17.02.2020 6 minut čtení

Proč je při každém rozhodnutí důležitý nadhled a jak ho získat?

Když někomu nadhled chybí, tak to často poznáte. A když ho vy máte, tak vás ten druhý člověk možná štve, protože dělá rozhodnutí na základě svého omezeného pohledu. Nadhled je skutečně velmi důležitý, a to i v zájmu dobrých vztahů.

Nadhled pomáhá dělat správná rozhodnutí, která jsou v souladu s vašimi cíli. Chcete udělat správné rozhodnutí nebo dobře vyřešit vzniklý problém? Podívejte se na něj z nadhledu. Prozkoumejte všechny úhly pohledu. Možná objevíte nové souvislosti a nakonec třeba přehodnotíte své původní rozhodnutí, které bylo příliš impulzivní a založené na omezeném pohledu.

Představte si, že jste v bludišti, které je na úvodním obrázku. Po chvíli bloudění si připadáte ztracení. A co hůře, ztratil se vám váš syn, který do bludiště také vstoupil. Možná vás napadne sáhnout do kapsy pro mobil a prozkoumat mapy. Přepnout se na letecké snímky a podívat se na bludiště shora. Pak už by stačilo podle pár zatáček najít svou polohu (nebo by vám ji dokonce ukázal přímo telefon na mapě i s bludištěm) a cesta ven je rázem jednoduchá. Stále jste ale nenašli svého syna - ten na mapě nebyl. Udělali jste si větší obrázek, podívali jste se shora, ale něco tomu chybělo.

Podívejte se na obrázek níže. Věděli byste, kudy se vydat? S tímto úhlem pohledu se může zdát těžké udělat správné rozhodnutí. A je statisticky velmi nepravděpodobné, že na první pokus půjdete správným směrem.

Rozhodování s omezeným pohledem, foto: Kaan Demiryurek

Když se ale na stejnou situaci podíváte z jiného úhlu pohledu, stane se z ní naprosto primitivní situace, kterou vyřeší každé malé dítě. Když vidíme bludiště shora, je mnohem snazší udělat správné rozhodnutí, kterým směrem se vydat, abyste se dostali do cíle. Když ten pohled shora ale nemáte, tak je to něco úplně jiného.

Rozhodování s nadhledem je podstatně snazší, foto: Kaan Demiryurek

A tento vzorec platí naprosto v každém rozhodnutí. Zvážit musíte jen to, zda se vám vyplatí u daného rozhodnutí věnovat tolik času s vytvářením nadhledu, nebo to prostě risknete i s omezeným pohledem. Položit si můžete například otázku: "Měl bych investovat do tohoto projektu?" Omezený úhel pohledu vám možná před oči staví možnosti ano/ne v závislosti na zhodnocení investice. Pokuste se ale vidět situaci s nadhledem a zeptejte se: "Pomůže mi tento projekt dosáhnout mých dlouhodobých cílů a je v souladu s mými prioritami a zásadami?" Tímto způsobem si usnadníte rozhodování a zajistíte, že jakákoli volba bude více v souladu s vaším dlouhodobým cílem.

Jak získat pohled shora, když jste uvnitř?

Pokud do bludiště na fotce výše pustíte dítě, pravděpodobně to nebude trvat dlouho a velmi dobře se zorientuje. Proběhne si všechny chodby a po chvíli vás bude navigovat, kudy máte jít. Vytvoří si v mysli hrubý pohled shora a s nadhledem projde bludištěm od začátku do konce.

Zkusíme ještě jiné znázornění než jen bludiště. Určitě jste někdy hráli fotbal. Jak těžké pro vás bylo zorientovat se, který hráč kde je? A sledovat pohyb míče, běžet správným směrem, hlídat protihráče a dívat se po spoluhráčích, abyste jim mohli nahrát. Není to tak jednoduché, jak se zdá, když se díváte na televizi.

Prohlédněte si tento obrázek:

S nadhledem je situace jasná (FIFA20), foto: Kaan Demiryurek

Takto jednoduše to vypadá v televizi a každý správný hospodský povaleč by hráčům dokázal poradit, jak to mají hrát. Balón míří na červeného hráče stojícího na čáře středového kruhu. Má několik možností, jak reagovat. Zjevné jsou dvě z nich. Může poslat obtížnou přihrávku svému spoluhráči v horní části obrázku, který by se mohl dostat do nadějného útoku. Anebo může přihrát na svou levou stranu, kde má volného spoluhráče, jež běží ke středovému kruhu. Jak jednoduché, že? Ale zkuste se na to podívat očima samotného hráče:

S omezeným pohledem a ve stresu je to náročnější (FIFA20), foto: Kaan Demiryurek

To je trochu odlišný pohled od toho, který vidíme v televizi, že? Nemáme nadhled a stejná situace je rázem podstatně komplikovanější. A to je přesně důvod, proč se hráč v červeném několikrát podívá na svou levou i pravou stranu. Ohlédne se a stále sleduje pohyb spoluhráčů i protihráčů. Tím si v hlavě vytvoří hrubý pohled shora a podle toho se rozhodne, komu nahraje nebo kam poběží. Budování nadhledu a periferního vidění je pro hráče fotbalu velmi důležité.

Než hráč fotbalu dostane přihrávku, tak se několikrát rozhlédne na všechny strany. To samé opakuje, i když míč už dostal. Vytváří si lepší pohled na situaci. Dělá si nadhled. Buďte v tomhle stejní, jako fotbalisté a i když fotbal možná nemáte rádi, vytvářejte si nadhled.

Když se podíváte na situaci z různých úhlů a vytvoříte si širší perspektivu, můžete vidět nové souvislosti a lépe se rozhodovat

Rozhodování jako celek je obsáhlé téma a je nad rámec tohoto článku, ale rád bych zdůraznil rozšiřování perspektivy a získávání nových pohledů na každou situaci, protože to pomáhá vidět celkový obraz a v konečném důsledku dělat dobrá rozhodnutí.

Když se na LCD monitor podíváte s lupou, uvidíte jednotlivé pixely. Jaký je ale celkový obraz nebudete v tu chvíli tušit. Pokud byste se na film dívali s lupou a očima upřenýma na pár jednotlivých pixelů, pravděpodobně byste z filmu nic neměli. Když si ale dáte odstup a podíváte se z větší vzdálenosti, uvidíme nádherný obraz.

Ustupte o krok před každým rozhodnutím. To neznamená utíkat, ale získat lepší úhel pohledu.

#osobnirozvoj #nadhled #rozhled #pohled #problem #rozhodnuti #dilema

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.