7 minut čtení

Finanční stabilita v krizi: Tyto 4 rady vám pomohou přežít pandemii i jakoukoli další krizi, která nás čeká

Krize vyvolaná koronavirem nabourala finanční stabilitu řady z nás a mnohým nuceně změnila minimálně jejich krátkodobé finanční cíle. Jak vyzrát na ekonomickou nejistotu a na co se v současném stavu z pohledu osobních financí zaměřit?

1. Nespouštějte z očí dlouhodobý horizont

Loňský i dosavadní průběh letošního roku na nás valí obrovskou hromadu bezprecedentní nejistoty. I přes to všechno je však velmi důležité neztrácet z dohledu vaše dlouhodobé finanční cíle s horizontem 10, 15 a více let. Změnily se v posledních 12 měsících nějak? Pokud ne, měli byste je neustále brát v potaz a nezapomínat na ně. Můžete-li si to dovolit, nadále (třeba i v menší míře) aktivně spořte a nepřestávejte investovat.

Aktuální situace připomíná tak trochu zlý sen kombinovaný s horskou dráhou. Lidstvo už ale zvládlo mnohonásobně horší pohromy a není žádný důvod neočekávat, že i tato pandemie jednoho krásného dne dostane za uši a přestane nás definitivně svazovat.

Na druhou stranu je možné, že vás uplynulých 12 měsíců donutilo přehodnotit své finanční priority nebo to, jak jste na možné ekonomické krize z pohledu osobních financí připraveni. Pokud se tak stalo, nebojte se udělat ve svých dlouhodobých cílech zásadní změny. K tomu ostatně krize tohoto typu do jisté míry slouží, a tak je jenom dobře, jestliže nyní některé věci díky pandemii vidíte jinak a přehodnotili jste své priority. Hlavní je, abyste mohli v noci v klidu spát.

2. Zaměřte svou energii primárně na to, co můžete kontrolovat

Velkou část věcí okolo nás, jež mohou mít dopad na naši finanční stabilitu, kontrolovat nijak nemůžeme. Například vývoj akciových trhů. Na druhou stranu existuje mezi elementárními finančními prioritami hned několik věcí, které jsou naopak pouze a jen v našich rukou a jejichž vyřešení dává aktuálně vlastně mnohem větší smysl než kdykoliv před tím.

V první řadě byste se měli ujistit, že všechny důležité pravidelné platby včetně nájmu, splátky hypotéky či účtu za elektřinu, jsou zautomatizovány a dokáží se o sebe "samy postarat". Už jen proto, že pokud byste čistě náhodou onemocněli a měli těžší průběh, nebudete muset spolubydlícímu či příbuzným složitě vysvětlovat, jak mají zaplatit váš účet za telefon, nebo následně zbytečně řešit nezaplacené účty a penále. Zároveň se ale může stát, že budete muset řešit existenci svého byznysu, pomoc rodině či přátelům nebo stovku dalších komplikací, které dnešní turbulentní doba může zničehonic přinést. A v takových chvílích se chcete plně soustřeďovat na řešení nenadálé krize, zatímco vaše osobní finance se o sebe na pozadí dokáží postarat zcela samy. 

Zadruhé - byť rozhodně nechci malovat čerta na zeď ani nic přivolávat - je na místě zvážit vyřešení plánu pro případ úmrtí či vážné nemoci. Jde o standardní součást finanční gramotnosti, kterou však lidé s oblibou odkládají na neurčito a neradi se jí zaobírají. Patří sem nejen závěť, ale také některé velmi praktické otázky, jež mohou příbuzným ušetřit nejen hromadu času, ale i peněz, jako je převod nemovitostí či udělení práva nakládat s vašim bankovním účtem blízké osobě pro případ, že vám zdravotní stav - byť jen krátkodobě - neumožní řešit některé důležité věci osobně. 

3. Odložit větší finanční rozhodnutí na dobu po krizi může dávat smysl

Byť se nacházíme v krizovém období, trh s realitami poměrně žije. Češi ve velkém kupují vlastní bydlení a zaujaly je zejména chaty a chatky mimo velká města, kde lze i v případě lockdownu velmi komfortně a pohodlně existovat.

Zároveň se však ukazuje, že lidé jsou dnes ochotni platit horentní sumy i za nemovitosti v horším stavu, nebo se kvůli nedostatku financí snaží pořizovat si třeba chaty na půl. Tady je opravdu na místě zvážit, zda si bez ohledu na úrokové sazby musíte bydlení pořizovat zrovna nyní. Jde především o segment zmíněných chat, kde obrovská poptávka žene ceny nahoru i u nemovitostí v horším stavu, u nichž musíte chtě nechtě počítat s nemalými dodatečnými investicemi v rámci oprav a modernizace.

Ještě před tím, než k takovému nákupu přistoupíte jen proto, že to dnes dělají všichni a bylo by fajn mít vlastní pozemek někde v přírodě mimo město, kde se můžete pohybovat bez roušky či respirátoru, zvažte důkladně svou aktuální finanční situaci a zejména její možné zhoršení. Co když by vám byl příští měsíc o třetinu snížen plat? Nebudete kvůli zaplacení chatky, kterou životně nepotřebujete, muset třeba rozpustit svůj nouzový fond? Jak bude s novou nemovitostí za pasem vypadat váš měsíční rozpočet? Můžete dál spořit? Investovat? Všichni víme, že vládní kroky mohou být nevyzpytatelné a je proto dočasně potřeba více počítat s možností, že nastane nejhorší možný scénář.

Pracujete-li nyní na home office, je rovněž na místě zvážit, kolik času na novou nemovitost budete mít, až se život vrátí zpět do normálu a vy se vrátíte zpět do kanceláře. Může se totiž snadno stát, že třeba za rok budete své unáhlené koupě litovat, protože si na novou nemovitost, její údržbu či provádění oprav nebudete schopni najít dostatek času (případně peněz). Žádný takový nákup není nikdy dobré unáhlit a hnát se do něj za každou cenu jenom kvůli tomu, jaká situace panuje nyní. Zvlášť když lze očekávat, že vakcinace nás skutečně z aktuálního marasmu dokáže úplně vyvézt.

4. Využijte lockdown pro reflexi vašeho finančního chování a prostudujte možné nové příležitosti

Ve chvíli, kdy sedíte doma a prakticky nikam nemůžete, nastává ideální chvíle ohlédnout se zpět a podívat se, jakým způsobem jste doposud utráceli za věci, jako je jídlo v restauracích, cestování, oblečení a podobně. Nyní vám všechny tyto peníze zůstávají každý měsíc na účtu (asi ne všechny, neboť při home office logicky rostou náklady provoz domácnosti) a možná se teď sami divíte tomu, o kolik víc prostředků máte k dispozici.

Dnešek je tak ideální doba podívat se střízlivě na to, jak jste doposud s penězi nakládali, zda to skutečně dává dlouhodobě smysl a zda by náhodou nebylo lepší stanovit si raději nějaké konstruktivnější finanční cíle pro budoucnost.

Z tohoto pohledu se přirozeně nabízí například investování. Pokud jste burzovními trhy doposud nepolíbeni, zkuste si přečíst seriál Investování pro začátečníky od @PatrikKudlacek a možná vás toto alternativní využití volné části příjmů zaujme. Máte-li z burzy či cenných papírů kvůli riziku, že přijdete o peníze, panický strach, začněte číst nejdříve tady, abyste plně pochopili, proč je investování pro budování bohatství zcela esenciální činností. Jestliže vám už akcie něco říkají, ale rádi byste začali opatrněji, konzervativněji a s minimálním rizikem, určitě nic nepokazíte, pokud začnete své studium u indexových fondů. Burza však není jediným místem, kde můžete smysluplně investovat. Minimální částky můžete vložit i do různých alternativních aktiv.

Možností je ve skutečnosti celá řada a Warengo vám s většinou z nich dokáže poradit. A pokud si něčím nejste jistí, nebo vám něco není jasné, neváhejte a pište do komentářů, nebo se zeptejte "vlků" na diskuzním fóru. Zdejší komunita totiž o světě peněz leccos ví a je plná aktivních investorů. ??

#osobnifinance #krize #recese #pandemie #nejistota #moneymanagement #financnigramotnost #rozpocet #sporeni #investovani #akcie #vzdelavani #financnicile #automatizace #nouzovyfond #krizovyplan #nemovitosti #hypoteka #sebereflexe

Hodnocení: +35
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.