Tradičně už si dnes uchazeči o zaměstnání zvykli na to, že při odeslání životopisu dostanou v lepším případě neutrální poděkování za zájem o práci v dané firmě a s odstupem několika týdnů všeobecné oznámení, že firma vybrala jiného kandidáta.
V tom horším případě se kandidát nedočká ani jedné zprávy a nemá tak absolutně žádné informace o tom, co se s jeho životopisem po stisknutí tlačítka "Odeslat" vůbec stalo.
Takoví lidé nejenom že o dané firmě v budoucnu nebudou mluvit pozitivně, ale je dokonce možné, že budou aktivně varovat své okolí, aby ho podobné zkušenosti ušetřili. Toto na první pohled nevinné "nedopatření" tak může mít za následek, že se firma připraví o mnoho zajímavých kandidátů. A co víc, možná i zákazníků.
Jak na to
Naštěstí existují firmy, které ukazují, jak by měl náborový proces vypadat, a to nejen vnitřně, ale zejména navenek. Firmy, které se nebojí ukázat svou lidskou tvář.
Sama se o tom přesvědčila marketingová pracovnice Sarah Patrick, když se ucházela o místo v americké technologické firmě DigitalOcean. Takto vypadá odpověď na životopis, který firmě Sarah zaslala.
Už tuto první reakci nadšená Sarah sdílela na svůj Twitter, kde ji sice sleduje jen něco málo přes 200 uživatelů, ale každá reklama dobrá, no ne? Navíc netřeba pochybovat o tom, že tato uchazečka se odpovědí firmy pochlubila i ve svém okolí.
Po několikadenním čekání dostala Sarah odpověď. A ačkoli je pro ni zamítavá, firma v ní projevuje opravdový cit pro empatii a schopnost jasně vyjádřit důvody, proč to se zaměstnáním neklapne. Může se pak takový uchazeč na firmu zlobit?
Považovali jste doposud takto personalizované a lidsky vypadající odpovědi za zbytečnost, která by vám brala drahocenný čas? Pak vězte, že tento přístup vás může v budoucnu stát mnohem víc času a peněz kvůli neobsazeným pozicím a špatné pověsti nejen mezi potenciálními zaměstnanci, ale i zákazníky.
Myslete na to a komunikujte se VŠEMI zájemci o práci slušně, lidsky a empaticky. Vašemu byznysu to může jedině prospět.