04.11.2019 4 minuty čtení

Zvyky úspěšných úspěch nezaručí: Mýtus časného vstávání. Přinese více škody nebo užitku?

Často jsou nám předkládány různé zvyky úspěšných lidí. Kdy vstávají, kdy chodí spát a podobně. Může to být užitečná inspirace, ale stejně tak může jít o překroucené informace, anebo tipy vytržené z kontextu. Jejich napodobení úspěch stejně nezaručí.

Je užitelné sledovat úspěšné lidi. Mít vzory, které chceme napodobit. V tom, čeho dosáhli nebo jak se chovají. Může nás to inspirovat k jednání, ke změně, k činům. Ale bylo by krátkozraké bezmyšlenkovitě napodobovat každé doporučení, které se někde objeví. V době internetu hrozí, že dané doporučení nebo tip úspěšného člověka může být úplně překroucené a od reality značně odlišné, anebo může být vytržené z kontextu.

Co například takové hojně rozšířené doporučení, že kdo chce být úspěšný, musí vstávat nejpozději v pět. Čím je to podloženo a je to opravdu nezbytná podmínka? Ne, není. Člověk, který vstává takhle brzy, samozřejmě může být úspěšný, ale není to pravidlem. Časné vstávání vám samo o sobě úspěch nezajistí. Proč tedy na mnoho lidí funguje a hodně lidí ho doporučuje?

To je dobrá otázka, ale nejdříve si pojďme odpovědět na otázku, proč vůbec úspěšní lidé brzy vstávají. Co v tu dobu dělají? Většina z nich se věnuje své práci. A jak jim to takhle brzy ráno jde? Dobře. Proč? Protože se mohou dobře soustředit. Nic je neruší. Žijeme v době, kdy nás na každém kroku něco rozptyluje a odvádí nás od našich úkolů. V pět ráno jsou ale sociální sítě téměř mrtvé. Nikdo vám nevolá ani nepíše, děti ještě spí a podobně.

To je důvod, proč někteří lidé doporučují brzké vstávání a práci od časných hodiny. Přes den se nedovedou pořádně soustředit, proto potřebují pracovat, když je nic neruší.

Když ne časné vstávání, tak co je důležité?

Jak z informací výše vyplývá, pro někoho může být brzké vstávání klíčem k soustředění, k dobrému zvládnutí všech úkolů a tedy i k úspěchu. Tady ale můžete narazit na další úskalí a to je časné vstávání na úkor spánku. Ti úspěšní, kteří doporučují vstávat tak brzy, totiž chodí také velmi brzy spát. O tom už se ale tolik nemluví. Přitom to je na tom to klíčové. Dostatečně se vyspat.

Jestliže máte v pět ráno za sebou 8 hodin spánku, můžete se pustit do práce. Pokud ale nedokážete zamhouřit oči dříve než o půlnoci, byla by chyba vstávat dříve než v 7. Není totiž důležité vstát v 5 hodin, ale je velmi důležité spát 7-8 hodin. Pochopitelně musíte vzít v úvahu vaše individuální zdravotní omezení.

Zjistěte, co na vás funguje

Zjistěte, co vašemu organismu a mysli funguje, ne co je pro vás příjemné. Trochu přemáhání to stát může, ale najít si denní rytmus, který na vaši produktivitu funguje, je klíčem k úspěchu. Například generální ředitel GreenPay, úspěšný podnikatel Bryan Clayton, během budování nové firmy vstával mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní. Po půl roce ale konstatoval, že během této doby byl stejně produktivní jako v období, kdy vstával podstatně později a spal svých obvyklých 8 hodin.

Nehledejte zázračný tip a doporučení, které vám samo o sobě změní život a vydělá miliony. Nic takového neexistuje. Spěte. Ideálně v dobu, kdy je venku tma a klid. Když skončí vašich 7 až 8 hodin kvalitního spánku, je čas, aby začal produktivní den, a nezáleží na tom, zda jsou 4 hodiny ráno, 9 hodin dopoledne nebo ještě později.

#osobnirozvoj #spanek #odpocinek #uspech #doporuceni #biohacking

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Tyhle experimenty už mám taky za sebou, loni jsem začal vstávat ve 4 ráno a to už byl opravdu hardcore :)) Tak jsem se pěkně vrátil na 5:30 a jsem spokojenej :))
    +1
  • Přesně, to bezmyšlenkovité napodobování všech úspěšných vede akorát tak do blázince
    +1