7 minut čtení

5 filmů, které by měl aspoň jednou vidět každý burzovní investor

Zatím se zdá, že letošní zima bude přímo ideální příležitostí pro dohnání knižních či filmových restů. Pojďme se nyní zamířit na ty filmové - konkrétně na filmy z oblasti burzovního obchodování, které byste minimálně jednou v životě měli zhlédnout.

Následující pětici je už dnes do jisté míry možné označit slovem "klasika", byť hned tři ze snímků spatřily světlo světa až po roce 2000. Jelikož svět financí představuje zejména v období krize ideální filmové kulisy, nelze se divit tomu, že poslední velká recese, jež naplno vypukla v roce 2008, se stala vděčným tématem filmařů. I proto hned 4 z 5 uvedených snímků vznikly minimálně na motivy skutečných událostí.

Ať už se do světa burzovního investování hodláte vrhnout kariérně, nebo pouze skrz svůj investiční kapitál, tyto filmy vám ukáží všechny možné tváře tohoto světa - tragédie, komedie, vynalézavost, obrovský úspěch, absurdní přepych, katastrofa, vykoupení a samozřejmě chamtivost. To vše jsou sice zdaleka ne jediné či převládající, ale zároveň historicky neoddělitelné součásti finančního světa.

Proto by následující pětice neměla chybět v žádné kompletní finanční filmotéce:

Den před krizí / Margin Call (2011)

A začínáme snímkem, který je navzdory své tématice, hvězdnému obsazení a roku premiéry překvapivě méně známý a zdaleka ne každý ho viděl či dokonce zná. Celých 102 minut filmu se odehraje během pouhých 24 hodin uvnitř firmy z Wall Street, jež balancuje na kraji absolutního kolapsu.

Poměrně trefně je zde ukázáno, jak obrovská a bezohledná rizika některé z největších bank v roce 2008 vědomě podstupovaly doslova v předvečer finanční krize - mimo jiné obchodování s komplexními finančními deriváty, kterým ve skutečnosti často samy ani nerozuměly.

Jedním z důvodů, proč film není tak všeobecně známý jako jiné snímky z Wall Street, může být skutečnost, že se zaobírá relativně složitou finanční tématikou a nebojí se na diváka házet jeden odborný pojem za druhým. Na druhou stranu se však i divák-laik dočká smysluplného vysvětlení všeho, co se děje, takže se v ději neztratí. 

Makléř / Rogue Trader (1999)

I druhý film má své kořeny v realitě. Vypráví totiž příběh investičního makléře Nicka Leesona, jež dokázal v roce 1995 na Singapurské burze vlastnoručně způsobit kolaps britské Barings Bank, druhé nejstarší obchodní banky na světě. Jak se mu to podařilo? Samozřejmě tím, že se zcela bez vědomí svých nadřízených pustil do vysoce rizikových burzovních spekulací hraničících s čistým hazardem.

Masivní otevřené pozice na derivátových trzích v kombinaci s prakticky nulovým dohledem vyššího managementu, tehdejšími příliš uvolněnými regulacemi a nečekanou černou labutí - zemětřesením v japonském městě Kobe - měly za následek ztrátu astronomických 1,3 miliardy dolarů na triku jediného makléře. Ztrátu, která dostala na kolena i na první pohled neohrozitelnou banku. Hezká lekce z toho, proč je na místě mít zvládnutý risk management a dohled nad tím, jak s vašimi financemi nakládají vaši podřízení.

Vlk z Wall Street / The Wolf of Wall Street (2013)

A zpět na Wall Street. Tentokrát nás čeká bláznivá, chamtivá, drogami a alkoholem nasátá a místy vskutku neuvěřitelná jízda na horské dráze vele-úspěchu následovaného vele-pádem po boku Jordana Belforta a jeho podvodné firmy Stratton Oakmont, jež svým klientům zprostředkovávala investiční makléřské služby. I tento snímek se - byť tomu místy vážně nebudete chtít věřit - zakládá na skutečných událostech.

Film lze s čistým svědomím doporučit komukoliv bez ohledu na to, zda je burzovní svět zajímá, či nikoliv. Investiční fandové si budou moci zblízka prohlédnout, jak v 80. a 90. letech Belfort dokázal naplno využít strategii "pump and dump" a vyhnat díky lžím a manipulaci do výšin celou řadu akcií včetně několika IPO velkých společností. Výsledek? Zisky ve výši až desítek milionů dolarů za jediný den. Ostatní, kteří burze až tolik neholdují, se pro změnu budou zaručeně bavit nad fantastickými hereckými výkony (nejen) Leonarda DiCapria a Jonaha Hilla.

Sázka na nejistotu / The Big Short (2015)

A vracíme se zpět do finanční krize roku 2008. Vlastně ještě před ní. Sázka na nejistotu, jež je filmovou adaptací knihy The Big Short: Inside the Doomsday Machine autora Michaela Lewise, se totiž z naprosté většiny odehrává před osudným podzimem 2008. Místo samotné katastrofy se zaměřuje především na období několika let před příchodem krize a velmi umně ukazuje, co k ní vlastně vedlo. A to z pohledu několika málo reálných analytiků, kteří vznik hypotéční bubliny dopředu předpověděli a následně na jejím prasknutí vydělali miliardy dolarů.

I tento film odvádí skvělou práci na poli polopatického vysvětlení sofistikovaných finančních nástrojů a termínů, a to navíc skrz velmi chytré scény. Co jsou to syntetické CDO, vám tak nad partičkou pokeru vysvětlí Selena Gomez, zatímco o hypotéčních zástavních listech vás ve vaně se sklenkou šampaňského poučí Margot Robbie. 

Další naprostá nutnost pro každého, kdo zatím neměl tu čest vidět, jak excentrický analytik Michael Burry za zvuku heavy metalu odhaluje, že se celý americký hypotéční trh řítí na kraj útesu, nebo by si chtěl lépe ujasnit historii a vývoj hypotéčního trhu jako takového.

Wall Street (1987)

Na závěr klasika všech klasik, která by v žádném podobném výčtu zkrátka chybět neměla. A pokud jste ji náhodou doposud vážně ještě neviděli, napravte to ideálně hned dnes večer. Tentokrát už sice žádné skutečné události, ale za to kultovní burzovní drama z prostředí čistokrevných investičních žraloků, jež pro navýšení svého již tak do nebe volajícího bohatství udělají prakticky cokoliv.

Projdete si příběhem mladého akciového makléře Buda Foxe, jež se zaplete s jistým Gordonem Gekkem, zběhlým investorem, kterému nejsou cizí ani burzovní machinace daleko za hranou zákona. Jenže mladému makléři peníze rovněž ani trochu nesmrdí, a tak se začne velmi ochotně řídit pokyny svého nového mentora a jde si hladově i pro své vlastní miliony. Tenhle film ani více než 30 let od své premiéry nepřestává bavit a byť byl jeho původní záměr pravděpodobně jiný, jde o zatraceně účinný náborářský nástroj burzovního světa obchodníků, makléřů, analytiků a bankéřů.

Bonus: Trading Places (1983)

Na závěr jeden odlehčený film, jež je moderním pojetím slavného románu Princ a chuďas Marka Twaina. Pouliční podvodníček, jehož hraje Eddie Murphy, je sám oklamán dvojicí majetných bratrů a rázem se místo svého vzdělaného předchůdce pocházejícího z americké smetánky stává manažerem investiční společnosti obchodující s komoditami. To ještě netuší, že bratři Duke a Duke se vsadili, zda z tohohle obyčejného "chasníka" dokáží udělat schopného burzovního obchodníka.

Tady žádné sofistikované výpravy do hloubi finanční a burzovní teorie nečekejte, spíš se budete skvěle bavit. Avšak posledních 15 minut filmu, jež se odehrávají na burzovním pitu, kde se obchoduje s kontrakty pomerančového džusu, je doslova ikonických. A popravdě - poměrně věrohodně ukazují, jak taková euforická obchodní seance může v praxi vypadat. Za mě rovněž nutnost.

#filmy #investovani #finance #wallstreet #obchodovani #krize #vzdelavani #kultura #nacokouknout

Hodnocení: +27
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Díky za tipy, na zítra mám naplánovaný filmový den ?

    +1
  • Sázku na nejistotu mám staženou už pěěěěkně dlouho...a pořád jsem se k tomu nedostal :D

    0
    • Taky jsem ji poprvé viděl až loni. A pak jsem si říkal, že jsem se na to měl podívat dřív. ?

      0
    • Až tak dobrý je to?

      0
    • Mě to původně nějak minulo, takže jsem se o tom pořádně dozvěděl vlastně náhodou až loni. A bylo to lepší, než jsem čekal. Je tam super sestava herců, kteří to hrnou kupředu.

      0