Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
08.01.2020 5 minut čtení

5 návyků, které vám dle harvardské studie dokáží doslova přidat roky života

Harvardští vědci studovali 30 let životy 123 219 mužů a žen. Zajímalo je, kolik času navíc mohou vašemu životu přidat dobré/zdravé návyky. Výsledky jsou rozhodně k zamyšlení.

Říká se, že pramen mládí existuje jenom v pohádkách. Věda se však nyní snaží ukázat, že na něj může narazit každý z nás. Obsáhlá komplexní studie Harvardovy univerzity je poslední svého druhu, která se snaží přesně spočítat, o kolik času prodlužují život konkrétní nenáročné pozitivní návyky.

Žádný z níže uvedených návyků by pro vás neměl být překvapením. Překvapením je, že vědci jsou podle svých tvrzení nyní schopni přesně spočítat, kolik času vám jejich dodržování přidá k životu: U mužů je to 12,1 let navíc a u žen dokonce 14 bonusových roků života. A to už stojí za pozornost.

Výzkum se loni objevil v časopise Circulation a jeho premisa byla poměrně jasná. Byť dnes Američané za zdravotní péči utrácejí s přehledem nejvíc na celém světě, v odhadované délce života jsou jako národ až na 31. místě s věkem 79,3 let. V některých státech USA (Mississippi, Alabama,...) je průměrná délka života dokonce jen 71 či 72 let, což je zhruba srovnatelné s rozvojovými zeměmi, jakou je například Bangladéš.

A tak se na Harvardu rozhodli podívat se na přibližně 30letou zdravotní historii 44 354 mužů a 78 865 žen, kteří se již zúčastnili dvou jiných předchozích studií. V době, kdy se vědci k datům dostali, bylo již více než 42 000 účastníků studie po smrti. Díky tomu mohli nyní najít korelaci mezi mírou, s jakou lidé popisovali věnování se zdravým návykům, a jejich dosaženým životním věkem.

Výsledek už jsem jednou zmínil výše, ale pro jistotu si ho dáme ještě jednou: U mužů pozitivní návyky dokázaly prodloužit jejich život o 12,1 let a u žen o 14 let. O jaké návyky jde? Určitě už jste o nich někdy slyšeli, možná jste je i neúspěšně zkoušeli dodržovat. Co když u nich ale nyní uvidíte, o kolik vám prodlouží život?

1. Kouření

Pokud kouříte, přestaňte. Pokud jste ještě nezačali, nezačínejte. Je to takhle jednoduché. Jde totiž o jednu z nejlepších investic, kterou pro své zdraví a délku života můžete udělat. Kuřáci v průměru umírají o 7 let dříve než nekuřáci a ne, váš strejda, který kouřil i pil denně a dožil se 90 let, s tímto průměrem opravdu jako jediná výjimka z desítek či stovek tisíc dalších lidí, kterým kouření zkrátilo život a poškodilo zdraví, nic neudělá.

2. Nízké BMI

Stokrát opakovaný body mass index. I tady je to z pohledu vědy poměrně jednoznačné. Pokud jste muž a máte v pase přes 100 cm či žena a máte v pase přes 89 cm, je nejvyšší čas zbavit se břišního tuku. Jen tak můžete získat nějaký ten rok života navíc. Pokud se v této míře vydáte opačným směrem, délka života přirozeně rovněž poletí dolů.

3. 30minutové cvičení denně

Pohyb. Jak nečekané! Mnohem zajímavější ale je, že další studie věnující se délce života ve spojení s pohybem, odhalila, že pravidelné každodenní běhání dokáže citelně zpomalit stárnutí v buňkách a tím pádem i v celém organismu. Testy ukázaly, že pravidelní běžci díky tomu vypadají ve srovnání se svým skutečným věkem až o 9 let mladší.

4. Alkohol jen střídmě

Alkohol je z pohledu vědy dlouhodobě taková dvojsečná zbraň. Existují totiž studie, které ukazují, že střídmé dávky alkoholu mají na délku života ve skutečnosti prospěšný vliv. Jak je to možné? Může jít například o snížení stresu, uvolnění či zlepšení nálady. Nezapomínejme rovněž, že některé typy alkoholu obsahují i zdraví prospěšné látky. Věda zatím skutečnou odpověď nezná, ale ví, že střídmost umí z alkoholu jakožto jedu udělat něco, co je pro život ve skutečnosti prospěšné. To se ale bavíme o takové jedné skleničce vína denně. Vyšší množství alkoholu je vždy jednoznačně škodlivé až jedovaté, tady už žádné nejasnosti nejsou.

5. Zdravý jídelníček

Na závěr asi to nejdůležitější ale zároveň největší klišé. Protože jak definovat zdravý jídelníček, že ano. Tato studie složení jídelníčku hodnotila bodově a v závěru jej definuje jako "vysoké skóre kvality jídelníčku" (40 % a více). Na druhou stravu o stravě již toho bylo napsáno opravdu hodně, a tak by bylo pošetilé myslet si, že lidé, kteří jedí zpracované potraviny plné cukru a chemie, mají pocit, že si tím prodlužují život. Zaměřte se co nejméně zpracované potraviny, potraviny s vysokým obsahem antioxidantů a pamatujte, že všeho moc škodí.

Ze studie rovněž vyplývá, že aby vám zmíněné návyky mohly začít prodlužovat život, není nutné začít se jim věnovat už ve 20. Zdá se, že bez ohledu na to, kdy se na ně začnete zaměřovat, dokáží mít na vaši celkovou délku života pozitivní účinek.

#osobnirozvoj #zdravi #zivot #delkazivota #koureni #pohyb #behani #bmi #alkohol #stravovani #jidelnicek

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
10 minut
5 minut
5 minut
2 minuty
5 minut
4 minuty
7 minut
4 minuty
4 minuty
3 minuty
5 minut