01.12.2021 5 minut čtení

7 dokumentů o světě peněz, na které byste si do konce roku měli udělat čas

Celá řada dobrých filmů z prostředí investování vzniká na motivy skutečných událostí. Pokud si však na dramatičnost filmařů či okolní příběhovou omáčku tolik nepotrpíte, může být lepší podívat se přímo na dokumentárně zpracovanou realitu.

Nabídka dokumentů z prostředí investování a peněz je široká a v posledních letech ji nadále poctivě doplňují i soukromé streamingové služby jako Netflix či HBO. Vybral jsem pro vás sedm dokumentů, které byste si rozhodně měli přidat na seznam věcí ke zhlédnutí, jelikož jde rozhodně o další materiál pro vaše případné dovolenkové, podzimní či zimní domácí kino:

Enron: The Smartest Guys in the Room (2005)

Tento skvělý dokument o korporátním gigantovi Enron a jeho korupčních byznysových praktikách byl jedním z úplně prvních velkých dokumentů ze světa peněz, jež skutečně oblétl celý svět. Budete jen nevěřícně zírat, jak členové představenstva Kenneth Lay a Jeffrey Skilling dokázali svými dlouhodobými podvody klamat kolegy i regulační úřady, jak se třeba této korporaci podařilo záměrně zapříčinit energetickou krizi v Kalifornii, při níž Enron lusknutím prstu vypnul 50 % veškeré elektrické sítě v celém státu a jak se nakonec tento miliardový kolos jeho zkorumpovaným kormidelníkům podařilo dostat až do momentu, kdy se jedna z největších společností v USA sesunula jako domeček z karet doslova přes noc, čímž završila jeden z největších finančních skandálů v historii Spojených států amerických.

Chasing Madoff (2010)

Sledujete-li seriál Miliardy, bude vám tento dokument místy připadat lehce povědomý. Bernard Madoff je znám nejen jako jeden ze zakladatelů burzy NASAQ, ale také jako strůjce jednoho z největších podvodů, jaké kdy Wall Street zažila. Za své "letadlo" na principu Ponziho schématu, v němž dokázal podvody z investorů vylákat přes 65 miliard dolarů, dostal u soudu 150 let vězení. Jeden z vyšetřovatelů Madoffa Harry Markopolos se jeho podvodnými praktikami zabýval celých 10 let a byť se mu nikdy nepodařilo dát dohromady dostatek důkazů pro SEC, burzovní propad v roce 2008 Madoffův podvodný investiční byznys dohnal sám. Ve snímku se Markopols vůbec poprvé rozhodl veřejně promluvit o tom, jaké to bylo snažit se ulovit nepolapitelného podvodníka z Wall Street.

Money for Nothing: Inside the Federal Reserve (2013)

Další skvělý a pro investory zcela nutný dokument, tentokrát o americké centrální bance známé na celém světě pod zkratkou "Fed", který má jedno zásadní plus: je nezávislý. Pokud jste se někdy chtěli pravdivě a na rovinu dozvědět, co je to Fed, jak funguje, jaký mocný má vliv na americkou ekonomiku a především: jakým problémům americká ekonomika v poslední dekádě čelila (zejména krize 2008 a role Fedu už v jejím zapříčinění), čelí a v budoucnu čelit bude, jste na správné adrese. Byť jde dokument místy hodně do hloubky, nehází na diváka zbytečně příliš mnoho odborných termínů a ekonomických teorií. Pokud víte, že jedna a jedna se rovná dvěma, rozhodně pochopíte, o co běží.

Betting on Zero (2016)

O značce Herbalife už jste někdy v životě nepochybně něco zaslechli. A právě okolo ní se točí i tento dokument, jež sleduje miliardáře a veleúspěšného hedgeového manažera Billa Ackmana, který se svým shortováním akcií Herbalife v přesvědčení, že celá společnost je jeden velký MLM podvod, snaží společnost potopit. Zároveň přitom vede v zákulisí i na veřejnosti tvrdý boj nejen s výkonným ředitelem Herbalife Michaelem O. Johnsonem, ale také s dalším investorem-miliardářem Carlem Icahnem, jež má na značku opačný názor a naopak do ní ve velkém investuje. Jde o fascinující podívanou, a to především proto, že ve výsledku ukazuje velmi kontroverzní praktiky na obou stranách této investiční a korporátní bitvy miliardářů.

The China Hustle (2017)

Dokument od producentů Enron: The Smartest Guys in the Room, jež sleduje rozplétání masivního finančního zločinu, jež se měl odehrávat minimálně v letech 2008-2016. Tvůrci v něm odhalují systematické, desítky let trvající podvody okolo cenných papírů, které čínské společnosti kótované na americkém akciovém trhu provádějí ve spolupráci s menšími americkými investičními firmami. Investoři na celém světě neustále hledají nové akcie s potenciálem obrovského růstu a čínský ekonomický zázrak je pro ukojení tohoto hladu jako stvořený. Proč toho tedy nevyužít a nenaservírovat hladovým spekulantům malou čínskou firmu, která se však navenek tváří pomalu jako budoucí další Microsoft, který z vás udělá milionáře? A co když je těch společností celá řada a jako pára nad hrncem náhle investorům zmizí ne desítky, ale stovky miliard do nich investovaných dolarů?

Život Warrena Buffetta (2017)

Warren Buffett je někdo, kdo si dokument o sobě rozhodně zaslouží. A v roce 2017 jsme se konečně dočkali, když z produkce HBO vzešel dokumentární film Becoming Warren Buffett. Ten se vrací až úplně na začátek k malému energickému chlapci z Omahy ve státě Nebraska a snaží se zjistit, jak se mu podařilo ze záliby v číslech a investování vybudovat investiční kolos, který dnes najdete v žebříčku Fortune 500.

Playing with FIRE (2019)

Hnutí FIRE v posledních letech ve světě financí doslova "vzplálo" a těší se na celém světě stále většímu zájmu. A najednou se nám tady díky němu začínají množit lidé, kterým ještě nebylo ani 40 let, ale již odešli do penze a jsou finančně zcela nezávislí. Jak se jim to podařilo? Ne, neprodali žádný miliardový nápad, ale jen už je zkrátka unavilo běhat celý život neustále ve stejném konzumním, peníze vysávajícím kruhu. Pokud vás zajímá bližší pohled na tento kulturní fenomén, určitě si udělejte 75 minut času, nebudete litovat.

Hodnocení: +48
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.