26.02.2020 7 minut čtení

Využijte naplno první hodinu každého dne, protože ovlivňuje váš úspěch. Jak?

Mnoho lidí by na otázku z nadpisu odpovědělo: „Zůstat v posteli,“ a to je také možnost, jen není tak úplně produktivní, jak by bylo ideální. V jakém duchu prožijete prvních 60 minut svého dne, tak pravděpodobně prožijete i jeho zbytek.

Na sociálních sítích vypadají rána úplně dokonale. Podle Instagramu se zdá, že každý své ráno prožívá meditací na pláži, perfektně upravenou snídaní nebo cvičením, u kterého vypadá naprosto úžasně. I když to jsou věci hodné napodobení, jsem přesvědčen, že ty dokonalé momenty jsou spíše výjimkou, nikoli pravidlem.

Pro nás ostatní jsou rána většinou náročná a myslím, že to tak mají i ti, kteří sdílejí ta svá úžasná rána, jen to na fotkách nepřiznají. Pobíhání mezi dětmi, domácími mazlíčky, přípravou věcí do práce, spálenou snídaní a dalšími činnostmi je u mnoha lidí na denním pořádku. Ale první hodina vašeho dne ovlivňuje celý zbytek dne. Pokud máte v plánu ráno cvičit, ale zaspíte a cvičení vynecháte, pravděpodobně se necítíte dobře ještě odpoledne. Zatímco jindy se probudíte odpočatí a připravení postavit se jakékoli výzvě, která vás potká. A každý den přináší nové možnosti. Otázkou je jen to, jak se k nim postavíte a zda na nich vytěžíte.

Chovejte se k sobě jako k miminu

Ranní šílenství, které mnoho lidí zažívá, často začíná hned po probuzení. Mozek začne třídit všechny úkoly a problémy, kterým čelíte. Nejprve se ale v klidu nadechněte a pak vezměte v úvahu výzkum neurovědkyně Lisy Feldman Battettové, který vysvětluje, že emoce nejsou odrazem naší vnější reality. Jsou to jen odhady, které vytvářejí naše mozky na základě předchozích zkušeností.

V knize „Jak se vytvářejí emoce: Tajný život mozku“ Barrettová píše, že kdykoli se cítíte mizerně, je to proto, že zažíváte nepříjemný účinek důsledku fyzických pocitů.

Náš mozek se snaží předvídat příčiny těchto fyzických pocitů, ale často jim chybí pojmenování. Můžete být unavení z neklidné noci. Možná máte hlad nebo je vám horko, jste dehydratovaní nebo zažíváte jinou bolest. Než se začnete utápět v negativních myšlenkách, vyřešte své základní potřeby. Vypijte sklenici vody, snězte něco výživného, umyjte se. Nedovolte, aby se vaše mysl zabývala strachem a úzkostí, když je problém často fyzický.

Vytvořte si své oblíbené rituály

Baví vás ranní rutiny? Většinu lidí ne, takže v tom nejste sami. V posledních letech se ale můžeme setkávat s doporučeními, ohledně toho, že abyste měli produktivní den, musíte se věnovat józe při východu slunce nebo si dát ledovou sprchu. První hodina dne by vás ale neměla strašit. Naopak vás musí uklidnit a povzbudit. Proto by měla obsahovat aktivity, díky kterým se tak budete cítit. Může to znamenat meditaci nebo jen ustlání postele. Nebo si možná jen chcete vychutnat šálek kávy.

Nejsou žádná pravidla. Je jen to, co funguje, a to, co nefunguje. Experimentujte, ať zjistíte, co vám osobně připraví skvělý den. Pak přemýšlejte o činnostech, které děláte a o pocitech, které ve vás vyvolávají. Nezapomeňte udělat svého přítele z efektivity tím, že si vše připravíte den předem, a tím snížíte únavu, stres a další negativní jevy, které přináší rozhodování. Následně své rituály přeměňte na návyky.

Cvičte

Pravidelné cvičení podle studií zlepšuje koncentraci, snižuje stres, zlepšuje paměť, urychluje učení, zvyšuje náladu, podporuje kreativitu i prodlužuje duševní výdrž. Se zajímavým vyjádřením přišel Ron Friedman v Harvard Business Review, kde píše: „Místo toho, abychom na cvičení pohlíželi jako na něco, co děláme pro sebe (a co nás odvádí od práce), je čas začít o fyzické aktivitě uvažovat jako o součásti samotné práce.

Každý to má trochu jinak, ale obecně platí, že je snazší udělat správné rozhodnutí ráno než večer, kdy už jste unavení a máte za sebou stovky, možná tisíce rozhodnutí. Z toho důvodu je snazší si ráno dát zdravou snídani a zacvičit si po probuzení, než se k tomu přemlouvat večer. Pokud je to ve vašich možnostech, zacvičte si hned ráno. Je skvělé jít do práce s pocitem, že už jste pro sebe udělali něco prospěšného.

Vyřešte kritické úkoly

Je snadné být zaneprázdněný, ale je těžké být produktivní. Naše mozky chtějí zažít uspokojení z hotového úkolu, proto si raději vybereme menší úkoly, které nejsou tak důležité, ale ty klíčové, které jsou obtížené, neustále odkládáme. Výzkum dokonce ukázal, že si raději vybereme malý úkol s naléhavým termínem, než obtížený úkol, na který je čas.

Svůj mozek ale můžete trochu oklamat tím, že vezmete kritický úkol (ten který je obtížný, dlouho ho odkládáte a už se mu blíží termín) a rozdělíte ho na menší části, podle kterých můžete sledovat pokrok. Postupujte jeden krok po druhém.

Vyzkoušet můžete pětiminutové pravidlo. Zpočátku bude vaši produktivitu spíše brzdit, ale když si ho osvojíte, bude vaší velkým pomocníkem. Funguje tak, že se nějakému úkolu věnujete jen 5 minut a pak práci přerušíte, a to i když se jí chcete věnovat dále. Dáte si pauzu a po chvíli budete pokračovat. Posílíte tím svůj „startovací sval“, který vám později pomůže odhodlat se a začít i s nepříjemnými úkoly.

Buďte všímaví

V ideálním případě je váš mozek po spánku odpočatý, svěží a otevřený světu kolem vás. To je důvod, proč mnoho lidí ráno praktikuje mindfulness (= zhruba něco jako všímavost. Schopnost plně si uvědomovat to, co se děje v nás a okolo nás bez potřeby to hodnotit.)

Pomáhá to v rozvíjení empatie a schopnosti plně si uvědomovat přítomný okamžik, což je schopnost nezbytná pro dobré podnikání, ale i pro uspokojivý život. Tiše sedět a přemýšlet se nemusí zdát jako chytré využití času, ale má to podobné účinky jako cvičení. A co je nejdůležitější, dokáže to nastavit klidnou a pozitivní energii do vašeho nadcházejícího dne. A to je jedna z nejlepších investic, jakou můžete každé ráno udělat.

-------------------

První hodina nastaví den, ale neznamená to, že jakákoli další aktivita se udělá sama. Ačkoli je vhodné se první produktivní hodinou naladit na nadcházející den, nesnažte se za každou cenu stihnout co nejvíce věci, vyčerpat se a pak zbytek dne odpočívat. Každý asi uzná, že to by nemělo smysl. Proto raději volte rozumné tempo svých činností a první hodinu se snažte využít podle tipů uvedených výše.

#osobnirozvoj #rano #vstavani #rutina #uspech #ritual #prace #zamer #ucel #cil

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Moc hezky clanek, dekuji. Zaujala mne kniha od neurovědkyně Lisy Feldman Barrett, a tesim se, ze treba vyjde i v cestine, do anglictiny se mi nechce ;)
    0
  • Je pravda, že o ranních rituálech jsem už dříve četla, že jsou výborným startem pro každé ráno. ✨
    0
  • Skvělý článek Michale :) Děkuji za něj :)
    0