16.12.2019 4 minuty čtení

Jak může být jeden z nejbohatších lidí na světě bez peněz? Elon Musk prý nemá ani vindru

Forbes jeho jmění odhaduje na 25,2 miliardy dolarů. Přesto má Elon Musk již léta problém s nedostatkem hotovosti a likvidity, což vyplývá na povrch při různých příležitostech - naposledy na začátku prosince během soudu, kde čelil obvinění z pomluvy.

Co si vybavíte jako první, když se řekne "miliardář"? Většina lidí, kteří vidí žebříčky nejbohatších lidí světa a čtou si u jednotlivých jmen, jaké má ten nebo který astronomické jmění, si pravděpodobně okamžitě vybaví něco takového:

 

Realita však mnohdy může být zcela jiná. Naprostá většina miliardářů totiž své miliardy nemá ve formě hotovosti zamčené někde v obrovském sejfu. Místo toho mají svá bohatství navázaná na akcie a další investice. A někdy mohou mít v cenných papírech uvězněnou tak velkou část svého jmění, že jim toho po kapsách už příliš nezbývá. Což je přesně případ Elona Muska, kterého lze ve srovnání s jinými boháči z pohledu dostupné hotovosti dnes možné považovat za lehce "chudého".

Muskova finanční situace se nedávno dostala do hledáčku veřejnosti. Během soudního řízení, při kterém vysvětloval, proč má potřebu druhé označovat výrazem "pedo guy", došlo během jeho svědectví pod přísahou i na peníze. A Musk soudci přiznal, že i když "si někteří lidé myslí, že mám spoustu peněz, ve skutečnosti je nemám."

"Spousta peněz" sice o konkrétní částce mnoho neříká, ale je pravdou, že naprostá většina Muskova jmění je přímo navázána na jeho dva největší byznysové projekty: Teslu a SpaceX. Dále nesmíme zapomínat, že mu loni Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států amerických napařila pokutu 20 milionů dolarů za jeho tweet, ve kterém tvrdil, že má zajištěné financování, aby Teslu stáhl zpět do veřejných rukou, pokud se akcie dostanou na 420 dolarů za kus. 

 

A mimo to má navíc osobní dluhy přesahující 500 milionů dolarů, které dluží mimo jiné bankám Morgan Stanley a Goldman Sach, jimž ručí svými akciemi Tesly.

Dejte všechny tyto skutečnosti dohromady a najednou tady máte podnikatele, který má sice na papíře desítky miliard dolarů, ale reálně nedá dohromady ani 75 tisíc dolarů. A pokud chce někdy Musk své miliardy vidět, bude si muset pořádně máknout, aby například dosáhl předem stanovených ambiciózních cílů a mohl si sáhnout na své akciové opce.

Alternativou by pro něj samozřejmě mohlo být začít odprodávat část svých akcií. Tomu se však prozatím vyhýbá a není se čemu divit. Pokud začne CEO odprodávat akcie své společnosti, většinou jim v případném růstu příliš nepomůže. Zvlášť když media začnou hromadně psát o tom, že se zbavuje svého podílu ve firmě.

Takže ano, Elon Musk rozhodně může být "na mizině" i přesto, že jej Forbes umístil mezi 40 nejbohatších lidí planety. Pokud máte zálusk na extrémně rychlý sporťák, který zvládne zrychlení z nuly na sto pod dvě sekundy, nebo byste se rádi jednoho dne podívali do vesmíru, je Elon váš člověk. Pokud byste ale potřebovali půjčit nějakou tu zlatku, nemá žádný smysl mu volat.

Přečtěte si také:

 

#podnikani #musk #jmeni #bohatstvi #likvidita #finance #miliardar #akcie #opce

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.