03.01.2020 6 minut čtení

Ve 34 letech odešel do důchodu - zajištěný a s 3 miliony dolarů. Zpětně toho lituje a 5 věcí by udělal jinak

Je pro vás předčasný odchod do důchodu snem? Možnost nic nemuset, být zajištěn a dělat si, co chcete, je lákavá. A přesně do této situace se dostal muž, o kterém budu psát, a časem přišel na několik věcí, které by změnil, kdyby mohl vrátit čas.

Situace, do které se Sam Dogen dostal, je pro mnoho lidí životním cílem. Ve svých 34 letech si mohl dovolit opustit svou práci a odejít do předčasného důchodu. Shromáždil jmění v hodnotě asi 3 miliony dolarů, které mu navíc ročně generuje zhruba 80 tisíc dolarů.

Nejdříve to pro něj byla příjemná změna. Mohl se probouzet, kdy chtěl. Mohl dělat, co chtěl a kdykoli chtěl. Řekl, že ten pocit je k nezaplacení. Také konečně nemusel trávit čas zbytečným a dlouhým dojížděním do práce. Nemusel v kanceláři trávit 60 hodin týdně a zabývat se vztahy s kolegy. Mohl se zaměřit na koníčky a trávit více času se svou rodinou.

Zní to nádherně, že? I když máte svou práci rádi, tak mít mnohem více času na rodinu a koníčky by se asi líbilo každému. Ale žádná situace není tak dokonalá jak se zdá. Kdyby se mohl Sam vrátit v čase, tak by těchto 5 věcí udělal jinak.

1) Ještě počkat

Po osmi letech v důchodu je Samovi 42 let a uvědomuje si, že to nebylo ideální rozhodnutí. Někteří lidé z jeho okolí to dokonce komentovali tak, že je to nezodpovědné a bezohledné. Důvodů by se našlo více, ale tím hlavním bylo, že ve 34 letech vstupoval do svých nejlepších let, co se financí týče. A on je nevyužil.

Proč tedy toto rozhodnutí udělal? Pracoval v kuse 11 let v jedné firmě (v sektoru investičního bankovnictví). Cítil se unavený, znuděný a chtěl dělat nové věci.

Když se ohlíží zpět, byl by rád, kdyby alespoň jeden další rok zůstal zaměstnaný. Nudu a únavu by mohl vyřešit tím, že by ve firmě upravil svou pozici. Se zkušenostmi, které měl, by to šlo zajistit. Také vždy chtěl pracovat v zahraničí (Hongkong, Tchaj-wan, Peking, Londýn), což by také šlo zařídit a nudu by to rozhodně zahnalo na pár měsíců či let.

Také by většinu vydělaných peněz investoval do různých akcií nebo dluhopisů. S průměrnou návratností by vzhledem ke svému platu mohl nyní generovat o 20 tisíc dolarů ročně navíc. Místo toho ale práci opustil a dokonce si nevybral dny dovolené, na kterou měl nárok.

2) Mít děti dříve

Sam i jeho žena se tak moc soustředili na kariéru, že odkládali rozhodnutí stát se rodiči. Také si mysleli, že nejsou dostatečně připravení, dokud nemají velkou (podle jejich slov "obrovskou") finanční rezervu. Když se rozhodli mít dítě, bylo Samovi 37 let. Jeho ženě bylo 34 a právě také odešla do předčasného důchodu. Než se stali rodiči, trvalo to 2 roky snažení. Otcem se tak Sam stal až ve svých 39 letech.

Při ohlédnutí se zpět, by měl raději první dítě ve svých 30 letech. Možná by se dalo polemizovat o tom, že by kvůli práci měl na dítě méně času, ale z pohledu celého života by s ním strávil výrazně více let. Teď mu zbývá jen doufat, že se dožije toho, jak jeho děti vyrostou a užije si i vnoučata. Kvůli tomu, že tak dlouho čekal, nemohl už pak využít benefity, které jako rodič mohl v práci získat. Kromě výhod, o které přišel, navíc musel platit za dítě další poplatky.

3) Více a dříve blogovat

Nápad na vlastní blog zaměřený na finance dostal v roce 2006. Nezaložil ho ale hned, protože byl příliš zaměřený na šplhání po kariérním žebříčku a získávání vyššího platu.

Po krizi v roce 2008 začala jeho kariéra stagnovat, a tak konečně blog založil. Nejdříve ho vnímal jen jako zábavu při psaní o financích. Začal ale psát i o investování, nemovitostech, kariérních strategiích, odchodu do důchodu, rodinných financích a dalších tématech.

Psaní se pro něj stalo velkým koníčkem a od založení webu ho navštívily už miliony čtenářů. Dnes je pochopitelně web zavedenou stránkou, která stále roste a generuje slušné příjmy. Kdyby s ní Sam začal už v roce 2006, mohl být o pořádný kus dál.

4) V roce 2012 investovat agresivněji

Tak moc se zaměřil na odchod do důchodu, že myšlenky na další neplánované investice, byť výhodné, dokázal potlačit. Nyní ale lituje, že nekoupil nemovitost, o které uvažoval. Tehdy stála 900 tisíc dolarů. Dnes má hodnotu 1,6 milionu dolarů. Díky tomu by dnes generoval násobně více.

5) Zvážit i jiné oblasti podnikání

Ve finančním sektoru strávil 13 let a tím mu zevšedněl. Přestal ho považovat za zajímavý a odchod do důchodu viděl jako jedinou cestu, jak z toho ven. Při pohledu zpět lituje, že si nevyhradil nějaký čas na to, aby prozkoumal různé další oblasti. Například průmyslová odvětví. Dokonce si prý často pohrával s myšlenkou připojit se k nějakému inovativnímu technologickému startupu.

Spěchal ale do důchodu, a tak nevyužil potenciál společností, které v té době zažívaly boom. Stejně tak mohl využít svůj zájem o nemovitosti a technologie a založit vlastní společnost nebo se k nějaké přidat. Dnes už se ale cítí příliš starý a unavený na to, aby se do takových věcí pouštěl.

Načasování je klíčové

Ať už plánujete budoucnost jakkoli podrobně a důkladně, nikdy to nebude dokonalé. Ale čím více přemýšlíte o své úspěšné budoucnosti, tím lépe. Jestliže jste ale připravení na odchod do důchodu, počkejte s tím alespoň do svých 40 let (anebo to minimálně o rok odložte). To radí Sam Dogen. Dopřejte si dovolenou, ale odchod do důchodu odložte. A až se rozhodnete, ujistěte se, že máte dostatek financí, respektive investičních příjmů, které pokryjí všechny požadované životní náklady. K těm připočtěte alespoň 20 procent jako rezervu pro případ nečekaných změn.

Také byste měli vědět, jak využijete svůj čas, protože v opačném případě byste se velmi rychle mohli stát nespokojenými a znuděnými

------------------------------

Druhý díl: S měsíčním příjmem 150 tisíc korun šel ve 34 letech do důchodu a odhaluje nevýhody, které vám nikdo neříká

Třetí díl: Proč stojí za to usilovat o předčasný důchod? Zde jsou podstatné důvody z praxe, proč se snaha vyplatí

Čtvrtý díl: Ve 42 letech musí tento milionář po 8 letech opustit předčasný důchod. Jaké 4 věci mohou za jeho selhání?

#osobnirozvoj #finance #duchod #predcasnyduchod #prijem #investice #chyba #rodina #deti #zivot #priority #kariera

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Když takhle podnikavý a pracovitý člověk odejde do důchodu už ve 34 letech, vůbec bych se nedivil tomu, že to nebude napořád. Když mu přisoudíme do budoucna dobré zdraví, není ještě ani v polovině života a má před sebou ještě 50 let. Neumím si představit, že za takovou dobu člověka svoboda, cestování a lenošení neomrzí a nedostane jednoho dne zase chuť něco tvořit a prozkoumávat. Máme to v sobě zakořeněné.
  +7
  • Přesně. Já si to dokážu představit na rok, aby pak by mě nuda totálně ubíjela. Vlastně možná ani ten rok ne, to je fakt strašně dlouho. Ale je to asi o mindsetu no...
   +4
 • Předčasný důchod je skvělá věc a také bych ho rád dosáhl, ale 34 let je opravdu velmi brzy, člověk je na vrcholu sil a může tak ještě tvořit silnější finanční polštář do budoucna. Já chci do důchodu v 50, to mi přijde ideální.
  +6
 • Souhlasím, že čekat na děti po třicítce není nejlepší nápad, sama to chci stihnout do 27 nebo 28, abych si je také trochu užila. Ale důchod ve 34 by mi nevadil :-)
  +3
 • Pokud pán žije v USA, nejsou 3 miliony dolarů a 80 tisíc dolarů roční příjem (byť pasivní) nic extra. Na jeho místě bych tomu ještě pár let dal. A hlavně bych asi ani v takovém předčasném důchodu minimálně na to investování nezanevřel. Hned ve dvou bodech zmiňuje, že kdyby víc/lépe investoval, mohl mít dnes vyšší pasivní příjem. To za těch 8 let v důchodu mohl krásně dohnat a mít dneska ještě vyšší pasivní příjem, než když do důchodu odcházel.
  +2
Doporučené příspěvky
6 minut
8 minut
6 minut
7 minut
14 minut
8 minut
7 minut
5 minut
7 minut
6 minut
5 minut
6 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
8 minut
6 minut
7 minut
14 minut
8 minut
7 minut
5 minut
7 minut
6 minut
5 minut
6 minut