Vlny nejen nových, ale i již aktivních investorů se možná i díky tomu, že teď mají mnohem víc volného času, jež musí trávit zavření doma, hromadně vrhly především na intradenní obchodování.
Většina velkých brokerů zaznamenala citelný nárůst nových klientů i zvýšení frekvence provádění obchodů. Kdepak, řada nováčků na trhy nepřichází proto, aby opatrně začali budovat své portfolio nebo první krůčky učinili v rámci nákupů ETF či indexových fondů.
Jejich cílem je intradenní obchodování, neboli aktivní spekulování na krátkodobé pohyby trhů s cílem vygenerovat rychle zisk. Problém je ten, že dlouhodobě úspěšných intradenních obchodníků je relativně pomálu a než se do tohoto stavu vůbec dostanou, trvá to mnohdy celé roky naplněné studiem a sbíráním zkušeností.
Vydělat stovky dolarů denně - třeba hned dopoledne - zní jako příjem snů, který vám kromě tučné odměny nabídne i vysokou míru flexibility a svobody. Má to ale háček, existuje řekněme 90 % šance, že pokud si dnes otevřete svůj první obchodní účet a pokusíte se o intradenní obchodování libovolného trhu, dříve či později (dle statistik zhruba do roka) svůj účet dostanete na nulu a vaše obchodní kariéra tím skončí.
Není to můj názor, takto hovoří čísla od samotných brokerů, kteří výsledky na jednotlivých obchodních účtech sledují a dávají tyto statistiky dohromady. I proto je většinové populaci investorů velmi často předkládáno, že sice nudnější a pomalejší, ale zároveň bezpečnější a konzervativnější přístup k investování je pro ní pravděpodobně lepší volbou.
Co si budeme říkat, ne každý má náturu či vlohy pro to, aby byl úspěšným tržním žralokem, který se den co den umí vozit na krátkodobých pohybech. Vývoj akcií typu GameStop či AMC během letošní zimy ostatně velmi hezky demonstroval, jak se intradenní spekulace mohou méně pozorným a zkušeným nepěkně vymstít.
Důležité je také zmínit, že o vaší finanční budoucnosti nerozhoduje to, jaké investice jste provedli loni nebo včera. Rozhoduje o nich to, jaké investiční výsledky a zhodnocení budete schopni vyprodukovat v horizontu následujících 5, 10 i více let. Jak zvládnete tržní propady, euforie, bubliny i období, kdy se trh bude bezcílně pohybovat celý rok či déle třeba pouze do strany.
V takto divokých vodách je pro nezkušeného spekulanta velmi snadné začít se svými investicemi hýbat až příliš frekventovaně a v důsledku se uvrtávat do vyšších a vyšších ztrát. Trpělivost a větší pasivita jsou přitom z dlouhodobého pohledu pro většinu investorů mnohem lepšími přáteli.
S jakými finančními cíli vstupujete na trhy?
Pravděpodobně už jste přišli na to, že pokud se rozhodnete pro efektivní budování svého bohatství, pouhé spoření k tomu jednoduše nestačí. Peníze zaparkované na bankovním účtu dostávají rok co rok zásah od inflace a jejich hodnota postupně klesá.
A pokud náhodou nemáte za pasem nějaký inovativní startup s globálním potenciálem, je tím nejefektivnějším způsobem, jak navýšit vaše jmění, právě investování. Avšak pouze za předpokladu, že se k němu postavíte systematicky, informovaně a s jasně danou strategií.
Ještě před tím, než do trhů ze svých těžce vydělaných peněz vložíte jedinou korunu, měli byste si položit pár fundamentálních otázek: "Proč vlastně investujete? Jaký máte k vašim finančním cílům emoční vztah?"
Pokud do trhů jdete pouze z nudy, nebo proto, že investují všichni okolo vás a vy máte pocit, že vám ujíždí životní příležitost, možná je vhodné udělat krok zpět a najít si nějaký racionálnější důvod. Pro zábavu se totiž v investování zpravidla peníze pouze prodělávají. Na druhou stranu jestliže víte, že vám investice mají pomoci vydělat na něco smysluplného, jako je penze nebo vlastní bydlení, měli byste tomu přizpůsobit i svou strategii a "nepouštět se do žádných větších akcí".
Statistika je opět neúprosná a říká, že chcete-li, aby vám akciové trhy dlouhodobě nadělovaly zisky, máte mnohem větší pravděpodobnost uspět, pokud svůj kapitál necháte dlouhodobě ležet v diverzifikovaném portfoliu. Existují dokonce studie, jež porovnávaly výsledky aktivní investování s nákupem pasivních fondů, jež sledují např. index S&P 500 a došly k závěru, že druhá možnost je pro většinu investorů jednoduše výnosnější.
Tento přístup dlouhodobě retailovým investorům, kteří nemají ambici stát se profíky, radí třeba i Warren Buffett. On sám ostatně do budoucna plánuje své peníze rovněž vložit do indexového fondu kopírujícího S&P 500 (viz odkaz v předchozí větě).
Nenechejte se sníst poplatky
Stejně jako v každém jiném byznysu či investování, je i na akciových trzích zcela zásadní docílit toho, aby vaše náklady na obchodování byly co nejnižší. Pokud nakupujete pravidelně akcie za 1500 Kč a pokaždé kvůli tomu musíte zaplatit na poplatcích 90 Kč, něco je špatně a měli byste si urychleně udělat průzkum trhu a poohlédnout se po lepším brokerovi.
Avšak i pokud si náhodou aktuálně užíváte minimálních či žádných komisí, nekončí investiční náklady pouze u nich. Intradenní investoři musí na rozdíl od těch dlouhodobých počítat i s tím, jak se vysoká frekvence obchodů a každý ziskový obchod, který provedou, případně promítne do jejich daňového přiznání, jelikož je jisté, že tito spekulanti nikdy nebudou držet akcie déle než 3 roky, aby je následně v českém legislativním prostředí nemuseli danit.
I pokud si zvolíte cestu stát se bohatým pomalu a s rozvahou, jsou poplatky stále důležité. Což je jeden z hlavních důvodů, proč jsou investorům-začátečníkům doporučovány indexové fondy - jejich poplatky pro akcionáře jsou naprosto minimální a na oplátku nabízejí příležitost držet dostatečně diverzifikovanou směs cenných papírů.
Jen pro představu, dle společnosti Morningstar má průměrný pasivní fond (indexový fond či jiné ETF) náklady na svůj provoz, jež si účtuje od klientů, ve výši 0,13 % celkového kapitálu, jež drží ve správě. Naproti tomu u aktivně spravovaných fondů tento poplatek pro klienty dosahuje 0,66 %. Je to logické - indexový fond potřebuje pouze někoho, kdo bude kopírovat složení daného akciového indexu, aktivně spravovaný fond potřebuje kvalitního portfolio manažera a ideálně armádu analytiků, kteří budou neustále zpracovávat data a hledat potenciálně zajímavé akcie ke koupi.
Krátkodobé obchody ignorují jeden z nejsilnějších efektů trhu
Pokud denně uděláte 5 obchodů na různých trzích, které ještě tentýž den uzavřete, dáváte mimo možné vyšší náklady či daňovou zátěž rovněž sbohem tržnímu kouzlu jménem složené úročení. Neboli schopnosti trhu zhodnocovat postupně stále víc nejen vaši původní investici, ale posléze i samotný zisk, o který se váš účet rozrůstá.
O tom, jak zásadní roli v dlouhodobém investování hraje složené úročení, respektive čas, si můžete přečíst více třeba tady:
- Kouzlo složeného úročení – jak vytvořit ze stokoruny 10 000 Kč?
- Spořte dětem chytře: Za 20 Kč denně může mít váš potomek v 18 letech jmění 300 000 Kč!
- Finanční expert: O tom, zda jednou budete, nebo nebudete milionářem, rozhodnete chováním ve svých 20-30 letech
- Chcete mít při odchodu do důchodu v 65 naspořeny 2 miliony korun? Měsíčně potřebujete ušetřit tuto částku
- Warren Buffett dokázal své jmění vybudovat, i když NENÍ nejlepší investor všech dob. Co je jeho tajnou zbraní?
Dalších textů na toto téma je Warengo plné, stačí vždycky při čtení sledovat doporučené napravo v liště (na mobilu je najdete dole pod komentáři).
A opět platí, že benefity složeného úročení u naprosté většiny běžných investorů zdaleka převyšují rizika, která v sobě skrývá snaha časovat trhy. Každodenní nakupování a prodej akcií například významně zvyšují riziko emočních a behaviorálních chyb, díky kterým se odkloníte od své strategie a můžete zahučet do neřešitelných ztrát.
Nemluvě o tom, že se při časování trhů budete muset naučit porážet nejen trh jako takový, ale i nespočet velkých hráčů, kteří jsou na trzích déle než vy a mají nejen mnohem větší "palebnou sílu", ale také výpočetní výkon, jež jim pomáhá analyzovat situaci.
Proto je využití času a dlouhodobého investičního horizontu, jež krátkodobé tržní pohyby kompletně ignoruje, tak účinnou strategií i pro relativního začátečníka, který hledá na trzích pouze solidní zhodnocení za účelem zajištění finanční budoucnosti. Takový člověk pravděpodobně nestojí o to pouštět se den co den do boje v ringu plném profíků, kde je navíc musí porazit ne jednou, ale konzistentně je porážet den co den.
Jinými slovy, někdy (nebo spíš velmi často) je pro dlouhodobého investora tím nejlepším možným rozhodnutím založit ruce a nedělat vůbec nic.
#investovani #portfolio #akcie #investicnihorizont #kapital #zhodnoceni #financnicile #indexovyfond #bohatstvi #slozeneuroceni #naklady #poplatky #dane #strategie #emoce #moneymanagement