Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
03.11.2019 5 minut čtení

Mozek jako Hawking? Zkuste jeho 7 tipů pro trénink kognitivních funkcí

Žádný učený z nebe nespadl. Nebo ano? V každém případě i kapacita jako byl Stephen Hawking musela trénovat svůj mozek. Vzhledem k tomu, co navzdory nepřízni osudu dokázal, je vhodné využít každou radu a doporučení, které během svého života dal.

Tělo mu selhalo kvůli nemoci, ale mozek fungoval dál, a tak se mu plně věnoval. Výsledkem byl mozek přímo geniální. Hawking svými poznatky v oblasti kosmologie a kvantové gravitace doslova ohromoval. Kromě toho dokázal druhé motivovat a také inspirovat jistými metodickými postupy pro práci s vlastním mozkem.

Asi nemáte ambice být novým Hawkingem, ale šanci na zlepšení paměti i soustředění jistě rádi využijete. Dobrým základem pro zdravý mozek je zdravé tělo. Dostatek spánku i vitamínů. A v neposlední řadě také fyzická aktivita, která napomáhá stimulovat mozek. Na fyzickou aktivitu a zdravé tělo se Hawking spolehnout nemohl, a tak praktikoval těchto sedm bodů, jejichž cílem bylo získat účinnější, silnější a lepší mozek.

1) Žádný multitasking

Krátkodobá paměť je jako operační paměť počítače. Má omezenou kapacitu a pro správné fungování potřebuje pořádek. Když se zaměříte pouze na jeden úkol, zvládnete ho efektivněji. Multitasking je častým problémem dnešní doby. Lidé těkají od jednoho úkolu ke druhému, nedokončují začaté práce, pracují povrchně. Aby si ale mozek informaci zapamatoval a uložil, potřebuje se soustředit a plnit jen jeden úkol.

2) Zapojit další smysly

Čím více smyslů do procesu ukládání informací zapojíme, tím silnější uložení bude. Vzpomeňte si na nějakou vaši oblíbenou domácí buchtu. To je potěcha nejen pro chuť, ale i pro zrak, hmat i čich. U poznávání lidí je to stejné. Slyšíme určitý styl mluvy, cítíme parfém, vidíme postavu a základní rysy. A při podání ruky zapojíme i hmat. Při zapojení všech těchto smyslů je dobré vyslovit jméno druhého člověka, které si chceme zapamatovat. Představí se vám. Například: „Dobrý den, jsem Novotný“. Mnoho lidí odpoví: „Těší mě“. Když si ale chcete lépe zapamatovat jméno pana Novotného, je lepší odpověď: „Těší mě, pane Novotný“. Pro zapojení dalšího smyslu se někteří starší politici například objímají nebo líbají. To ale zrovna napodobovat nemusíte.

3) Opakovat si

Také vás učili, že co si chcete zapamatovat a naučit se, je potřeba si neustále opakovat? Možná jste také slýchali, že opakování je matka moudrosti. A přesnější by možná bylo „opakování je matka paměti“. Jestliže máte školní léta už za sebou, bude na vás pravděpodobně více fungovat, když si opakování rozložíte do delšího období než se mu v kuse věnovat delší dobu. Zkuste si vyhradit chvíli několikrát během dne a uvidíte, že za chvíli už si budete pamatovat o mnoho více.

4) Dělit informace

Podle některých vědeckých výzkumů umí člověk držet v krátkodobé paměti zhruba 7 informací najednou. Vědci proto dlouho nechápali, jak si mnoho lidí pamatuje například telefonní čísla. Řešení je jednoduché. Stačí si informace rozdělit. Devět po sobě jdoucích čísel si jednotlivě zapamatujeme těžko, ale pokud si je rozdělíme na skupiny po třech číslech, už to není takový problém. Tato technika funguje pochopitelně nejen na telefonní čísla, ale i na jiné informace. Stačí si velké množství dat rozdělit a soustředit se na zapamatování jednotlivých skupin. Stejně jako rýmy a sloky u básničky.

5) Správné uspořádání

Přirovnání mozku a paměti k paměti počítače je vhodné i z dalšího důvodu. Paměť počítače potřebuje fungovat systematicky. Třídit si data. Stejně tak to má s pamětí náš. Když si pečlivě dokážeme uspořádat to, co si potřebujeme zapamatovat, pomůžeme mozku, aby informace uložil na správné místo, kde je pak může zase najít. Nabízí se příměr ke hraní pexesa. U něj si cvičíte nejen fotografickou paměť, ale i schopnost se rychle rozhodnout, protože je potřeba během pár vteřin vyhodnotit informace získané v předchozích minutách.

6) Zapojení mnemotechnických pomůcek

Přiřaďte si k těžko zapamatovatelné informaci slovní hříčku, obrázek nebo rým a najednou nebude problém si ji zapamatovat. Mnemotechnické pomůcky pomáhají zapamatovat si téměř nezapamatovatelné. Pro pochopení úplně triviální příklad. 

Znáte čísla 150, 155 a 158. Takto jsou vzestupně od nejmenšího po největší. A někomu možná dělá problém přiřadit patřičné instituce. Stačí poučka, že nejdříve se hasí, pak se ošetřuje a až nakonec se vyšetřuje. Anebo si pomozte dětskou pomůckou, kdy 0 připomíná stočenou hadici (hasiči),5 zlomenou nohu (sanitka) a 8 pouta (policie). Stejný princip jde aplikovat na daleko složitější informace. Například pro naučení periodické soustavy prvků nebo Morseovy abecedy. Paradoxem je, že čím větší hloupost nebo nesmysl do mnemotechnické pomůcky zakomponujete, tím spíš si ji budete pamatovat.

7) Využít ideální metodu

Každému pro správné uložení informací do paměti funguje něco trochu jiného. Někdo upřednostňuje poslouchání, někdo se učí do rytmu chůze nebo hudby, někdo si informace raději píše na papír a zvýrazňuje. Metody jsou různé a i Stephen Hawking upozorňoval, že každému vyhovuje jiná metoda. Sám se inspiroval od druhých, ale konečnou podobu uložení informace si vytvářel sám.

 

#hawking #mozek #pamet #osobnirozvoj #multitasking #kognitivnifunkce

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • My se ve škole učili, že 5 znamená vozík/křeslo, na kterém jede právě ten člověk se zlomenou nohou :D Ale funguje to skvěle, nikdy jsem to od té doby nezapomněl
    0
  • Super, tohle mě baví! (y)
    0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím