Když se řekne akcie výborné americké společnosti za 500 dolarů za kus, nebo bitcoin za 1 000 000 Kč, většina menších investorů musí nad takovou investicí automaticky mávnout rukou jednoduše proto, že mají pocit, že se jich něco jako akciové trhy či kryptoměny vzhledem k jejich investičnímu kapitálu příliš netýkají.
Faktem ale je, že investování se v posledních několika dekádách stává stále dostupnějším téměř komukoli, kdo nějaké volné prostředky má. Samozřejmě, že když investujete 100 Kč měsíčně, nemůžete čekat žádné závratné zisky. Na druhou stranu může jít o velmi efektivní způsob, jak se s jednotlivými investičními aktivy, které takto nízké vstupní částky povolují, seznámit a pochopit, jakým způsobem fungují v praxi.
Která aktiva z tohoto pohledu dávají smysl? Pojďme si ukázat pět, jejichž výběrem pravděpodobně nemůžete nic zkazit.
1. Frakční akcie
O možnosti koupit si místo celé jedné akcie třeba její polovinu nebo desetinu už jste pravděpodobně slyšeli. Toto je přesně jedna z vymožeností, které se na trhu objevily primárně proto, aby umožnili nakupování akcií i velmi malým investorům. Do jisté míry jde však o něco ve stylu mini kontraktů u futures. Oproti standardním akciím nicméně frakční akcie skrývají několik specifik.
Nákup zlomku akcie v první řadě není vždy zcela ve vaší režii. Nemůžete si koupit 1/100 akcie jenom proto, že zrovna chcete. Na štěpení celých akcií zpravidla existují určité limity a není také samozřejmostí, že nákup zlomků akcií nabízí každý broker, který obchodování s akciemi umožňuje. Například eToro, jež tuto možnost svým klientům nabízí, na svých stránkách uvádí, že při ceně akcie 1000 USD si můžete koupit její část v hodnotě 50 USD, tedy 1/20. U levnějších akcií se tak můžete dostat třeba i na zmíněnou stokorunu. Nepodařilo se mi dohledat, zda jde o nejmenší možnou část akcie, kterou si u tohoto brokera můžete koupit. Mnohdy se však tyto limity společnost od společnosti liší.
U zlomků akcií je dále potřeba ještě před tím, než je vůbec nakoupíte, pamatovat na dvě důležité věci. Jednak jsou tady poplatky, které mohou při takto malých nákupech mnohdy být podobně velké, ať už zrovna kupujete za 50 nebo 500 USD. Na to velký pozor! A za druhé je u frakčních akcií nutné mít přehled o tom, zda některá z vámi držených společností nechystá akciový split neboli rozdělení svých akcií.
Někdy je split prováděn tak, aby zahrnoval i akciové zlomky, ale není žádnou výjimkou, že je prováděn pouze z celých akcií, což znamená, že veškeré pozice držící frakce jednotlivých akcií jsou bez ohledu na to, jak velký profit/ztrátu držíte, zlikvidovány, investoři obdrží zpět hotovost a akcie jsou poté rozděleny již mimo jejich vlastnictví. To je druhý nepříjemný "chyták", který váš může konkrétně u frakčních akcií vedle vysokých poplatků nemile překvapit.
2. Kryptoměny
Obchodování s kryptoměnami, tedy moderními digitálními měnami, jež se často chlubí tím, že nepodléhají žádné regulaci, přirozeně rovněž patří mezi velmi dostupnou investiční příležitost. Oproti akciím je potřeba očekávat vyšší volatilitu a vyšší počáteční náklady na digitální peněženku. Na druhou stranu mají kryptoměny například oproti frakčním akciím tu výhodu, že zde panuje ve zlomkových nákupech větší svoboda.
Například jedna z nejznámějších kryptoměnových burz Coinbase nabízí možnost nakupovat již od 0,001 bitcoinu, 0,01 bitcoinu cash, 0,01 etherea či 0,1 litecoinu. Je už ale plně na vás, zda chcete 0,02 nebo 0,14 etherea. Obojí půjde bez problémů koupit.
I zde se však minimální možné nákupy mezi jednotlivými burzami. Jen pro srovnání, kryptoměnová burza Kraken nabízí nákup bitcoinu již od 0,0002 BTC (XBT), 0,005 ETH a 0,05 LTC. Známé kryptoměny tak rozhodně mohou být pro drobného, pravidelného investora zajímavou alternativou k frakčním akciím.
3. P2P/P2B platformy
Propůjčit své peníze jakožto věřitel skrz renomovanou platformu ověřeným a vámi schváleným osobám či projektům a následně vydělávat na spláceném úroku se v dnešní "době dluhové" očekávaně stává velmi populární investiční diverzifikací. A to zejména proto, že P2P a P2B platformy zpravidla nabízejí velmi solidní zhodnocení, které ročně bez problémů překonává 10 %. Na druhé straně přirozeně leží riziko platební neschopnosti, ale i přes něj řada investorů tuto možnost aktivně využívá jako efektivní diverzifikaci vedle svých investic do akcií, komodit či nemovitostí.
Trh s poskytovateli P2P půjček je navíc poměrně rozsáhlý a dostupných poskytovatelů je pro české investory celá řada. Za zmínku určitě stojí velmi známé lotyšské online tržiště nabízející investování do půjček Mintos nebo česká obdoba nabízející P2P půjčky Bondster. Investování do půjček primárně v oblasti zemědělství zase nabízí platforma LendSecured (rovněž z Lotyšska). Pokud byste raději vydělávali na investicích do spotřebitelských/podnikatelských úvěrů, nabízí se VIAINVEST, v případě pouze podnikatelských půjček pak ještě CROWDESTOR. Stále více je na trhu vidět také PeerBerry. A v neposlední řadě jsou tady i úvěry jištěné nemovitostmi - do těch lze investovat například skrz EstateGuru.
Minimální investice se opět v rámci jednotlivých platforem liší, ale například Mintos nabízí minimální investici do jedné půjčky od 10 eur, 12 dolarů či 300 Kč. Český Bondster vás zase nechá investovat již od 100 Kč a třeba EstateGuru od 50 eur.
4. Podílové investice do sběratelských předmětů
Toto je poměrně specifická investiční příležitost a dá se relativně pochopit, proč ji někteří lidé raději překročí. Ono investovat do známek, whisky, mincí, automobilových veteránů nebo třeba sbírkových hudebních nástrojů nebo hodinek je poměrně odborná záležitost. A pokud se v těchto oborech člověk nevyzná, těžko bude hodnotit, zda je hodnota dané věci smysluplná, podhodnocená nebo nadhodnocená. Další věcí je, kdo vám takovou věc prodá, jak ji správně uskladnit a hromada dalších drobností okolo, které pokud nejsou zároveň tak trochu vašim koníčkem, začnou vám rychle lézt krkem.
Nicméně, na českém trhu dnes existuje možnost, jak do takovýchto sběratelských předmětů investovat již od pouhé jedné koruny. A to skrz platformu Portu Gallery, která nabízí investování do sběratelských předmětů skrz crowdfunding. V praxi to tedy funguje třeba tak, že je na platformě například nabídnuto Porsche 911 Clubsport z roku 1989 s cílovou částkou 4 200 000 Kč s tím, že si kdokoli z registrovaných investorů může v tomto automobilu koupit svůj podíl.
A je zcela na vás, jestli chcete držet podíl tohoto automobilu v hodnotě 1 Kč, 1 000 Kč nebo 100 000 Kč. Vzhledem k tomu, že lze skutečně investovat i zcela minimální sumu, může jít o další formu diverzifikace. Jelikož se ale osobně trochu věnuji faleristice, nabádal bych k takovým investicím primárně ve chvíli, kdy se v daném oboru (alkohol, automobily, známky atp.) aspoň trochu orientujete, nebo je můžete konzultovat se skutečným odborníkem. A to nejen proto, abyste věděli, zda jde o smysluplnou investici, ale také proto, že jakožto spoluvlastník dané věci budete jednoho dne také spolurozhodovat o tom, za jakých podmínek bude prodána a jaký tedy bude váš případný zisk z této investice.
5. Automatické investování cashbacku z kreditky
Na závěr tady mám ještě takové spíš pasivní investování. Co je to cashback u platební karty předpokládám víte. Při každé platbě kartou se vám určitá část zaplacené částky (kterou si často můžete předem nastavit, byť i tady existují jisté minimální limity) odloží stranou. V případě této specifické služby však jde o to, že se vám cashback postupně stranou střádá a ve chvíli, kdy dosáhne určité hodnoty, je tato částka automaticky zainvestována do rovněž předem zvoleného aktiva.
Na českém trhu aktuálně tuto službu nabízí Equa bank a ČSOB. Z populárních poskytovatelů platebních karet všeobecně ji pak můžete najít i v rámci Revolutu jakožto tzv. Trezor Vault. Ten sice zatím slouží spíš pouze ke spoření, ale údajně je v plánu zavést úročení vkladů v rámci této služby. Pokud by vás tato možnost investování z cashbacku zajímala podrobněji, tady je jí věnován celý článek.
Investovat takhle malé částky má jedině smysl do vzdělání, aby člověk mohl zvýšit výdělky, ze kterých může investovat tisíce, ne-li desetitisíce. To bude rozhodně rychlejší cesta, než šušnit pětikačky...
Na etoru je nejmenší investice 50 USD.
A u ČSOB drobné a ekvivalentu u equa nejde o cashback.
oanda.com nemá stanovený minimální vklad, umožňuje obchodovat s CFD. Např. indexové CFD na index SP500 jde obchodovat už od 0,1 kontraktu: hodnota indexu např. 4480 x 0,1= 448USD, margin 5% = 22,5USD.