K napsání tohoto článku mě inspiroval víkendový status od @martinDraha, v němž má naprostou pravdu, když vyzývá, aby lidé vyšší příjem nepoužívali k navýšení svých (zbytečných) útrat, ale raději mu dali prostor smysluplně zhodnocovat v rámci investování.
Jste-li již v situaci, kdy investujete, je zpravidla poměrně snadné rozhodnout se, co s penězi navíc udělat (je to spíš jen otázka toho, kam je investovat). Ne každý je ale už v tuto chvíli pravidelným investorem, a tak jsem kromě naprosto logické rady "začněte investovat!" zkusil připravit ještě pět dalších možností, které mi rovněž dávají smysl a které vám umožní použít peníze navíc tak, aby jste získali větší finanční stabilitu, nebo aby vám do budoucna pomohly vydělat ještě víc peněz. Tak pojďme na to:
1) Posilte váš nouzový fond
Jak už možná víte z některých předešlých článků, do investování se nelze zodpovědně a smysluplně pustit za úplně každé finanční situace. Jedním z esenciálních předpokladů, jež se pojí s tím, že investování je jednak rizikové a zároveň zpravidla nechcete své investice prodávat v náhodný moment, je dostatečný nouzový fond. Díky němu jste schopni pokrývat případné nečekané výdaje (rozbití spotřebiče, porucha automobilku, ztráta zaměstnání, zdravotní výdaje), aniž byste museli sahat do svého portfolia a likvidovat své dlouhodobé pozice.
Pokud tímto fondem doposud nedisponujete, nebo v něm nemáte dostatečně velký obnos, je vyšší příjem ideálním způsobem, jak na tomto úplném základu finanční stability zapracovat (ideálně bych doporučil velikost odpovídající 3-6 měsícům vašich nezbytných výdajů, mladším lidem pravděpodobně stačí méně, starším cca 30+ bych doporučil začít pracovat na těch 6 měsících, rodina s malými dětmi, by pak měla pro jistotu mířit spíš na metu 9-12 měsíců).
2) Akcelerujte splácení dluhů
Druhou zásadní překážkou, kterou je potřeba překonat ještě před tím, než se vrhnete do světa akcií či jiných investic a začnete do aktiv pumpovat svůj kapitál, jsou jakékoli dluhy s vyššími úroky. To znamená různé spotřební úvěry, přečerpané karty či půjčky vyřízené mimo bankovní společnosti. Zkrátka prakticky veškeré dluhy mimo hypotéku, respektive leasing na vůz, které vás zbytečně stahují dolů a obtěžují.
Pokud na sobě nějakou takovou finanční kotvu máte, navýšení příjmu je ta správná chvíle, kdy byste svou snahu zbavit se jí měli akcelerovat a využít peníze navíc k tomu, abyste se co nejdříve dostali do situace bez dluhů se zbytečně vysokými úroky. Chcete-li se o zbavování dluhů a vhodných strategiích splácení dozvědět víc, zamiřte sem.
3) Investujte do vzdělání
No a do třetice je určitě na místě být před vstupem do investičního světa dostatečně po teoretické stránce vzdělán. A teď nemám nutně na mysli nějaké online kurzy či semináře. Klíčovou součástí studia jsou i knihy o investování a financích, z nichž některé lze bez nadsázky zařadit mezi povinnou četbu.
Za mě tam pak rozhodně patří i některé opět téměř "povinné" filmy z investičního světa, ale třeba také dokumenty o světě peněz, které se točí okolo reálných událostí a více než o příběh v nich jde o fakta, díky čemuž rozhodně plní účel vzdělávacího materiálu.
4) Navyšte svou pravidelnou investici
Máte-li již základní finanční stabilitu i vstup do investování za sebou, pak je - jak už jsem zmínil výše - poměrně jasné, co byste bezpracným růstem pravidelných příjmů měli udělat. Jde totiž o ideální příležitost, jak své investování skrz vyšší vloženou částku urychlit a zejména pro dlouhodobé investory mezi vámi může těch cca 2000 Kč měsíčně navíc jednoho dne díky složenému úročení znamenat zásadně větší zisky, potažmo vaše jmění.
Hezký příklad toho, co i pár tisíc měsíčně dlouhodobě na akciových trzích dokáže a že ani titul dolarového milionáře není tak úplně mimo hru, si můžete nastudovat zde.
5) Rozšiřte své portfolio
Pokud se dnes nacházíte v situaci, kdy jste s vaším současným portfoliem a jeho pravidelným růstem spokojeni, nabízí se ještě jedna možnost, jak peníze navíc smysluplně využít, a tou je jejich alokace do zcela nového investičního instrumentu. Především u rizikovějších či volatilnějších investic - jako jsou třeba kryptoměny - často hovoříme o tom, že je potřeba přistupovat k nim opatrně a ideálně s kapitálem, který je pro vás 100% postradatelný. Což tento příjem navíc ze superhrubé mzdy v tomto případě přesně naplňuje.
Nabízí se tak možnost vzít celý tento "bonus" a začít jej pravidelně investovat třeba do bitcoinu, nebo do nějakého exotičtějšího ETF, které sleduje některý z potenciálních globálních mega-trendů. Každopádně by mělo jít o aktivum, které se vám líbí, kterému věříte a o němž aspoň něco málo víte (neboli pokud o bitcoinu víte jenom to, že je to nějaká měna, která teď hodně vyrostla, je načase místo investování do něj spíš ještě trochu studovat). Volba je na vás, nicméně s pár korunami navíc, které ve vašem primárním investičním plánu bez problémů oželíte, se dá naložit i tímto spekulačním způsobem, aniž by to obnášelo zbytečné obavy, že o tyto peníze přijdete.
#osobnifinance #prijem #superhrubamzda #financnicile #financnigramotnost #nouzovyfond #financnistabilita #dluhy #splaceni #uroky #vzdelani #investovani #knihy #filmy #dokumenty #pravidelneinvestovani #slozeneuroceni #portfolio #spekulace #kryptomeny #etf #megatrendy
Hezky sepsano, dekuji .
K bodu1) - najde se tu clanek, ktery by popisoval kde tento nouzovy fond udrzovat ( terminovane vklady s kratkou vypovedni lhutou, "sporici" ucet, nebo neco jineho) ?
@Shenanigan Zatím ne, ale tento týden se objeví, mám ho v plánu. ?
@tomasdurcak Super ?
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli se vyplatí investovat do realitních fondů INVESTIKA na dobu ale 10let.Mám toho samozřejmě i více?
Díky moc za váš článek. Zajímalo by mě zda mladý člověk (třicátník) by měl mít povinně penzijní připojištění, nebo zda je vhodnější jít rovnou do podílových fondů. Já mám aktuálně IZP od Metlifu a pak 2K investuji do Conseq horizont invest. Zaměstnavatel nabízí přispívat 2% z platu na penzijko, zvažuji zda založit nebo to nechat plavat. Případně zda přispívat pouze 1000 pro max příspěvek státu nebo dát více pokud si to mohu dovolit..
Mám penzijní připojištění. Ale nezvysuju částku (přispívám pouze 500). Osobně si myslím , že třicátník má využít peníze jinak. Obstarat si bydlení, živit rodinu. S přibývajícím věkem by měl karierne růst a i děti by se poté mohly živit samy.
Tak pokud zamestnavatel prispiva je dle meho nazoru nesmysl toho nevyuzit.... Ty 3kila mesicne zase nejsou tak moc....
Pokud přispívá zaměstnavatel, tak není co řešit. Zvolit nějaký dynamický fond a tisícovka mi přijde úplně optimální, aby byl využit plně státní příspěvek.
@vlastimilCech Pokud vám zaměstnavatel nabízí aspoň nějaký slušný příspěvek na penzijko, využil bych to. Ten příspěvek státu je tam popravdě spíš symbolický, ale zaměstnavatel to může posunout na atraktivnější úroveň viz např. https://warengo.com/stories/146897-3-dostupne-zpusoby-jak-v-roce-2021-urychlit-rust-vasich-duchodovych-uspor