6 minut čtení

Držte se těchto 3 rad a stanete se díky akciovému trhu multimilionářem!

O statusu multimilionáře řada lidí sní, ale málokomu se na něj podaří skutečně dosáhnout, přestože může být tento cíl možná bližší, než si myslíte. Na akciovém trhu to může zvládnout i průměrný investor, bude-li se držet následujících rad.

Pokud jste doposud žili v představě, že na akciovém trhu mohou zbohatnout pouze odborníci a vystudovaní ekonomové, vyvedu vás z omylu. Dnes je akciový trh dostupný úplně každému, třeba z mobilního telefonu. Abyste pak investováním vydělali mnoho peněz, nemusíte být ani extrémně bohatí. Dokonce ani nemusíte investování, a především výběru jednotlivých akcií, příliš rozumět. Moderní investiční nástroje umožňují, aby mohla zhodnocovat své peníze i laická veřejnost.

Co však potřebujete, je strategie. Pokud se budete v rámci své investiční strategie držet následujících 3 rad, doopravdy vám nic nezabrání v tom, abyste dosáhli statusu milionáře. Jaké rady to jsou?

1. Začněte investovat, jakmile je to možné

Začátek investování zbytečně neodkládejte. I když se dnes můžete uklidňovat myšlenkou, že když nezačnete nyní, budete zkrátka investovat více peněz v budoucnu, možná vás bude dnešní rozhodnutí stát více, než si myslíte. Čas je váš nejlepší přítel, pokud hodláte zhodnocovat volné finanční prostředky na akciovém trhu.

Investovat do akcií byste měli dlouhodoběneexistuje způsob, jak bezpečně zbohatnout na akciovém trhu v krátké době, přičemž čím dříve začnete investovat, tím více času dostanou vaše investice pro růst. V závislosti na vašem věku možná bude nutné investovat pravidelně každý měsíc významnou částku, abyste dosáhli statusu multimilionáře. Pokud však začnete dostatečně brzy, ani to nemusí být pravda.

Řekněme, že vám je 35 let a teprve začínáte investovat. Pokud byste při ročním zhodnocení vašich investic 8 % investovali 4 000 měsíčně činila by konečná hodnota vaší investice ve věku 65 let (za 30 let) 6 milionů korun. Pokud byste však začali už ve 30 letech, stačilo by vám odkládat stranou 2 600 Kč. Při brzkém startu v 25 letech by vám pak stačilo pro nastřádání 6 milionů korun do věku 65 let (za 40 let) odkládat stranou 1 700 Kč. Vidíte, že výše pravidelné investice s prodlužujícím se časem klesá, a to nikoliv lineárně.

Pokud začnete investovat později, může pro vás být mnohem náročnější dosáhnout statusu multimilionáře. Samozřejmě, může se vám to povést, nicméně je mnohem lepší začít investovat v nižším věku.

2. Vybírejte moudře své investice

Výběr správných investic je v rámci zhodnocování peněz zásadní, pokud chcete, aby se vaše peníze zhodnocovaly dostatečným tempem. Jak jsem ale psal v úvodu, nemusíte investování příliš rozumět, tím pádem pro vás ani není vhodné vybírat jednotlivé akcie. I když je možné vydělat spoustu peněz prostřednictvím výběru jednotlivých akcií, pro většinu drobných investorů je vhodnější jiný přístup – dosáhnete stabilního výnosu díky tomu, že se budete držet pomalu rostoucích a diverzifikovaných typů investic. Tedy pomalu rostoucích. Co byste říkali na zmiňované roční zhodnocení kolem 8 % ročně?

Americký akciový trh totiž dlouhodobě roste přibližně o 10 % ročně, takže volbou vhodné investice není problém podobného zhodnocení dosáhnout. Tou investicí jsou ETF – burzovně obchodovatelné fondy, které svým složením kopírují index S&P 500. Tento index představuje cca 80 % amerického akciového trhu a v podstatě se považuje za jeho ekvivalent.

Roční zhodnocení 8 % ročně z vás přitom na dostatečně dlouhém investičním horizontu skutečně může udělat multimilionáře. Stačí se podívat do tabulky níže. A proč mluvím o 8% zhodnocení, když index vykazuje růst 10 % ročně? Reálnější je počítat raději s nižším zhodnocením, jednak můžete být posléze příjemně překvapení a pak také část z výnosu ukrojí poplatky…

Konečná hodnota investice dle délky investičního horizontu a výše investované částky

Přestože index S&P 500 od svého založení vykazuje návratnost 10 % ročně, nemůžete na to v krátkodobém horizontu spoléhat. Vaše investice bude podléhat krátkodobé volatilitě – výkyvům hodnoty. I proto jsou v tabulce výše voleny tak dlouhé investiční horizonty. Na takto dlouhém časovém období (od 10 let déle) už se zmiňovaným zhodnocením počítat více méně můžete, přestože v rámci investování žádné záruky neexistují.

3. Nepokoušejte se své investice časovat

Akciový trh nevyhnutelně během vaší investiční dráhy zažije nějaký pokles. Korekce a propady akciového trhu jsou jeho běžnou součástí, a přestože vás mohou děsit, není nakonec důvod se jich obávat, pokud investujete na dostatečně dlouhou dobu. Obáváte-li se ztráty peněz, může být poměrně lákavé pokusit se trh načasovat. Pravděpodobně si tak způsobíte více škody než užitku.

Načasování trhu představuje prodej vašich investic v době, kdy ceny akcií dosáhnou svého pomyslného vrcholu a jejich opětovný nákup po propadu. Teoreticky to zní jako logická a velmi úspěšná investiční strategie. Ve skutečnosti je však téměř nemožné tuto strategii s dlouhodobým úspěchem realizovat.

Akciový trh je nepředvídatelný a ani odborníci přesně nevědí, jak se bude chovat. Vezměte si příklad loňského březnového propadu. Samotný propad byl velmi náhlý, ale následné rychlé zotavení bylo ještě méně očekávané. Pokusy o časování trhu končí obvykle neúspěchem, nakonec se vám nebude dařit nakupovat a prodávat své investice ve správný čas a potenciálně tak můžete přijít o spoustu peněz, což vám ztíží dosažení vašeho cíle – získání statusu multimilionáře.

---

Dosažení multimilionové hodnoty majetku není na akciovém trhu nemožné. Zkrátka začněte co nejdříve. Namísto časování trhu se spíše zaměřte na dlouhodobou investiční strategii a pokud zvolíte svou investici správným způsobem, dříve nebo později se úspěch dostaví.

#akcie #jakinvestovat #investovani #etf #dlouhodobeinvestovani #pravidelneinvestovani #indexSP500 #investicnistrategie #jakinvestovat #multimilionar

Hodnocení: +27
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • No s těmi multimilionovými zisky bych se moc neoháněl... Na to by bylo třeba hodně a pravidelně investovat, i tak by to byl běh na dlouhou trať a pak nastává otázka, co si za milion třeba za 20 let budeme moci koupit... Inflace je potvora...

    +13
    • já bych naopak vůči pravidelnému investování nebyl takový skeptik :-) ...navíc, nic nebrání v tom, zvyšovat pravidelné příspěvky třeba o míru inflace. Problémem teto strategie je hlavně nedostatečná trpělivost většiny z nás...

      +1
    • @PatrikKudlacek Multi znamená mnohonásobný, čili multimilionář by měl mít mnoho milionů, určitě ne 1 nebo 2. Řekněme od 5 výše. Naspořit 5.000.000 Kč i se složeným úrokem není úplně snadné. podívám-li se na kalkulačku složených úroků, vychází mi, že při pravidelné investici 5.000 Kč měsíčně a 7% ročním zhodnocením bude po 20 letech na účtu 2,5 milionu Kč...   https://financer.com/cz/osobni-finance/kalkulacka/slozeny-urok/

      +8
    • to jistě ano, proto je v článku uvedná tabulka počítající s investičního horizontem alespoň 25 let...

      0
    • @PatrikKudlacek A teď ruku na srdce a po pravdě si odpovězte na otázku:  Je to smysluplné? Vysokoškolák končí vysokou školu někdy ve 24 letech... I kdyby začal investovat od 24 let, podle vás by musel 25 let spořit a investovat, aby dosáhl v 59 letech našetření 4 milionů Kč - viz kalkulačka:  https://financer.com/cz/osobni-finance/kalkulacka/slozeny-urok/    Dotyčný by musel celý život spořit a investovat, aniž by si užíval života, aby v 59 letech zpravidla už s podlomeným zdravím mohl říci, že má naspořeno 4 miliony a mohl s radostí umřít.... Ano je to přitažené za vlasy... Ale neznám takového, který by 25 let takto investoval a život by mu protékal mezi prsty... Místo aby si života trochu užíval, jezdil na dovolené, sportoval, trávil víkendy na cestách s partnerkou a dětmi...  K čemu by mu ty 4 miliony v 59 letech byly? Ani by si jich už neužil... Investovat má samozřejmě smysl, ale je třeba i souběžně žít, užívat si života... Později už bude pozdě... Proto bych si jednak nekladl tak vysoké cíle, lidé nepotřebují být multimilionáři, raději bych soustavně budovat pasivní příjmy...Těch si totiž mohu průběžně v případě potřeby užívat...

      +14
    • Vámi popisovaný scénář určitě smysluplný není a je smutný... na druhou stranu nevím, proč bych si kvůli investici 5 000 Kč měl nechat protékat život mezi prsty...já to mám asi nastavené trochu jinak, ale taky jsem vystudoval vysokou školu, ve 24 letech jsem si vzal hypotéku na byt a pravidelně každý měsíc investuji podstatně vyšší částku, než zmíněných 5 000, čímž se nechci nijak chlubit, protože to dle mého ani není na místě, ale chci tím říct, že nepíšu o ničem, co je dle mého nereálné. Života si celkem užívám (na dovolenou jedu shodou okolností zítra), sportuji, trávím víkendy na cestách s partnerkou. Přiznávám, že můj pracovní standard (co se týče odpracovaných hodin) je ve všední dny asi vyšší než u běžného zaměstnance. Každopádně si ale nemyslím, že by u rozumného a schopného člověka mělo být nereálné, aby stranou odkládal řekněme těch 3,4,5 tísíc měsíčně, aniž by ho to nějak omezovalo. Naopak si myslím, že by bylo nezodpovědné dělat opak... 

      A s tím pasivní příjmem máte samozřejmě pravdu, ale určitě bude zajímavější z portfolia o hodnotě 4 miliony než 500 tisíc...

      +2
    • @PatrikKudlacek Uvědomujete si, že většina lidí nebere ani 30.000 Kč hrubého? A mladí lidé si musí nejdříve pořídit bydlení, většinou si pořídí i děti, ty také něco stojí... Jen jsem chtěl říci, že je asi něco jiného, pokud někdo bere 60.000 Kč hrubého, to se mu investuje dobře. Drtivá většina lidí ale takové příjmy nemá. Pasivní příjem se dá budovat okamžitě. Stačí vhodně reinvestovat třeba první dividendy... nejlépe měsíční, to se pak mohou pasivní příjmy navyšovat prakticky každý měsíc.  Je to mnohem jednodušší, bezpečnější, snáze řiditelné a můžeme z toho mít profit hned... Investoři, kteří spoří a investují do růstu třeba 25 let, jak naznačujete, se také mohou dočkat na burze nemilého překvapení.... Jako v roce 2000, 2008... Těch krizí tady bylo dost a 25 let je dlouhý horizont...

      0
    • @Stan1000 uvědomuji si to moc dobře, protože to byl cca můj nástupní plat potom, co jsem nastoupil po VŠ do zaměstnání (před dvěma lety)... kdybych žil ze svého zaměstnaneckého příjmu, tak asi taky moc peněz na investování mít nebudu... 

      Já chápu kam míříte, ale zkrátka možnosti (mnohdy i větší) jako mám já má i kdykoliv jiný, pokud chce. 

      Budeme-li pokračovat, pořád se budeme točit pouze kolem rozdílu mezi příjmy a výdaji, které může dotyčný případně nějakým způsobem zhodnocovat nebo spotřebovat... 

      Strategie, kterou popisujete vy, má samozřejmě smysl také. Jenom jsem stále nevyřešili problém, kde vezme člověk peníze na to, aby ji mohl realizovat. Pořád bude muset mít nějaké volné finanční prostředky, aby je mohl investovat do příjmových akcií...

      0
    • @PatrikKudlacek Pořád nechápete podstatu. Přečtěte si váš nadpis.... Opravdu si myslíte, že stačí dodržovat vaše 3 rady a z každého se stane multimilionář? Věřte tomu, že opravdu nestane.... A to chcete po lidech, aby si odkládali 25 dlouhých let 5000 Kč měsíčně (podle vás i z výplaty 30.000 Kč hrubého a méně), nyní k tomu přidáváte, že by si tedy měli najít další povolání, když jim na to peníze nestačí, protože podle vás když se chce, všechno jde... Vy byste ty lidi sedřel z kůže, 25 let by pracovali od slunka do slunka, jen aby něco pracně vydělali. A nakonec by o to ještě nakonec třeba přišli díky krizi na burze. A to nepočítám se všemi rizikovými faktory, se kterými se lidé běžně v životě potkávají, jako je např. nezaměstnanost, nemoc, rozvod a dělení majetku, inflace... Ze života by vůbec nic neměli a kýženého cíle by se stejně nedočkali. Jen tím chci říci, že byste neměl v lidech vzbuzovat velmi falešné představy, jak je snadné se stát multimilionářem. Tak tomu rozhodně není. Do toho cíle nedojde ani 10% z investorů. A na váš dotaz odpovím, že na to budovat pasivní příjmy stačí prvních 20.000 Kč investovaných do příjmových akcií. Každou měsíční dividendu reinvestovat (není třeba každý měsíc, stačí třeba čtvrtletně kvůli úspoře poplatků), občas něco přihodit z našetřených peněz... (pokud byste přihodil těch 5.000 Kč měsíčně, máte do roka na účtu 80.000 Kč plus úroky, druhým rokem už můžete vydělávat kolem 1000 Kč měsíčně pasivních příjmů, třetím rokem 2.000 Kč měsíčně pasivních příjmů a dále už to roste samo, a zdaleka to tolik nebolí, navíc v případě potřeby můžete dividendy použít pro případnou potřebu. Nemusíte se dřít od rána do večera, můžete normálně žít. A pasivní příjmy vám krásně porostou každý měsíc, mně už narostly do více než 1000 USD měsíčně za 9 měsíců... Ale já samozřejmě investoval větší částky, ty každý nemá. Pro normální běžné lidi je každý pasivní měsíční příjem dobrý, i kdyby to mělo být třeba jen 2000 Kč měsíčně...

      +10
    • ne to si opravdu nemyslím, to ani není podstata sdělení. Je asi úplně normální, že se většina lidí nestane multimilionářem... a ani to v tom článku nikde netvrdím. Nicméně, pokud se těch rad někdo držet bude tak může. 

      "Vy byste ty lidi sedřel z kůže, 25 let by pracovali od slunka do slunka, jen aby něco pracně vydělali." tohle tady nikde nepadlo. 

      A závěrem... Portoflio 80 000 Kč..co generuje dividendu 12 000 Kč ročně - v hrubém vyjádření 14 117 Kč...to jsme na dividendovém výnosu kolem 17 %... to by bylo opravdu hezké...

      0
    • @PatrikKudlacek Psal jsem druhým rokem... Pokud máte na účtu první rok 80.000 Kč + úroky, druhým rokem přidáte 12x5000 Kč, jste na 140.000 Kč + úroky za dva roky...  Nevím jak vy, ale já sbírám měsíční dividendy s výnosem nad 10% ročně. Při pravidelném reinvestování dividend se na 1000 Kč na konci druhého roku pohodlně dopracujete... Zkuste tedy příště napsat: Dodržujte tyto tři rady a možná se někteří z vás stanou multimilionáři... Bude to mnohem důvěryhodnější.

      +1
    • já to pochopil jako počátek druhé roku.. tzn. třeba 13. měsíc, kdy tam ještě těch 140 000 Kč mít nebudete, ale jak to píšete vy, to už smysl dává, proč ne. Btw. pořád jsme nevyřešili ten problém, že si dotyčný bude muset stejně průběžně těch 5 000 Kč stranou odkládat... 

      Jinak mě se takové výnosy vybírat moc nedaří, což neznamená, že to není možné, ale nejsem si jistý, jak by to zvládl úplný amatér... investování do indexových fondů žádné velké znalosti nevyžaduje, ale výběr dividendvých akcií s takto vysoký výnosem, u kterých je předpoklad udržitelnosti výnosu, na to už něco nastudované mít musíte... 

      Díky za debatu, názory a náměty k přemýšlení. Mějte se pěkně!

      -5
    • @PatrikKudlacek  Pořád je jednodušší investovat pravidelně třeba 3 roky po 5.000 Kč, než 25 let. Kde jsou výnosy nad 10%, to se dočtete v mých příspěvcích, nijak to netajím... Také se mějte pěkně.

      +1
    • To je velmi přesné a výstižné. Také hodně záleží co a jak daný člověk vystudoval, resp. jak se mu daří v kariéře postupovat. Někdo dělá co ho baví ale za málo peněz, druhý je méně spokojený ale za pěkný plat. Ideál je mít obojí....A pak je otázkou jak nákladný život vede. Vlastní dům..drahé auto....Nebo pronájem, levné auto....Podle toho pak má polštář na investici. A dnešní mladí (vidím to u syna) se budoucností nezajímají, alespoň ne teď pár let po škole, chrějí žít a mít pokud možno vše ihned....

      +3
    • @liborStacho vždycky záleží o jednotlivci.. s tím co jsem psal výše o poměru příjmů a nákladů souvisí třeba i to, že jsem si dosud do 28 let žádné auto nekoupil, využívám veřejnou dopravu a MHD, v rámci úspory mi to přijde smysluplnější ... ale chápu, každý máme nastavené priority jinak...

      0
    • @liborStacho Lidské štěstí není o penězích.

      +2
    • @Stan1000 Zase tady bych se pane Socho velmi vymezil vůči Vaším tipům na zaručené investice s 10+% dividendovým výnosem. Je naprosto nereálné někomu malovat, že bude povírat pravidelně takové dividendy. Místo poctivé analýzy se ve Vašech článcích opíráte takřka jen o historii dividend těchto firem, kterou však nikdy nelze natahovat i do budoucnosti!   

      Z velké části jsou mezi těmito tipy společnosti (zejména closed end funds), které extrémně těží z příznivé ekonomické situace a nízkých úrokových sazeb v poledních 10 letech. Ať tyto fondy investovaly do čehokoliv, nemohly se takřka spálit, jelikož trh v době levných peněz netrestá špatné projekty a podniky. Udržet 10-15% div. výnos + růst ceny akcie je nesmyslné a spoustu lidí to během pár let zjistí. 

      Většina "zaručených" článků (kterých se na Warengu vyskýtuje strašně moc) ve smyslu "5 tipů na....", "Nejlepších 10....", "Žebříček 10 zaručených..." jsou často naprosto zavádějící marketingově hezky vypadající bullshity. Bohužel tam často patří i Vaše články. Tak jen doufám, že si uvědomujete, že Vaše rady tady mohou číst tisíce lidí a podle toho investovat své těžce vydělané tisíce...

      +2
    • @ondravalenta Musím vás poopravit. Já u uzavřených fondů nehledám vůbec růst, ale pravidelnou vysokou dividendu. A tu také neustále zatím dostávám. Na růst mám růstové akcie. A není zcela podstatné, zda tyto fondy vyplácejí momentálně přes 10%, mám i takové, kde dividendové výnosy časem maličko poklesly třeba na 8%. Ale jsou to snad špatné dividendy 8%? Já myslím, že je to stále vynikající příjem, zvláště pokud chodí příjmy pravidelně každý měsíc. Navíc já nikomu neříkám kupuj tohle, kupuj tamto... Já pouze představuji investiční možnosti. Každý si musí o svých investicích rozhodovat sám s plnou odpovědností.  Nejsem investiční poradce a ani nenesu žádnou odpovědnost za investice investorů. Takže ještě jednou - představuji investiční možnosti, zajímavé akcie, technologické novinky...  Jinak drtivá většina uzavřených fondů je ve velmi dobré formě a dividendy jsou převážně spolehlivé, a o to při těchto investicích do příjmových akcií jde. Reinvestováním dividend do dalších nákupů uzavřených fondů já například neustále navyšuji své pasivní příjmy.

      +3
    • @ondravalenta A podíváte-li se na můj článek 25 nejvýnosnějších fondů s dividendovým výnosem přes 10%, nenajdete tam jedinou poznámku o tom, že bych říkal kupujte tyhle akcie... Pouze vypisuji nejvýnosnější fondy. Je na každém investorovi, aby zvážil všechna pro a proti a sám se rozhodl, zda do představených fondů bude investovat nebo ne...

      +1
    • Souhlas, je to vždy na každém investorovi. Za mě musím i poděkovat, že jsem ve Vašech článcích už i nalezl zajímavou firmu, do které jsem investoval... Tak ať se daří! :-)

      +2
    • @ondravalenta I vám ať se daří. Ani já neinvestuji do všech firem, které v článcích představuji. Mám svou obchodní strategii.

      +1
  • Zdravím, po přečtení všech komentářů zde sem si řekl že také něco napíšu. Dle mého názoru je vše otom jak mladý člověk dozrává a jaké si udělá cíle a priority. Nejde dle mě vůbec o školu i ohledně práce, je jedno zda člověk má základní školu, nebo maturu či vysokou. Vypracovat se člověk může i se základní školou nad průměrný příjem ČR. Osobně sem měl začátek nic moc a už se to táhlo v rodině dřív než sem byl samostatný. Brzo sem se dostal do insolvence (dle mého názoru mě to strašně moc dalo do budoucna) díly které jsem si mohl sáhnout na dno. Zaplatit podnájem a že zbylých 2000kc žít do další výplaty. Ale po doplácejí celých částek je to už jen na člověku jak se ponaučil. 5 let po ukončení insolvence mám pořízeny byt, nové auto, vybavení bytu a upřímně můžu říct že si život užívám. Není to tak dlouho co sem začal investovat (začátek roku 2020) zpětně sice člověk vidí že mohl začít dřív a podobně že by měl v důchodu miliony jak se to tu píše. Ale život a zábava je také třeba teď zase na druhou stranu mohu říct že mám pořízené vše co chci do budoucna v klidu mohu mít potomka jelikož dokážu s čistým svědomím říct že bude zajištěny a volně prostředky můžu investovat na dlouhodobý horizont (jak se říká investovat se může jen to co člověk může ztratit a nebo s čím nepočítá na delší dobu). Největší problém je v systému našeho školství k čemu se učíme kdo kde napsal nějakou knížku a další ptákoviny? Je to hezké ale proč ekonomika se učí až na vysoké škole? Neznám nikoho kdo by investoval jakkoliv předemnou, přišel sem k tomu čirou náhodou jelikož sem se snažil sám na netu zjistit co udělat proto aby mě neuzirala na úctě inflace peníze když je tam budu nechávat ležet. Byl sem k tomu hodně skeptický ale po delší době jsem začal (na Portu) v tom roce 2020 a nelituji a stále se snažím v tomto vzdělávat. A mnoho lidí i když to má těžké zažil sem si toho dost by mělo být schopný si uložit apson 1000 měsíčně (když ne sám tak ve dvou se to táhne lépe). Pak už je to jen podle příjmů a výdajů. Osobně i když sem šel do hypotéky a leasingu atd (i když někteří investoři tvrdí že je to ztráta peněz kupovat nové auto) tak stále držím jedno pravidlo veškeré výdaje hlavní musí člověk zvládnout sám + aby měl na jídlo. Když k tomu přibyde další člověk (partner/partnerka) tak druhá výplata už je prostě jen bonus na užívání a investování a hned to vše jde. Vždy to je a bude jen o přístupu samotného člověka co chce mít za život a jaký plánuje popřípadě pro své potomky. (Mě třeba i ženě to že nechci mít špatný život pro dítě jako sem měl třeba já). A takzvané neinvestuji jen kvůli důchodu ale k jako budoucí dědictví co tu po mě zůstane. (Samozřejmě diverzifikace). Takže o když pán tu napsal dané 3 kroky a také souhlasím že nadpis mohl být jinak napsaný ale důležité je opakování a aby si lidi uvědomili že v dnešní době sou i nějaké jiné možnosti než jen vše utratit protože ono to nějak bude.

    Přeji hezký den.

    +2
  • Jste multimilionar?

    -3
  • I casovat trh lze kdyz jeden vic co dela.Neni prilis chamtivy a drzi se opatrně pri zemi.Me to dela + 20% za mesic a pul...a nechal jsem si utect pumpy +- 30% a vice...

    0
    • tak měsíc a půl dlouhé období není příliš dlouhé, aby to mohlo mít nějakou vypovídací hodnotu. (Vím o čem mluvím ?) Každopádně držím palce, ať se daří i nadále :-))

      +2
    • Podle mne také lze částečně časovat trh, vstupovat do obchodu ve  správný čas, chce to ale cit a zkušenosti...

      +7
    • @PatrikKudlacek Rozumím. Mám na mysli období kdy už neklesám ani jeden den do mínusu. Některé dny neobchoduji, a někdy mi stačí 50,-EUR za den. Já se spálil v roce 2018 a 3 roky jsem to pak  jen víceméně pasívně sledoval. Naskočil jsem bohužel těsně před koncem roku 2017, šlo to hezky nahoru...no přikupoval jsem....a pak...díra jak prase, zahučel jsem -84%. Kdo neprodělal 80% ....jo to byla převeliká škola jak se to nemá dělat. Až letos jsem se vyhrabal na 0. A dávám sakra pozor aby se mi to už nikdy nestalo...

      0