Následující text bude volným pokračováním článků o Samu Dogenovi, které zde již byly zveřejněny. Pro plný užitek a bezproblémové pochopení všech doporučení potřebujete celý příběh znát, tak prosím nahlédněte do níže uvedených článků.
Zejména mezi mileniály se v USA šíří trend šetření. Je to skoro až posedlost, kdy tito lidé chtějí zbohatnout a co nejdříve odejít do předčasného důchodu, aby už nemuseli pracovat. Mnoho z nich na své cestě za zbohatnutím volí cestu, na které nakupují zboží v akcích, pijí obyčejnou vodu, stěhují se do levnějších oblastí a mnoho dalšího, a to vše jen kvůli ušetření pár stovek či tisíců.
Jíst nejlevnější a nejobyčejnější jídlo za pár korun může být rozumné, když jste chudý vysokoškolský student, ale když jste odpromovali a je vám 30, je těžké/nemožné/nerozumné na předčasný důchod nastřádat peníze takovým způsobem.
Pár tisíc není částka, která by vám změnila život. Obdobný graf z naší země jsem nenašel, ale můžeme očekávat, že by byl podobný, jako je tento, který je z USA. Čísla odpovídat nebudou, ale vývoj by mohl. Jde o graf z Úřadu pro hospodářskou analýzu USA, který ukazuje, že úspory v domácnosti mají na růst bohatství jen malý vliv.
Zbohatnout rychleji pomůže nastavení mysli
Sam říká, že do předčasného důchodu odešel ve 34 letech s 3 miliony dolarů, ale nebylo to šetření každého centu, které by za tím stálo. Zásluhu za to spíše dává správnému nastavení mysli směrem k hojnosti, blahobytu a spokojenosti. V tomto směru pak našel všechno v hojné míře. Peníze, prestiž i štěstí.
Velmi důležité je to, že lidé s takovým přístupem se většinou rozhodují na základě většího obrazu. Získají nadhled, zamyslí se a až pak se rozhodnou. Vědí totiž, že bohatství je vedlejším produktem toho, co dělají se svým časem a penězi. Ať už investují do nemovitostí nebo akcií či tvrdě pracují v zaměstnání nebo budují vedlejší příjem.
Na druhé straně existuje opačné nastavení mysli - směrem k omezenému myšlení. Tento sklon mají lidé, kteří jsou velmi (až přehnaně) spořiví. Rozhodnutí dělají na základě strachu a za každou cenu se vyhýbají i malému riskování. Věří, že extrémní skromnost je jediný způsob, jak zbohatnout a proto se přestěhují do levnější oblasti, kde si pronajmou bydlení a striktně šetří.
Když se soustředíte pouze na úsporu peněz, je život těžší
Finanční guru, kteří se vás snaží přesvědčit, že zbohatnete, když si každý den nedáte ve Starbucks kávu, se mýlí. Aby se z vás stal milionář, tak byste mi museli odpustit opravdu hodně kávy a ušetřené peníze investovat někam, kde budou mít velmi vysoký roční výnos.
Neznamená to, že máte penězi plýtvat a nemáte se snažit šetřit. Sam říká, že v počáteční fázi, kdy byl rozhodnutý, že chce předčasného důchodu dosáhnout, sdílel svůj byt a jedl nejobyčejnější a nejlevnější jídlo. Na základě jeho zkušeností a dalších tipů, které mu zaslali čtenáři jeho blogu sestavil několik potenciálních nevýhod, která má přehnané šetření na předčasný odchod do důchodu:
- Nudíte se - chcete na všem ušetřit, ale časem vám začne chybět kultura, sport a další rozmanitosti, které život nabízí.
- Jsme osamělí - neznamená to, že bez peněz se nemůžete seznámit s novými lidmi a bavit se ve společnosti, ale každému je asi jasné, že společenský život s extrémně nízkým rozpočtem není vůbec jednoduchý.
- Životní změny - v rámci šetření pronajmete část bytu, ale to znamená, že se sami musíte uskromnit a tím dochází k častějším neshodám s partnerem. A to je jen jeden z mnoha příkladů.
- Nemáte zisky z nemovitostí - kdo se vydá cestou šetření, tak neinvestuje do nemovitostí, protože to je riskantní a z počátku více nákladné. V konečném důsledku ale jen platíte nájem. I když koupě nemovitosti není pro každého a nezaručuje bohatství, zajistí vám nějakou návratnost. Život v nájmu má návratnost nulovou.
- Vyděláváte méně peněz - skromný a spořivý život často znamená stěhování do levnější oblasti, například mimo město. To má ale za následek méně pracovních nabídek a tím pravděpodobně i menší výplatu.
- Nemáte čas na děti - páry, které odkládají založení rodiny kvůli šetření, často zjistí, že už nemají věk, aby mohli přirozeně otěhotnět.
- Děti si nemůžete dovolit - výchova dětí vyžaduje obrovské množství času a peněz. Pokud jdete cestou šetření, tak se s příchodem nového člena do rodiny s předčasným důchodem můžete rozloučit.
Chytřejší strategie pro předčasný odchod do důchodu:
V první řadě přijměte správný myšlenkový postoj. Uvědomte si, že existuje mnoho bohatství. Přestaňte svou energii vkládat do "neinvestování" a začněte naopak hledat a využívat vhodné a velké příležitosti:
- Upřednostněte kariéru - najděte něco, co vás baví a věnujte tomu hodně času. Rozšiřte své dovednosti, snažte se zapůsobit na svého šéfa, budujte si kontakty a staňte se nejlepším ve svém oboru. Výsledkem bude povýšení a více peněz, nebo nabídka za více peněz v jiné společnosti.
- Využijte státních příspěvků - nemáme takové podmínky jako jsou v USA, ale možnost získat příspěvek například na důchodové spoření má každý.
- Investujte - budujte si vlastní portfolio. Sam doporučuje nemovitosti a akcie, ale rozhodujte se podle svého uvážení. Cílem investování je dále zhodnocovat vaše peníze s minimem úsilí. Na to musíte myslet.
- Držte se svých peněz - Je nutné, abyste měli přehled ve svých financích. Musíte vědět, za co každý měsíc platíte. To vám pomůže zachovat si stabilní rozpočet. Kontrolujte si své bankovní výpisy a mějte vše pod kontrolou.
Uvedené body mají za cíl, pomoci vám na cestě k předčasnému důchodu a podle Sama fungují mnohem lépe, než jakékoli utahování rozpočtu a šetření každé koruny s malým příjmem.
#osobnirozvoj #duchod #penize #pasivniprijem #financnisvoboda #rodina #SamDogen #uspory