28.11.2019 5 minut čtení

Špatný vzduch v kanceláři je zabijákem produktivity. Jak zlepšit jeho kvalitu?

Dýchání bereme jako úplnou samozřejmost. Nadechneme se denně více než 23 tisíc krát. Kolik lidí ale řeší, co vdechuje? Kvalita vzduchu přitom má jasnou souvislost se zdravím i produktivitou, a tak rozhodně stojí za to se nad ní pozastavit.

Že vám nepřipadá důležité něco takového řešit? I kdyby špatný vzduch snižoval produktivitu jen o jedno procento, bude efekt zejména u většího počtu pracovníků více než citelný. 

Když budete mít sto zaměstnanců a u každého se výkon sníží o jedno procento, výsledkem bude sto procent, respektive v přepočtu to udělá 99 pracujících na 100 procent a jednoho, který nepracuje vůbec. Chtěli byste zaměstnávat a platit člověka, který vůbec nepracuje?

Uvedený příklad je schválně trochu nadnesený, ale pravdou je, že uvnitř budov trávíme zhruba 90 procent našeho času. Z tohoto čísla tvoří asi 70 procent domov nebo v kancelář. A vzduch nás obklopuje neustále. Nemůžeme bez něj žít. Nemyslíte, že by tedy stálo za to se na chvíli zastavit a zamyslet, co můžeme udělat pro to, aby v prostředí, ve kterém jsme tak podstatnou část našeho života, byl kvalitnější vzduch?

Následky špatného vzduchu

Některé krátkodobé následky jsou notoricky známé, jiné už tolik ne. Může jít o suché a podrážděné oči, nos i krk. Bolesti hlavy, celkovou únavu a pocit vyčerpání, alergie, kašel, zhoršené dýchání nebo dokonce závratě.

Dlouhodobější následky už jsou o poznání vážnější, protože se mezi ně řadí vznik nebo zhoršení respiračních onemocnění, srdeční choroby, rakovina plic a předčasné úmrtí. Podle neurochirurga Sanjaye Gupty například existuje i souvislost mezi dlouhodobým pobytem ve znečištěném ovzduší a nízkou porodní hmotností.

Dost negativních zpráv, pojďme se podívat, jak kvalitu vzduchu zlepšit doma i v kanceláři zlepšit:

1) Pravidelné větrání

Člověk má často pocit, že aby vyřešil svůj tíživý problém, musí udělat něco velkého, složitého a převratného. Opak je ale pravdou. Úplná maličkost, která nic nestojí, může mít v konečném důsledku větší efekt než ty převratné a komplikované věci. Proč to píši? Protože u pravidelného větrání je to úplně to samé. Lidé vymýšlejí čističky, osvěžovače a zvlhčovače vzduchu, ale často zapomínají na elementární věc - pořádně větrat.

Není potřeba, aby v místnosti byl kompletně vydýchán všechen kyslík, aby bylo nutné větrat. Jednak to sami nedokážete dobře posoudit, když v dané místnosti jste. To pozná jen někdo druhý, kdo k vám přijde a málem omdlí, když otevře dveře. A za druhé, nejde jen o přísun kyslíku, ale také o odsun prachu nebo smogu. Přijde vám, že je venku příliš prachu a větráním se dostane dovnitř? Ano, je ho tam dost, ale i přes to je ho v interiéru více než dvakrát tolik.

Jak vypadá správné větrání? Otevřete více než jedno okno. Ideálně tak, aby vznikl průvan. Ventilace nestačí. Větrejte několikrát denně po dobu několika minut. V zimě by větrání mělo být rychlé a intenzivní. V létě může trvat déle.

2) Využijte rostliny, které čistí vzduch

Druhým doporučením, které téměř nic nestojí, jsou květiny. Přes den jsou totiž skvělým pomocníkem pro čerstvý a kvalitní vzduch. V zahradnictvích se ptejte po:

  • Tchýnin jazyk – ze vzduchu odstraňuje benzen, formaldehyd a další negativní látky, je také přírodním pohlcovačem elektrosmogu
  • Šplhavnice – do určité míry dokáže eliminovat oxid uhelnatý, toluen a benzen
  • Palma Areková – umí si poradit s formaldehydem, benzenem a trichloretylenem

O pozitivních účincích rostlin v pracovním prostředí už jsem psal a zde máte další doklad, že jsou opravdu důležité a prospěšné.

3) Pořiďte si čističku a zvlhčovač vzduchu

Finančně nákladný bod jsem dal schválně až na poslední místo. Jakmile plně využijete větrání a rostliny, můžete zapřemýšlet nad čističkou nebo zvlhčovačem vzduchu.

Čistička vzduchu s HEPA filtrem dokáže odstranit až 99 procent nečistot a je vhodná i pro alergiky. Hodí se do domů i kanceláří.

Čtyřicet až šedesát procent. To je poměrně velké rozmezí a udává ideální vlhkost vzduchu v bytě, domě i kanceláři. V zimním období ale vlhkost běžně klesá ke dvaceti procentům. Optimální vlhkost může zajistit zvlhčovač vzduchu, který by měl pomoci zbavit se obvyklých projevů suchého vzduchu, jako jsou suché ruce a oči, ekzémy a bolest hlavy.

Dovolím si zde přidat svou osobní zkušenost. Máme doma housle, kytaru i klavír a člověk tak nějak má v sobě zakořeněno, že nástrojům vlhkost škodí. Ano, přílišná vlhkost jim škodí, ale na vlastní uši jsem slyšel mistra Svěceného, který říkal, že například houslím daleko více škodí panelákové sucho než přílišná vlhkost a doporučuje si zejména v případě dražších nástrojů zvlhčovač pořídit. Když se má takto pečovat o nástroje, oč více je potřeba pečovat o naše tělo.

-------------------------

Pokud si máte odnést jen jednu věc, přál bych si, aby to bylo pravidelné větrání. Je to nejjednodušší způsob, jak zajistit přísun čerstvého vzduchu, který navíc nic nestojí. Než budete investovat to rekuperačních jednotek, zvlhčovačů nebo osvěžovačů vzduchu, přesvědčte se, že dobře a pravidelně větráte.

#podnikani #produktivita #vzduch #kvalita #pracovnipodminky #efektivita #uspech

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.