Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 13 058.

Zaregistrovat se

Nová studie ukazuje na jednu malou změnu na pracovním stole, která vám pomůže snížit stres

Žijeme v době, kdy na nás stres působí ze všech stran a to téměř neustále. Z toho důvodu je logické, že se různé studie zaměřují na snížení hladiny stresu. Dnes se podíváme na jednu z nich, která doporučuje malou změnu, jež má stres snížit.

Ve všech různých životních situacích zažíváme stres. Zejména v práci je ho více, než je zdrávo. A jestliže pracujete v open space kancelářích, pak máte nejspíše zaděláno na problém. Ale nevěšte hlavu, i s tím se dá něco udělat. A nemám na mysli dát výpověď. S řešením, alespoň částečným, přišli vědci z Japonska.

Na japonské univerzitě Hyogo v Awaji se vědci domnívali, že už jen pouhé umístění malé rostliny do blízkosti pracujícího člověka dokáže pozitivně působit na jeho pohodu a snižovat úroveň stresu. S teorií ale nebyli spokojení, a tak se pustili do výzkumu. A jejich experiment fungoval.

Možná už jste četli článek, jak má vypadat optimální kancelář pro maximální produktivitu, kde jsem také vyzdvihoval důležitost rostlin. A tak se nabízí otázka: Už máte na svém pracovním stole nějakou rostlinku? Pokud ano, je to skvělé. Jestliže ale ne, možná vás přesvědčí data z výzkumu na japonské univerzitě.

Nejdříve si pro dokreslení situace popíšeme, jak vypadaly pracovní podmínky osob, zapojených ve studii.

  • Žádný z 63 zúčastněných nebyl ve vedoucí pozici.
  • Všechny osoby pracovaly ve velkých otevřených kancelářských prostorech.
  • Každý den musely striktně dodržovat pracovní dobu 9:00 - 12:00 a 13:00 - 18:00.
  • Nikdo z pracovníků v práci neměl denní světlo. I ti, kteří měli pracoviště u oken, byli nuceni mít zatemněná okna.

O morálce a pracovních podmínkách v testované společnosti také svědčí fakt, že účast na studii měla být dobrovolná. Přihlásilo se ale jen 75 osob z 1500. Ze 75 přihlášených bylo 12 z různých důvodů vyřazeno nebo diskvalifikováno. Zbývá tedy 63 pečlivě sledovaných pracovníků.

Studie měla dvě části:

  • V první části pracovali všichni jako obvykle, ale byli vybídnuti, aby během jednoho týdne několikrát denně zaznamenávali svou úroveň stresu podle předem stanovené a dohodnuté stupnice.
  • Druhá část trvala čtyři týdny. Testovaní lidé dostali na svůj pracovní stůl malou rostlinku podle svého výběru a byli vybídnuti, aby si udělali přestávku na 3 minuty, když ucítí příliš vysoký stres.

Kromě toho dostali krátké školení, jak se o rostlinu starat a jak si měřit tepovou frekvenci (což pomáhalo k určení míry stresu).

Pozitivní výsledky:

  • Během čtyř týdnů s rostlinou na stole pracovníci dále zaznamenávali svou míru stresu, stejně jako v úvodním týdnu bez rostliny. Míra stresu se ale v těchto dvou obdobích značně lišila, kdy v prvním týdnu byla úroveň stresu vyšší a po umístění květiny se následně postupně snižovala.
  • Nebyl zaznamenán rozdíl mezi věkovými skupinami zúčastněných ani mezi různými druhy rostlin.
  • Výsledky jasně naznačují, že bez ohledu na váš věk nebo na druh rostliny, kterou máte (budete mít) na stole, má právě tato rostlina velký vliv na snížení míry vašeho stresu.

Vědci pozitivní účinek očekávali, ale jeho míra je překvapila. Je až neuvěřitelné, jak velký rozdíl dokáže udělat jedna malá rostlina na pracovním stole. Jaký je závěr? Pokud chcete snížit úroveň svého psychického stresu, pořiďte si do své pracovny nejméně jednu květinu. A ideálně ji umístěte přímo na pracovní stůl, ať ji máte stále na očích.

#podnikani #kancelar #pracovnipodminky #rostlina #kvetina #stul #stres #pohoda

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 13 058.

Zaregistrovat se