Všechny lidské bytosti mají geniální schopnost analyzovat a zpracovávat informace a řešit problémy. To vše díky mozku, který je dokonalým nástrojem produktivity. Na druhou stranu ale může stejně snadno fungovat proti vám, sabotovat vaše plány a odtahovat vás od vašich cílů a toho, po čem toužíte.
Mozek je takovým generálem všech našich akcí. Pokud nedokážeme ovládat jeho vnitřní fungování, má to dopad na celého člověka. Některá vaše těžká životní období mohou být jen výsledkem nesouladu mozku a vašeho záměru.
Jestliže chcete udržet mozek na správné cestě, podporuje celkový růst. Když by kulturista cvičil jen ruce, tak by pak nebyl symetrický a žádnou cenu by nevyhrál. Stejně tak je to s mozkem. Je potřeba rozvíjet různé dovednosti a schopnosti. K tomu může pomoci všímavost, protože si musíte uvědomit, co je potřeba dělat. Následující praktiky vám pomohou zůstat na dobré cestě v tom mít plnou kontrolu nad tím, jak váš mozek funguje:
1) Přestaňte se ohlížet
Mnoho lidí je psychicky úplně ochromeno strachem a pochybnostmi, které plynou z minulých selhání a neúspěchů. Pokud vás až příliš zajímá minulost, budete mít problém s postupem vpřed. Heuristika dostupnosti je psychologický jev, při kterém máme tendenci upřednostňovat informace, které se nám vybaví jako první. Nevyhnutelně se tak stále vracíme k minulým chybám, které si tím dokola připomínáme a obnovujeme.
Přestaňte se zabývat tím, co je minulost a osvoboďte svůj mozek od zakořeněných obav, které většinou nejsou vůbec podložené. Umožní vám to soustředit vaši energii na světlejší budoucnost. Vaše cíle, na které se zaměříte, vám pak umožní stát se osobou, kterou chcete být. "Vytvořte nejvyšší, nejvznešenější vizi svého života, protože se stanete tím, čemu věříte" - Oprah Winfrey.
2) Zlepšete spánek
Zaneprázdnění lidé běžně zůstávají v práci déle, a aby splnili své úkoly, pracují často až dlouho do večera. Doma pak musejí splnit alespoň základní povinnosti a na spánek už nezbývá tolik času, kolik by mělo. Dochází k vyčerpání a snížení celkové pohody. Výměna spánku za práci je vždy na úkor zdraví. Podle mnoha studií to navíc ovlivňuje vaše kognitivní funkce, dochází ke snížení pozornosti i schopnosti učit se a tvořit. Trpí všichni okolo vás i vy sami.
Jestliže se chcete vyhnout práci do pozdního večera, snažte si dobře naplánovat svůj den a plánu se držte. Začněte hned ráno a svou první hodinu využijte co nejlépe.
3) Udržujte tok pozitivní energie
Pokud se spojíte s negativními lidmi, pravděpodobně absorbujete jejich myšlení, které je kontraproduktivní vzhledem k vašim cílům. Tedy pokud nemáte negativní cíle, což asi nikdo nepředpokládá. Moderní psychologie to nazývá emocionální nákazou. Jde o přenos pocitů (a také chování) z jedné osoby na druhou. Docházet k tomu může i neverbálně a obě strany si toho nemusejí všimnout.
Obklopte se pozitivními lidmi a blokujte tím negativní vstupy do mozku. Setkávejte se s lidmi, ze kterých srší pozitivní emoce. Spoluzakladatel LinkedIn Reid Hoffman říká, že trávení času s lidmi, které obdivujete, je jeden z nejúčinnějších způsobů, jak se zlepšit, protože přizpůsobujete své chování, myšlení i životní styl tomu jejich.
4) Snižujte stres na minimum
Asi to nebude žádné šokující zjištění, ale mít to potvrzené i od vědců není na škodu, takže vám mohu směle oznámit, že chronický stres poškozuje mozek člověka. Jste-li člověk, tak chronický stres poškozuje i vás mozek. A vzhledem k tomu, že mozek je životně důležitý pro veškerou práci, kterou děláme, není moudré ho ohrožovat. Úplně stres odstranit pochopitelně nelze, ale je možné udržovat jeho míru na co nejnižší úrovni.
Přijměte předběžná opatření, ať později nemusíte řešit kritické situace. Najděte si činnosti, které vás uklidňují a pravidelně se jim věnujte, třeba i jen na krátkou dobu. Inspirovat se můžete u úspěšných, ale ideálně si přijďte na to, co funguje na vás konkrétně.
5) Přestaňte s multitaskingem
Prvotní reakce vašeho mozku na velkou pracovní zátěž bude zkusit to zvládnout všechno najednou. Mozek totiž předpokládá, že tím ušetříte čas a budete stále stejně efektivní. Výzkum ale ukazuje, že když je úkol přerušen jiným úkolem (nebo čímkoli jiným), může jeho dokončení trvat až o 40 procent delší dobu.
Ještě než se pustíte do práce, ujasněte si priority, ať je přijme i váš mozek. Soustřeďte se na pár úkolů, které postupně jeden po druhém udělejte. Další úkoly musejí počkat, až splníte ty hlavní.
Závěr
Všichni máme vrozenou tendenci nadužívat mozek a jsme přesvědčení, že je to pro naše vlastní dobro, aniž bychom si byli vědomi úskalí a omezení, která mozek má. Pokud nebudete chápat, jak se starat o svůj mozek a jak se vypořádat s jeho „negativními“ sklony, zůstane to jako překážka mezi vámi a vaším úspěchem, mezi vámi a využití vašeho plného potenciálu. Změna je důležitá ale může začínat klidně jen snahou o zlepšení spánku, pravidelné provozování vašeho koníčku nebo čímkoli jiným.
#osobnirozvoj #mozek #veda #uspech #bohatstvi #spoluprace #minulost #spanek #stres