Aktuálně si nemůžeme stěžovat, že bychom měli nedostatek signálů, které by nám naznačovaly, že krach akciového trhu může být za rohem. V myslích investorů, kteří investují na americkém akciovém trhu, už delší dobu rostou obavy, ze zvyšujících se výnosů amerických státních dluhopisů. 1,7% výnos u 10letých amerických státních dluhopisů samozřejmě z historického hlediska není nic dramatického spíše naopak, pravdou ale také je, že se jedná o dvojnásobný výnos, než jaký nabízely tyto cenné papíry před cca 5 měsíci.
Investoři však také mají obavy z obecného zvyšování úrokových sazeb ze strany amerického Fedu, což by koneckonců z pohledu tradiční ekonomické teorie nebylo ani nic špatného. Úrokové sazby nastavené centrálními bankami po celém světě jsou směšně nízké, proto doufejme, že se snad poučili z loňského vývoje. V minulosti platilo, že byly v krizových dobách úrokové sazby snižovány, aby se podpořila ekonomika, když však máte minimální prostor pro další snižování sazeb, nezbývá vám nic jiného než začít tisknout peníze. Zvyšování úrokových sazeb by však mohlo negativně zasáhnout růst desítek rychle se rozvíjejících a inovujících společností, pro které by rázem bylo dluhové financování dalšího růstu výrazně dražší.
Neméně výrazný problém s americkými akciemi pak vězí v jejich ocenění jako celku. Za 150 let historie amerického akciového trhu se pouze 5x stalo, že by se Shillerovo valuační měřítko dostalo přes hodnotu 30. Shillerovo valuační měřítko udává poměr ceny akcií a jejich průměrných zisků za posledních 10 let očištěných o inflaci. Aktuálně jeho hodnota činí 37,01, což je více než dvojnásobek dlouhodobého průměru.
Co se dělo v předchozích případech, kdy došlo k nárůstu ohodnocení amerického akciového trhu na takto vysoké hodnoty, asi není třeba příliš zdůrazňovat.
Čtvrtý pomyslný Damoklův meč pak je stále probíhající pandemie. I když je zjevné, že očkování proti stávajícím mutacím koronaviru zabírá, hrozí, že nedojde k dostatečně rychlému proočkování globální populace. Vir pak bude mít dostatek prostoru v jednotlivých zemích mutovat a vyvíjet se do svých zákeřnějších variant, které budou vůči stávajícímu očkování odolné. Nechci malovat čerta na zeď, ale i takový scénář hrozí. V takovém případě by však došlo pravděpodobně nejenom k propadu akciového trhu, ale také k podstatnému prodloužení našeho návratu k normálnímu životu.
Považujete-li výše zmíněná rizika za opodstatněná, není důvod ihned propadat panice. Bezpochyby byste však měli držet následujících třech věcí:
1. Myslete na to, že negativní vývoj událostí hrozí na akciovém trhu neustále, nereagujte proto přehnaně
Pravdou je, že vždycky ve vzduchu visí nějaké riziko, které může spustit volný pád akciového trhu. Možná to je přitom nějaká černá labuť, která výše zmíněná ani nebyla. Ať už se nachází globální ekonomika v recesi nebo jede na plné obrátky, vždy se budou objevovat nějaké varovné signály, které by měly vzbuzovat vaši pozornost.
Investoři by měli především pochopit, že krachy a korekce k akciovém trhu jednoduše patří. Koneckonců, propad alespoň o 10 % postihne akciový trh každých 22 měsíců, jak vyplývá z výzkumné zprávy Yardeni Research. I v období mezi lety 2008 a 2019, které je považováno za jedno z nejlepších období akciového trhu v historii, proběhlo takových korekcí hned několik, jak můžete vidět na grafu níže. Důležité je si také na obrázku povšimnout, že tyto propady obvykle netrvají příliš dlouhou dobu…
2. Racionálně zhodnoťte vaše současné investiční pozice
V návaznosti na předchozí bod je vždy vhodné v obdobích nejistoty racionálně zhodnotit stávající investiční portfolio. Měli byste se zkrátka podívat na vaše investiční pozice a ujistit se, že důvody, proč jste tyto akcie kupovaly, stále platí. Panuje velmi slušná pravděpodobnost, že propad nebo krach akciového trhu bude mít jenom velmi malý nebo nulový dlouhodobý dopad na fundamenty společností, do kterých jste v nedávné době investovali.
Zároveň je vhodné si dělat podobnou revizi portfolia na pravidelné bázi. Nemusíte nutně čekat na hrozbu nebo dokonce samotný krach burzy, abyste se ujistili, zda je vaše investiční teze stále platná. Pokud se o tom však ujistíte nyní, minimalizujete pravděpodobnost, že budete konat emociální rozhodnutí, pokud začne padat trh jako celek. Vlastníte-li podíly ve skvělých společnostech, podaří se vám přečkat období korekce nebo krachu mnohem snáze.
3. Připravte si hotovost, až se objeví nákupní příležitosti
Třetím rozumným krokem, který byste nyní měli udělat, je vybudování dostatečného objemu volné hotovosti, se kterou budete moci realizovat další investice, jakmile dojde k nevyhnutelnému propadu akciového trhu. Přestože index S&P 500 od roku 1950 prošel 38 korekcemi o 10 a více procent, vždycky byly tyto propady nakonec výrazně překonány následným růstem.
Data výzkumu Crestmont Research ukazují, že v žádném okamžiku historie amerického akciového trhu v letech 1919–2020 nebyl 20letý klouzavý výnos amerického trhu záporný a pouze krátce v poválečné éře klesl pod 5 %. Pokud byste kdykoliv za posledních 100 let investovali na americkém akciovém trhu a drželi své investice alespoň 20 let, dosáhli byste zhodnocení vaší investice. Až se tak příště opět objeví krach nebo korekce akciového trhu, buďte za tuto příležitost naopak rádi, dostanete možnost nakoupit akcie skvělých společností se slevou.
#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #krach #krize #propad #korekce #propadakciovehotrhu #ohodnoceni #vynos #dlouhodobyvynos
Vdecne tema na clanek. Rostou jak houby po desti, vsichni to hltaji a trh vypada, jak vypada.
nebudu nic zastírat ? máte pravdu ?
tohle tady bylo před 4 měsíci.. že jaro padne ?
no akciový trh nepřestává překvapovat ? osobně jsem ale už z opatrnosti od jednorázových investic upustil, nakupuji pravidelně portfolio ETF a větší peníze raději investoval do fyziské nemovitosti...
Nemůžu se dočkat :-)
Těch přepálených indikátorů by se našlo více. Určitým varováním je i to, že do akcií dnes investují i uklízečky. Vždy, když se toto v minulosti dělo (1929, 2000, 2008), tak brzy přišel krach.
Přepálené nejsou jen akcie, ale všechna aktiva včetně realit (hlavně u nás). Díky několika souběžným faktorům se ale zatím zdá, že reality jsou vůči současné krizi imunní (alespoň prozatím).