Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
04.11.2019 6 minut čtení

Byznys na úkor rodiny nebo rodina na úkor byznysu? Jak nakládat s časem efektivně?

Jak najít rovnováhu mezi prací a rodinou? Kdy odejít z práce kvůli rodině a kdy od rodiny kvůli práci? Možná by jen stačilo veškerý čas využívat efektivně, naplno. Nenechat se rozptylovat. Vyzkoušejte tyto tipy.

Když své blízké naučíte žít bez vás, hrozí, že o ně přijdete. Jak by k tomu mohlo dojít? Uveďme si dva příklady:

  1. Muž z prvního příkladu by chtěl podle svých slov mít více času na rodinu, ale není schopen včas odejít z práce. Vrací se domů zničený a pozdě večer. Myslí si totiž, že pracovat déle znamená udělat více, ale svým jednáním se úspěšně přesvědčuje o opaku. Jeho energie klesá tím níže, čím déle je v práci a společně s tím tím klesá i jeho výkonnost a výsledky. Domů chodí podrážděný a nabývá dojmu, že ho rodina vlastně zdržuje od práce.
  2. Druhý příklad má podobný začátek. Muž chce být více s rodinou, ale není schopen se myslí od práce odpojit. Sice pracuje doma, takže je s rodinou fyzicky, ale myslí je stále u práce. Na rozdíl od muže z prvního příkladu si domů nenosí frustraci, ale rovnou samotnou práci, které se musí věnovat i večer. Když mu přijde pracovní SMS, musí opět odejít od rodiny se slovy „Omlouvám se, ale tohle je důležité.“ 

 

Oba příklady jsou smyšlené, ale jistě by se našlo mnoho reálných případů, které se jim až příliš podobají. Co mají společného? Průběh je odlišný, ale následky jsou shodné. Hrozí, že oba muži přijdou o rodinu, protože ji naučí žít bez nich.

Jak si srovnat hodnoty?

Najít správnou rovnováhu mezi pracovním a osobním životem je klíčové pro udržení dobrých vztahů i pro pracovní úspěch. Také vám možná záludný vnitřní hlas říká:

„Můžeš být velké zvíře. Udělat velké věci. Vydělat balík peněz.“

A co když těch velkých úspěchů dosáhnete? Mohli bychom říci, že jste udělali velké věci, jste velké zvíře a vydělali jste balík peněz. Co pak? Hlas se opět ozve a říká:

„Můžeš být ještě větší zvíře. Můžeš vydělat ještě větší hromadu peněz a dokážeš ještě větší věci. Jen pro to musíš udělat víc.“

A přesně v tom je ten problém. Vidíte ho také? Práce můžete vždycky udělat více. Ať už máte jakkoli velkou společnost, jakkoli velký dům nebo jakkoli velkou sumu na účtu, vždy můžete mít více.

Jestliže onomu vnitřnímu hlasu podlehnete, dojde k tomu, že začnete vyměňovat čas za peníze, za práci. Jenže to je jednosměrný obchod. Peníze vyměníte, ale čas už si zpět koupit nemůžete.

Základem pro nalezení vyrovnanosti je srovnat si priority a hodnoty. Čas je vždycky dražší než peníze. Času na život máme pořád méně, stále nám ubývá, ale peněz můžeme mít pořád více. Co je důležitější? Posuďte sami.

Moc úplného soustředění

Co se stane, když soustředíme proud vody do jednoho místa? Podemele břeh. Dokáže řezat velmi pevné materiály. A co když soustředíme sluneční energii do jednoho bodu? Dokáže rozdělat oheň. Soustředění umožňuje přírodě, ale i člověku, zvládnout více za kratší dobu, a/anebo v lepší kvalitě.

V dnešní době je pozornost nás, lidí, rozptylována doslova každou vteřinu. Stále něco odvádí naši pozornost. Neustále těkáme od jednoho ke druhému a na nic se pořádně nesoustředíme.

Možná tedy není potřeba hledat rovnováhu mezi prací a rodinou, možná stačí práci jen udělat efektivněji, s maximálním soustředěním, zvládnout ji kvalitněji a za kratší dobu a na rodinu a přátele bude času více než kdy dříve. Pochopitelně je také nutné naučit se říkat „NE“ lidem, kteří si výměnou za peníze chtějí nárokovat náš čas, a to v jakoukoli denní dobu.

Jak se lépe soustředit?

1) Ráno si nastavte „akční mód“

Co to znamená? Buď můžete mít „reakční mód“, kdy jen reagujete na přicházející podněty, anebo můžete mít „akční mód“, kdy sami tvoříte. Klasickým příkladem je probuzení a sáhnutí po telefonu. Následuje zhlédnutí všech notifikací, mailů, sociálních sítí, internetových diskuzí a dalších informačních kanálů, které vyžadují naši „reakci“, proto „reakční mód“. Jenže tento mód je pohodlný a nenutí nás tvořit. Stačí reagovat.

Jak vypadá ráno v „akčním módu“? Dejte si sprchu, vyberte si oblečení na dnešní den, meditujte, nasnídejte se. Budete se cítit dobře, budete kreativní a budete tvořit. Celý den pak rázem bude produktivnější. A k činnostem jako vyřízení mailů, notifikací a podobně se také dostanete. Jen by to neměla být první (ani druhá) věc, jakou po probuzení uděláte.

2) Pozor na multitasking

A je to tu opět. Zvládnete odložit mobil, zavřít všechny zbytečné záložky v prohlížeči a plně se věnovat práci? Pokud ano, jste na dobré cestě. Teď ještě musíte zkrotit svou mysl. Nepřeskakovat mezi úkoly a nedělat jich více najednou, protože pak toho uděláte méně a s horší kvalitou. Mysl se potřebuje soustředit, a když ji vyrušíte přeskočením na jiný úkol, trvá, než se opět dokáže soustředit.

Podle některých vědeckých poznatků je nejlepší se plně soustředit 25 minut na vykonání jednoho úkolu a pak zařadit pauzu trvající 5 minut. Následně je možné tuto smyčku dále opakovat. Tedy dalších 25 minut soustředění na jeden úkol a pak 5 minut pauzy.

3) Ať žijí zápisky

Ať se snažíte sebevíce, někdy není možné přestat myslet na starosti a další úkoly, které máte. Vypnete notifikace na mobilu, zavřete vše nepotřebné, chcete dělat jen jednu věc, ale stejně to není ono. Co s tím? Odložte tyto úkoly a starosti na papír. Mozkem projde denně opravdu mnoho myšlenek, a pokud některou chceme odložit na později, mozek ji stále musí držet někde uloženou a tím se zbytečně zaměstnává.

-----------------------------

Využijte tyto podněty a tipy a naučte se lépe zacházet s časem nejen v práci, ale i doma s rodinou. Ocení to vaši obchodní partneři, životní partneři a v důsledku především vy sami.

#osobnirozvoj #rodina #byznys #multitasking #efektivita #zapisky #soustredeni #worklifebalance #rovnovaha

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím