Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
23.01.2020 6 minut čtení

6 věcí, které o víkendu dělá Gates, Bezos a další úspěšní lidé, aby měli produktivní pondělí

Každý nepracuje jako Elon Musk a dokonce se mezi nejbohatšími lidmi najdou tací, kteří si udělají volný víkend. To ale neznamená, že nic nedělají. Podíváme se na to, co Gates, Bezos a další dělají o víkendu pro to, aby měli produktivnější pondělí.

Jsou prakticky tisíce různých návyků, které mají mít za následek větší produktivitu a neustálou motivaci. Jak vybrat ty správné, které skutečně fungují? Nejlepší je vlastní zkušenost. Jak ale vybrat, které stojí za to je vyzkoušet? Zkuste návyky těch nejúspěšnějších.

Informace uvedené níže původně uveřejnil Benjamin Spall, který píše pro CNBC, New York Times, New York Observer, Quartz, Entrepreneur, Business Insider a další. Kromě toho, že napsal knihu “My Morning Routine” také vedl rozhovory s více než 300 úspěšnými lidmi včetně olympioniků, umělců, ředitelů vysokých škol nebo vysoce postavených podnikatelů.

Výsledkem rozhovorů je mimo jiné seznam činností, které ti nejúspěšnější dělají o víkendu, aby si usnadnili a maximálně zefektivnili pracovní dny.

1) Pravidelně spí

O tom, zda jde dospat o víkendu to, co přes týden nenaspíte, se stále vedou dohady. Každý vám ale potvrdí, že ideální je spát vždy stejně a pravidelně. Spall říká, že naprostá většina úspěšných se kterými mluvil, udávala průměrnou dobu svého spánku 7 a půl hodiny. Tim Cook, Bill Gates, Jack Dorsey, Jeff Bezos a mnozí další se shodují v tom, že spí minimálně 7 hodin denně.

Pro mnoho z nich může být někdy těžké v nabitém pracovním týdnu najít na spánek dostatek času, ale je lepší si ho najít, než následně prospat celý víkend, což má často za následek úbytek energie. Můžete si o víkendu přispat, ale nemělo by být pravidlem, že dospáváte za celý předchozí týden. Spíše se pokuste spát stejně jako ve všední dny, nebo jen o trochu déle.

2) Tráví čas s blízkými

Přes týden máte pravděpodobně na svou rodinu a přátele málo času. Pokud se kvůli tomu cítíte provinile, nejste v tom sami. Z toho důvodu je dobré si během víkendu vyhradit čas na své blízké. Když to budete dělat pravidelně, ušetří vám to pocity viny během všedních dnů.

Mark Cuban v roce 2014 řekl: "O víkendech máme domluvenou chůvu, takže jdeme hned ráno s Tiff (manželka) společně cvičit. I po celý zbytek víkendu už jsme jen spolu. Snažíme se být normální, jak je to jen možné."

Potřebujete o víkendu pracovat? Udělejte to hned v sobotu ráno, abyste po zbytek víkendu nemuseli myslet na své povinnosti.

3) Plánují následující týden

Úspěšní lidé vždy dopředu plánují svůj následující týden, aby v pondělí ráno mohli začít naplno pracovat. To může znamenat rozplánovat si celý týden včetně vyhrazení si času v příštím víkendu na plánování následujícího týdne. Dobrá příprava umožní plně se soustředit na práci hned od pondělního rána.

Jack Dorsey jednou řekl: "V sobotu mám volno. Většinou jdu na výlet. V neděli pak hodnotím uplynulý týden a plánuji ten následující."

4) Dělají to, co jim dodává energii

Plánovat další týden a věnovat se blízkým neznamená, že úspěšní lidé neodpočívají. Naopak, o víkendu se odpočinku intenzivně věnují. Například snídají ve větším klidu, přečtou si ráno knihu, meditují, jen tak si sednou na gauč nebo cvičí.

Například Richard Branson jde většinou v sobotu na večírek, ale v neděli si užívá více fyzické aktivity v podobě různých sportů. V jednom starším rozhovoru se Bill Gates zase vyjádřil, že rád hraje karetní hru Bridge nebo sleduje dceru, jak jezdí na koni. Také zmínil, že rád připravuje jídlo. Ačkoli by ho druzí rádi připravili za něj, má rád, když si ho může o víkendu udělat sám (stejně jako po sobě umýt nádobí).

5) Věnují se domácím pracím

Domácí práce jsou důležité, a pokud se k nim dlouho nedostanete, dokážou se nahromadit, až přerostou ve velké (a zbytečné) starosti, které vás pořádně zaměstnají. Úspěšní lidé si udělají čas na běžné domácí práce a věci, které s nimi souvisejí. Může jít o nákup potravin, praní oblečení a další činnosti. Zároveň ale nedovolí, aby jim tyto aktivity zabraly příliš mnoho času, protože pak by z víkendu nebyl odpočinek. Jak toho dosáhnou?

Pokud se nechcete nechat zavalit domácími pracemi, ukazuje se jako praktické vyhradit si nějaký čas každý den. Například 15 minut vždy před tím, než půjdete spát. Uděláte pár drobností, které vám ale o víkendu výrazně pomohou.

6) Přemýšlejí

Sebereflexe a čas bez jakýchkoli činností jsou velmi prospěšné aktivity pro vaši mysl i tělo. Pomohou vám dosáhnout vašich cílů. Proto většina úspěšných lidí využívá víkend k meditaci a přemýšlení o věcech, které jsou pro ně důležité (a jak by jim mohli věnovat více času), věcech, které je trápí (jaké jsou možná řešení) a o jejich kariéře (jak zlepšit dovednosti nebo výkon).

Studie z univerzity v Harvardu zjistila, že lidé, kteří na konci každého dne věnovali 15 minut sebereflexi a přemýšlení o sobě, byli úspěšnější než ti, kteří to nedělali. Další studie zjistila, že sebereflexe pomáhá předcházet vyhoření a dělá vás šťastnější i produktivnější. Pokud vám připadá náročné se této disciplíně věnovat každý den, zkuste to pro začátek alespoň o víkendu. Nebude to trvat dlouho, než uvidíte první pozitiva.

#osobnirozvoj #vikend #produktivita #gates #bezos #cuban #dorsey #sobota #nedele #uspech #premysleni #sebereflexe #domaciprace #planovani #spanek #rodina #pratele

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
8 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
6 minut
4 minuty
3 minuty