jestli má smysl vás poslouchat. Jaké číslo tam má asi Burry? A jaké jeho věční kritici?
#investovani #michaelburry #burza #investor #krize #bublina #pasivniinvestovani #etffondy #indexovefondy #koronavirus
No ale to není předpověď, když to splasklo až za 3 roky. Taky můžu říct, že tahle Bitcoin bublina v budoucnosti splaskne a jednoho dne se trefím.