Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
05.11.2019 5 minut čtení

Přestávkami k větší produktivitě a další 4 tipy pro úspěšný pracovní den

Některé věci brzdí vaši produktivitu. Víte to, a stejně je děláte. Nebo už konečně ne? Pak jsou věci, které ji brzdí a ani o tom nevíte. A ještě jiné věci ji mohou posílit a nakonec třeba zjistíte, že můžete pracovat kratší čas a zvládnete vše nutné.

Bez dlouhých úvodů si pojďme představit 5 návyků, které mohou brzdit vaši produktivitu. Že její zvýšení může mít za následek zvládnutí práce v kratším čase, asi není nutné připomínat, ale uvědomte si, že onen ušetřený čas můžete věnovat třeba rodině. Anebo se soustředit na další úkoly a posunout váš byznys dál. To už je podstatný důvod pro to zajímat se o míru vaší produktivity.

1) Příliš konkrétní plány

Je dobré plánovat. Můžeme říci, že je to i nutné a v mnohém vám to pomůže, ale jsou situace, kdy už může být plán natolik podrobný a konkrétní, že je vlastně na škodu. Znáte někoho, kdo plánuje do poslední minuty? Pravděpodobně pořád nestíhá, je ve stresu, těká z úkolu na úkol a nic neudělá pořádně. Přesně to jsou totiž důsledky plánování minutu po minutě. Nejen že vám takové plánování zabere dost času, ale místo toho, aby vám ušetřilo čas, ubere ho, protože budete stále kontrolovat, co máte zrovna podle plánu dělat a časem i ztratíte energii podle plánu postupovat.

Jak vypadá takový ideální plán? Některé užitečné rady můžete načerpat v článku o 5 bodech, pro úspěšné plánování. Dalším tipem je například umět si vybrat několik nejdůležitějších úkolů a na ty se soustředit. Kolik by jich mělo být? Nelze dogmaticky stanovit nějaké číslo, ale mohlo by jich být třeba šest. Případné větší úkoly si můžete rozdělit na menší, ale nikdy by váš plán neměl mít tolik úkolů, že byste si je v případě potřeby nedokázali zapamatovat.

2) Já zvládnu všechno

Nesčetněkrát omílané téma multitaskingu je tu opět, ale stále je to žhavé téma, protože se ze zajetí multitaskingu mnoho lidí nedokáže vymanit. Že je důležité se mu vyhnout, ale zdůrazňoval i Hawking. A ono nutně nemusí jít jen o přeskakování z úkolu na úkol během pracovní doby. Multitasking zahrnuje i touhu zvládat úplně všechno. Být perfektním podnikatelem, sportovcem, rodičem, partnerem atp.

Cílem ale není zbavit se cíle být například dobrý rodič. Jen je nutné se soustředit na ty důležité věci. Na rodinu, na to, co vás živí, na to, co vám dodává energii, na vaše dlouhodobé cíle.

3) Snaha být dokonalý

Nechcete odevzdat úkol, protože není dokonalý? Problém je, že to nebude nikdy. Jakmile se pustíte do předělání jednoho detailu, často se nahromadí další, stejně jako se nabaluje sněhová koule. Nakonec vám pravděpodobně dojde energie a dost možná odevzdáte původně hotovou práci, jen pozdě. A víte co? Klient je s ní spokojen. Protože je hořkou pravdou, že nejpřísnější metr nemá klient, ale vy sami. Připusťte si svou nedokonalost a nesnažte se ji odstranit, to nejde. Raději s ní pracujte. S tím, že jsme omylní a děláme chyby. V kombinaci s uvědoměním faktu, že se nelze zavděčit všem, se vám bude pracovat o dost lépe.

4) Přeskakování přestávek

Vynechat oběd, to už musíte být do něčeho opravdu zabraní a asi si i sami uvědomujete, že to není v pořádku. Jednou, výjimečně se nic nestane, ale rozhodně by se z toho nemělo stát pravidlo. Ale problémem a zabijákem produktivity je i vynechávání menších drobných přestávek. Znovu můžeme připomenout vědecký poznatek, že nejlepší je se plně soustředit 25 minut a pak zařadit 5 minut pauzu.

Až se někdy budete jeden jediný úkol snažit splnit celý den a budete se na něj „soustředit“ třeba 8 hodin, zkuste posléze posoudit svou produktivitu. Sami uznáte, že zařazení krátkých přestávek vám čas nebere, ale naopak pomáhá pracovat efektivněji. Za celý den možná na přestávkách „ztratíte“ celou hodinu času, ale ještě více času ušetříte díky lepšímu soustředění.

5) Žádná odměna

Odměny nefungují jen u dětí. Pro udržení produktivity a dodržení přestávek je dobré si stanovit odměny. Můžete si dopřát kousek ovoce nebo dílek čokolády. Na vychutnání odměny si také nezapomeňte vyhradit dostatek času. Zní to možná neuvěřitelně, ale i když jsou to drobnosti, pomohou vám udržet si pozitivní náladu a správný přístup k úkolům. A když si ze svého seznamu dlouhodobějších úkolů škrtnete nějaký velký úkol, odměňte se masáží, novým telefonem, anebo něčím jiným, co vás potěší, co vám udělá radost. Pokud to bude odměna, díky které pečujete o své tělo (masáž, sport,…) nebo díky které budete více produktivní (nový telefon, chytré hodinky,…), je to bonus navíc.

#produktivita #plany #planovani #multitasking #prestavky #odmeny

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím