06.08.2019 4 minuty čtení

Elon Musk se před svým úspěchem musel zbavit tohoto častého zlozvyku

Dlouholetý podnikatel a zakladatel Tesly Elon Musk nemá problém pracovat pod tlakem dlouhé hodiny a přespávat v kanceláři, avšak přiznal, že se na cestě k úspěchu musel zbavit jednoho poměrně běžného zlozvyku.

Tím zlozvykem bylo něco, co pravděpodobně velká část z nás provozuje každý den, aniž bychom to za jakkoli vážný zlozvyk považovali: pití velkého množství kofeinových nápojů.

"Byly časy, kdy jsem pil asi osm [dietních kol] denně nebo podobně šílené množství," přiznal #Musk před pár lety v rozhovoru pro německý automobilový magazín Auto Bild. "Dnes je to spíš jedna až dvě, takže je to trochu normálnější."

Miliardář však neunikl ani závislosti na dalším populárním nápoji s kofeinem - kávou. "Byl jsem zvyklý pít tolik kávy... že jsem se stával skutečně rozčíleným. Dařilo se mi předávkovávat kofeinem a pak to se mnou nebylo dobré."

Muskovi se však podařilo zmírnit svůj příjem kofeinu na "rozumné porce", což byly podle něj dva šálky kávy denně. Zajímavé je, že technologický miliardář dle statistik zřejmě není ani zdaleka jediným, kdo to s kofeinem umí přehnat.

Speciálně Američané aktuálně konzumují nejvíc kávy za posledních šest let a 64 % dospělých Američanů v roce 2018 v průzkumu přiznalo, že předchozí den měli šálek kávy, což je mimochodem nárůst o 62 % oproti roku 2017. Pití slazených kofeinových nápojů zažívá opačný trend, jelikož se jim nadpoloviční většina společnosti minimálně snaží vyhýbat.

Velké dávky kávy jsou problém, u slazených nápojů je problém pravidelnost

Problematický pohled na kávu má bohužel i věda a experti na zdraví. To u slazených nápojů je to poměrně jasné. Pokud si u práce rádi otevřete Colu nebo podobnou šumivou láhev cukru, spolehlivě si podkopáváte nejen zdraví, ale i vlastní výkonnost.

Výzkumníci z Boston University School of Medicine například přišli s poměrně zdrcujícím závěrem, že lidé, kteří konzumují slazené nápoje denně, mají 3x větší šanci, že je v následujících 10 letech postihne infarkt nebo demence. U dietních nápojů většinou může dělat problém umělé sladidlo aspartam, které je spojováno s migrénami, náladovostí, úzkostí a nespavostí.

Káva pro vás bude lepším pracovním doplňkem než Cola.

Další problémy vám bude způsobovat inzulín, kterému litrem vychlazené Coly řeknete, aby se pořádně nastartoval, protože jste se zřejmě opravdu pořádně nadlábli, načež mu k trávení nedorazí nic. Netřeba dodávat, že takovéto "volatilní" zahrávání si s hladinou inzulínu je spolehlivou cestou k nehezkým zdravotním komplikacím.

Konzumace kávy jako takové není v zásadě problém. Existují studie, které ukazují, že denní dávka 400 mg kofeinu (zhruba 4 běžné šálky) nejenže nemá na většinu zdravých dospělých žádný negativní efekt, ale může pomoci zlepšit paměť a mentální funkce. Problém nastává, pokud to s kofeinem rozjedete ve velkém.

Pak se totiž velmi snadno můžete dostat do toxického kruhu, z kterého se jen těžko dostanete ven: velké množství kávy (a kofeinu) s sebou dříve či později přinese únavu. Tu se většina kávofilů snaží zahnat ještě větší konzumací kávy, která však začne výrazně narušovat spánek, což druhý den opět povede k výrazné únavě, na což je reakcí... ano, další kýbl kávy.

Co se týče Muska, ten na dotaz, čím nahradil kofeinové nápoje, prozradil, že přešel na starou dobrou H2O.

#osobnirozvoj #kofein #kava #vykonnost #prace

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Nikola Tesla upozorňoval, že káva a další stimulanty jsou průser. Mnoho vědeckých pracovníků trvalo na svém, že kofein odvrácí jakýsi "smysl pro detaily"...
  +2
  • Tak Tesla byl napřed, místo kafe do sebe pouštěl elektřinu :))
   0
  • Jiří, pokud k tomu máte nějaké konkrétní studie atp. rád se kouknu na odkazy ;-).
   0