Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
09.01.2020 7 minut čtení

Optimalizace duševní a emoční pohody, aneb i zdravý člověk na tom může být ještě lépe

Ženy, které jsou odbornicemi v oblasti duševního zdraví, dávají tipy pro zlepšení duševní a emoční pohody pro každého člověka, ale zejména pro zaneprázdněné podnikatele, kteří to potřebují nejvíce.

Časopis Authority Magazine udělal sérii rozhovorů, která se týkala kroků, které může každý člověk podniknout, aby zlepšil své duševní zdraví. Uvedené kroky jsou zvláště důležité pro podnikatele, kteří to potřebují více než ostatní lidé, takže se sem takový článek přesně hodí.

Obecným problémem je, že duševní zdraví je často posuzováno binárně. To znamená "jedna" nebo "nula". Nebo také "zdravý" nebo "nemocný", resp. "zdravý" nebo "duševně nemocný". Ale duševní zdraví má celé spektrum hodnocení a i "zdravý" člověk si ho může zlepšit.

1) Pochopte vztah mezi uvědoměním a kontrolou duševního zdraví

Každý den se ptejte sami sebe: "Kolik mám dnes prostoru pro dodatečný stres?" Ptejte se na svou úroveň stresu několikrát denně. Pokud například bojujete s nachlazením, doma máte neshody a v práci nedosahujete požadovaných výsledků, což se odráží na vaší mzdě, tak je úroveň vašeho stresu téměř plná, a to jste ještě ani nevstali z postele. Je potřeba si uvědomit míru stresu a určit, co máte pod kontrolou. Co můžete změnit a co ne. Když se pak zaměříte na to, co můžete změnit a přijmete to, co změnit nemůžete, budete schopni maximalizovat svůj výkon, soustředit se na něj a mít i lepší náladu.

2) Spánek je neuvěřitelně důležitým faktorem pocitu duševní pohody

Problémy se spánkem jsou běžně rozšířené, ale přímo ovlivňují naše duševní zdraví. Kimberly Ann Lemke na svých seminářích dělá s přítomnými jednu aktivitu. Požádá je, aby vypsali noční nebo večerní rituály a zvyky, které jsou dobré a užitečné pro děti. Následně je požádá, aby zakroužkovali ty body, které také sami uplatňují. Většinou následuje smutné zjištění, že lidé vědí, co je správné, chtějí to po svých dětech, ale sami to nedělají. Vědí, že když má dítě ve 20:00 spát, nemůže v 19:59 aktivně běhat po domě. Jako dospělí ale do poslední chvíle řešíme různé starosti a pak se divíme, že nemůžeme usnout.

3) Použijte své smysly k uklidnění

Velmi zajímavá technika pro uklidnění, kterou Kimberly učí vysoce postavené generální ředitele a politiky, kteří mají úzkost, ale musejí vést schůzky a obavy na nich nesmějí být znát. Jak to funguje? Stres většinou pramení z věcí, které se dosud nestaly, anebo z věcí, které jsou již minulostí. Klidu lze docílit zaměřením se na současnost a k tomu pomůže přemýšlení o vašich 5 smyslech. Co vidím, co slyším, co mohu nahmatat, co cítím (chuť), co cítím (čich)? Nejlepší na této metodě je to, že nikdo nepozná, když ji praktikujete. Kimberly doporučuje vzít si do stresové situace šálek kávy a v nejhorší chvíli se napít a soustředit se na všechny smysly. Tím se plně dostanete do přítomnosti a stres se sníží.

4) Identifikujte emoce a pojmenujte je

Představte si, že vás vaše dítě zavolá a vysvětlí vám, že u sebe v pokoji něco slyší ve skříni a kvůli tomu nemůže usnout. Pokud mu vysvětlíte, že ve skříni nic není, ale neotevřete ji, strach možná ustoupí na jeden večer, ale později se pravděpodobně bude opakovat. Když ale skříň otevřete a ukážete, že v ní žádné strašidlo není, strach zmizí. A pokud skříň necháte otevřenou, pravděpodobně se opakovat nebude. Jako dospělí ale musíme dělat to samé. Jít svému strachu a svým emocím vstříc. Otevřít svou emoční skříň a objektivně se podívat na její obsah. Pak bude možné se s ním vypořádat.

5) Poznejte vaše hodnoty a spojte se s nimi

Duševně zdravý člověk ví, na čem mu záleží nejvíce. Dokáže si sestavit svůj žebříček hodnot a podle něj upřednostňovat svá rozhodnutí. V první řadě je tedy potřeba znát své hodnoty. V průběhu času se některé budou měnit a jiné budou zůstávat konstantní. Stále ale musíte jednat v souladu s nimi. A když to dokážete, tak vám to dodá na sebedůvěře.

6) Spojte se se svým tělem

Mezi myslí a tělem existuje silná souvislost, takže pro maximální stav duševní pohody je nutné, aby i vaše tělo bylo zdravé. Udělejte si čas na fyzickou aktivitu v podobě procházky nebo cvičení. Vědomě přijímejte dostatek tekutin a zdravé stravy a cíleně relaxujte a odpočívejte. To vše se podepíše na vaší duševní pohodě.

7) Spojte se s ostatními

V těžkých situacích a chvílích, kdy se cítíme na dně, máme tendenci se uzavřít do sebe a odříznout se od ostatních. Nějaký čas na nezbytné urovnání myšlenek je možná nutný, ale stejně tak je nutné zůstat v kontaktu s lidmi z našeho okolí, kteří jsou pro nás důležití, protože jim na nás záleží, starají se o nás (chtějí se o nás starat - pokud jim to dovolíme) a jejich přítomnost je pro nás důležitá k udržení duševního zdraví. Jsme sociální bytosti. Nejsme stvořeni pro prožití izolovaného a osamělého života.

8) Odpojte se od falešných sociálních médií

Dnešní technologie je dvojsečným mečem. Na jednu stranu pomáhá, ale na druhou stranu ubližuje. Můžeme být díky sociálním sítím lépe propojení, ale také na nich vidíme "úžasné" životy druhých (větnou značně přikrášlené a neodpovídající realitě) a i když si to nepřipouštíme, tak nás to ovlivňuje a může to mít za následek, že se budeme cítit naopak více emocionálně izolovaní než propojení. Mnoho lidí vyzkoušelo omezit sociální sítě a získali větší pocit sebevědomí. Neznamená to okamžitě smazat všechny své účty, ale používat sociální média s rozumem.

9) Vyhraďte si čas na studium a poznejte sílu mysli

Mozek je geniální orgán, který je schopen velkých věcí. Jsme mnohem silnější, než si myslíme (fyzicky i mentálně), ale abychom tu sílu využili, musíme se dostat do extrémní situace. Když se ale člověk pravidelně věnuje tréninku mysli, dokáže tuto sílu využít v běžném životě.

10) Příznaky deprese snižuje cvičení vděčnosti

Připomínejte si, klidně několikrát denně, za co jste vděční. Ráno když vstáváte, u jídla, ve sprše, na toaletě,… Kdykoli máte čas se chvíli soustředit, vzpomeňte si na několik věcí, za které jste v životě vděční. Zvedne se vám sebedůvěra a příznaky deprese nebo špatné nálady budou menší.

11) Věnujte pozornost běžným činnostem

Možná si každé ráno dáváte kávu. Věnujte těmto okamžikům plnou pozornost. Maximálně vnímejte sílu okamžiku a vše, co děláte. Každý pohyb ruky, jež přibližuje šálek k vašim ústům, chuť i vůni kávy a každé polknutí. Pokud nejste nadšenci do kávy, můžete si podobně užívat ranní scenérie při procházce do práce, anebo něco úplně jiného. Důležité je, naučit se plně vnímat přítomnost a najít v ní to pozitivní.

---------------------------

Uvedené rady pocházejí od těchto odbornic: Camilla Sacre-Dallerup, Lee Chaix McDonough a Kimberly Ann Lemke. Stejně jako si pravidelně čistíte zuby, tak se nezapomínejte starat o svou duševní pohodu, která má vliv na váš výkon v osobním i pracovním životě.

#osobnirozvoj #emoce #pohoda #klid #relax #mentalita #vykon #stres

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
11 minut
7 minut
4 minuty
7 minut
3 minuty
8 minut
4 minuty
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
6 minut