29.01.2021 7 minut čtení

Jste čtyřicátníci a stále nemáte strategii spoření na důchod? Takhle svou situaci ještě můžete zachránit

Přemýšlení nad penzi se člověku mnohdy může zdát jako zcela zbytečné, protože je to něco, co ho čeká až někdy daleko v budoucnu. Přibližně od 40 let už ale ve skutečnosti nejde o nic tak vzdáleného a je nejvyšší čas konat.

Dobrou zprávou je, že stále máte poměrně dost čas una to, abyste se svými penězi učinili několik chytrých kroků, které později v penzi oceníte. Hlavním mínusem je, že pokud jste doposud nezačali, přišli jste již o nějaký nevratný čas, což znamená, že budete-li chtít dohnat spořící mlaďochy, nepůjde to bez trošky té dřiny.

Když se rozhodnete spořit třeba ve 25 letech, stačí vám spořit výrazně méně, než pokud se o svou finanční budoucnost rozhodnete začít aktivně starat až po čtyřicítce. Nějak totiž musíte ta uniklá léta dohnat.

Jak…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +34
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Díky za článek, super, firma mi přispívá na důchodové spoření, což je skvělé ! Ale konečně jsem se nechal ve svých 42 letech dokopat na investování! Alespoň pasivně díky Portu. Jsem zato rád... Nějak se snažím ty roky nicnedělání nahradit a třeba odejít do důchodu trochu zajištěn.

  +8
  • @rVrbic Pokud vám přispívá zaměstnavatel na důchodové spoření, využívejte do sytosti, rozhodně se to vyplatí! 😉 A pasivní investování je vždy lepší než žádné. Ať se daří!

   +1
 • Ahoj, nechtěli byste napsat článek s nějakým shrnutím kam odkládat peníze jako rezervní fond? Nechat na běžném účtu, mít na to separátní účet, spořící účet nebo to snad cpát doma pod polštář? 😁 Možností je určitě více 🙂

  +5
 • Dobrý večer chtěl bych se zeptat na dynamický mix FF od české spořitelny. Děkuji za odpověď.

  0
 • Moc děkuji za článek, ale dovolím si reagovat a jednu Vaši pasáž viz níže:...měli byste se ideálně pokusit vyrazit do spoření/investování s žádným nebo pouze zcela nezbytným (hypotéka/leasing) dluhem. Máte-li nějaké další úvěry a finanční závazky, využijte spoření zpočátku k tomu, abyste je splatili.Rozlišoval bych na dva typy dluhů: dobrý, který mi přináší další cash flow a špatný, který mi peníze z kapsy vytahuje. V prvním případě mi za aktuálních tržních podmínek nedává smysl splácet půjčené peníze na koupené nemovitosti, když se úroky u hypotečních úvěrů pohybují pod 2 % p.a a inflace se pohybuje nad 2 %.

  Na druhou stranu plně souhlasím se splácením špatných dluhů určených na zlepšení sociálního statutu, lepší dovolené a nedej bože vánočních dárků. :) 

  0
Doporučené příspěvky
10 minut
7 minut
6 minut
5 minut
7 minut
7 minut
4 minuty
7 minut
7 minut
5 minut
8 minut
9 minut
Doporučené příspěvky
10 minut
7 minut
6 minut
5 minut
7 minut
7 minut
4 minuty
7 minut
7 minut
5 minut
8 minut
9 minut