7 minut čtení

Self-made milionář, který ve 35 odešel do penze, má pro vás 4 finanční návyky na cestu k nezávislosti

Steve Adcock se ve 35 odebral jako self-made milionář do důchodu a začal se ženou cestovat karavanem napříč USA. Za klíčové na své cestě k finanční nezávislosti považuje zejména moudré utrácení peněz, ke kterému se v mládí uchýlil.

Pro budování svého bohatství Steve dle svých slov použil následující rovnici, která mu pomáhala vnímat osobní finance v trochu jiném než "běžném" světle:

Bohatství = Příjem + Investice - Životní styl

Zvýšit svůj příjem nebo se dostatečně vzdělat ve světě financí může nepochybně zabrat nějaký čas. Ale provést efektivní změny ve vašem životním stylu můžete teoreticky ještě dnes.

Steve je toho názoru, že dosáhnout finanční nezávislosti vlastně není nijak komplikované (to se mu to říká, když už má hotovo, že?). Z pohledu utrácení by doporučil zaměřit se především na tyto 4 návyky:

1. Přestaňte utrácet peníze za věci, na kterých nezáleží

Jedním z nejlepších způsobů, jak usoudit, co je opravdu důležité, je na chvíli se zastavit a pozorně se podívat na všechno, co vlastníte. Všechno oblečení, všechny možné cetky, všechna elektronika atd. Když si to všechno dáte dohromady, může z toho najednou být pořádná hromada harampádí.

Cílem tohoto cvičení přitom není jen nějaká snaha o minimalismus a vyházení věcí, které nepoužíváte. Jde o to, abyste si dokázali plně uvědomit a na vlastní oči viděli následky vašich dosavadních finančních návyků. Když si uděláte chvilku a skutečně se podíváte na všechno, co vlastníte, okamžitě vám dojde, na kterých věcech opravdu záleží a co je vám ve skutečnosti zcela volné.

Mezi "potřebovat" a "chtít" samozřejmě existuje velká šedá zóna. Většina lidí by se například zřejmě shodla na tom, že pokud vyrazí pracovat do kanceláře nebo je čeká pracovní pohovor, potřebují k tomu nějaký hezký oděv. Zásadní otázkou však je, kolik za tuto potřebu následně utratit.

Naneštěstí žijeme ve společnosti, která zcela běžně soudí knihy jen podle jejich obalu. Utratit víc za oblečení tak teoreticky může dávat smysl, pokud věříte tomu, že vám pomohou udělat lepší první dojem a ovlivnit váš úspěch. Například právník velmi pravděpodobně na potenciální klienty rozhodně udělá větší dojem v hezké, kvalitní košili než v tričku z výprodeje.

2. Utrácejte raději za věci, které vás činí šťastnými

Usměrnění vašich výdajů automaticky neznamená, že je konec zábavě či hezkým věcem, které vás baví. Právě naopak - utrácet za věci, které vám přináší radost a štěstí, je více než na místě. Ovšem jen za předpokladu, že si takové věci můžete opravdu dovolit. Sám Steve například usoudil, že za následující čtyři služby je ochoten zaplatit, i když se snaží za vše nepotřebné neutrácet:

  • Happy hour: "Tohle je čas, kdy já a moje žena můžeme na chvíli utéct ze světa počítačů a mobilů a dát si společně skleničku něčeho dobrého. Je to pro nás oba důležitý rituál, takže peníze, které při něm utratíme za pivo, víno či jiný alkohol považují rozhodně za smysluplně utracené."
  • Objednávka jídla: "Rádi podporujeme lokální restaurace, které to podle nás dělají dobře. Hlavně nyní během COVIDu. Objednáváme si jídlo jednou až dvakrát týdně a je to rozhodně něco, na co se těšíme a z čeho máme oba radost. Tak proč si to nedopřát?"
  • Vzdělání: "Nemáme žádný problém pořídit si ebooky, kurzy nebo online vzdělávací materiály jako MasterClass atp. protože jak já, tak moje žena se rádi neustále učíme novým věcem a nesmírně nás to baví."
  • Fitness: "Máme doma malou vlastní posilovnu a bez výčitek si platíme i permanentku do celostátní sítě fitness center, kterou pravidelně využíváme, abychom zůstali zdraví a ve formě."

Jinými slovy Steve naznačuje, že pokud je pro vás něco opravdu důležité, je nesmysl cítit se provinile za to, že za tuto věc utrácíte peníze. Pokud vám pravidelné cvičení dokáže zvednout náladu a pročistit vám hlavu, takže se vám pak lépe pracuje, mít doma běžecký pás nebo pár činek vlastně nemusí být až tak úplně zbytečným vyhozením si z kopýtka. Ale opět - jen pokud si jej můžete dovolit a nezruinuje vás.

3. Ignorujte většinu konvenčních finančních pouček

Ve veřejném prostoru - a především na internetu - je dnes k dispozici hromada různých pouček a rad ohledně financí, které Steve považuje za nepřesné až zcela špatné. Jako příklad uvádí kreditní karty, které mohou být častým zdrojem dluhů či neřízeného utrácení: "No jo, ale pokud to s nimi umíte, nabízejí naopak hromadu výhod jako cashbacky, věrnostní programy, záruky nebo ochranu proti podvodům."

Za další mýtus považuje oblíbenou rádoby motivační mantru, dle které se nemůžete stát skutečně bohatými, pokud máte standardní zaměstnání. "

Tohle je nesmysl, protože já jsem si přesně za takových podmínek dokázal slušné bohatství vybudovat. Je pravdou, že pokud od 9 do 5 hodin pracujete v zaměstnání, asi se vám nepodaří vybudovat portfolio v hodnotě desítek milionů. To ale neznamená, že se vám nepodaří získat dostatek peněz na to, abyste i se svým zaměstnáním byli šťastní."

Adcock zároveň nemá příliš v lásce klišé, dle kterého máte "následovat svou vášeň". Dle jeho názoru je mnohem lepší následovat svou "sílu" než svou vášeň: "Spoléhat se na vášeň ve smyslu vydělávání peněz považuju za chybu, protože ve chvíli, kdy začne jít vaše živobytí a peníze, už to nadále nemusí být vaše vášeň."

4. Pokud vám sousedi a přátelé náhodou neplatí účty, neberte je jako laťku

Fenomén utrácení peněz jen proto, abychom se necítili být něčím míň než naše okolí, je dobře známá věc. I přesto jde ale o velmi častý psychologický fenomén, který lidem zbůhdarma vysává peněženky. A to zpravidla jen pro jejich (rovněž často) falešný pocit z toho, co si o nich myslí druzí. Ti si totiž mnohdy nemyslí vůbec nic a dost možná ani neřeší, že se na ně někdo za plotem nebo naproti přes chodbu snaží udělat dojem.

Tady má Steve poměrně jasnou a stručnou radu... prostě to nedělejte: "Vaši sousedi vám nebudou platit měsíční účty. To vy je budete platit. A když včas nezaplatíte a začnou vám naskakovat penále, určitě se jim z toho nebude hůře spát. To vám nebude do zpěvu."

Chcete-li zapracovat na tom, jak utrácíte své peníze, měli byste se zaměřit na kultivaci své disciplíny, poznat sami sebe a své sklony a také se vybavit slušnou organizací a plánováním. Možná úplně nejdůležitější je ale začít vůči sobě praktikovat absolutní upřímnost a umět si na rovinu přiznat, zda vám vaše finanční návyky pomáhají přibližovat se k, nebo naopak vzdalovat se od vašich finančních cílů.

Pokud vám něco na zbytečné útraty funguje, držte se toho a nepolevujte. A pokud vám nějaká rada naopak vůbec nepomáhá, ihned se jí zbavte, i kdyby vám ji měl dát ten nejbohatší self-made miliardář, který šel do důchodu v 15 letech.

#osobnifinance #financnigramotnost #selfmade #penze #predcasnyduchod #prijem #investice #zivotnistyl #utraceni

Hodnocení: +74
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.