31.10.2021 3 minuty čtení

Elon Musk se při pohovoru často ptá na 1 zásadní otázku, aby poznal, jestli uchazeč nelže

Říká se, že s poctivostí nejdál dojdeš. Jenže pracovní trh je už ze své podstaty plný lidí hledajících práci, kteří rozhodně nemají problém upravit si pravdu k obrazu svému. Proto jim CEO Tesly a SpaceX Elon Musk pokládá 1 jednoduchou otázku.

Oceněný psycholog zaměřující se na sociální problematiku Ron Friedman dokonce tvrdí, že během přijímacích pohovorů lže celých 81 % lidí.

Jak blafujícího člověka odhalit? Elon Musk se kromě dotazu na váš životní příběh a rozhodnutí, která jste během něj učinili (a proč), usměje a zeptá: "Jakým nejsložitějším problémům jste v minulosti čelili a jak se vám je podařilo vyřešit?"

Tato otázka je podle Muska "velmi důležitá", protože odhalí nejen roli, jakou uchazeč měl ve svém předchozím projektu či společnosti. Musk z ní dle svých slov dokáže zároveň odhadnout, jestli byl zájemce o práci opravdu někým, kdo se problému postavil čelem a našel řešení, nebo byl jen jedním z členů týmu, který to dokázal.

"Lidé, [kteří] opravdu nějaký problém vyřešili, přesně ví, jak to dokázali. Znají všechny ty malé detaily," vysvětluje Musk. Takoví kandidáti jsou schopni o překážkách, jež je potkaly, a strategiích, které k jejich překonání použili, mluvit opravdu do hloubky. Výborní uchazeči podle Muska umí na tuto otázku odpovědět na "více úrovních".

A naopak ti, kteří pouze předstírají, že právě oni našli řešení, "se dostanou na jednu úroveň a pak se zaseknou".

Když člověk během pohovoru není schopen odpovídat dlouze, Musk začne tušit, že to s tím překonáváním překážek asi není tak úplně pravda: "Každý, kdo někdy řešil opravdu zapeklitý problém, na to nikdy nezapomene," myslí si miliardář.

Uchazeči někdy mají pocit, že musí splňovat všechny odrážky v popisu pozice. Zpravidla nikdo však všechny požadavky doopravdy nenaplňuje a je to tak v pořádku.

Proto je lepší být upřímný, a pokud se vás někdo zeptá na nedostatky, nebát se jimi "pochlubit" místo malování ideálu, který neexistuje (a kterému každý člověk stojící oběma nohama na zemi stejně neuvěří). Není však na škodu dát i svým slabším stránkám pozitivní kabát. Pokud jste v některé dovednosti slabší, můžete se i tak pochlubit tím, co z dané oblasti znáte a vyjádřit vůli nadále se v ní učit a zlepšovat.

Jakmile se ale řeč stočí na téma, ve kterém vám chybí kvalifikace, buďte tak upřimní, jak je to jen možné. Spíš než abyste se vychloubali smyšlenými dovednostmi a úspěchy, pokuste se rozhovor o tom, co nevíte, stočit na něco, co víte.

Hodnocení: +230
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.