Žena, která vystupuje pouze pod autorským jménem J.P. Livingston na svém blogu The Money Habit, se s celoživotním spořením na důchod popravdě moc nemazala. Celkem sedm let pracovala v New Yorku v korporátním světě, načež si ve 28 letech řekla, že dva a čtvrt milionů dolarů (v přepočtu 52 milionů korun) je pro ni dost na to, aby již nadále v zaměstnání pracovat nemusela.
Bylo by ale chybou myslet si, že J.P. svého cíle dosáhla jen během zmíněných 7 pracovních let. Ve skutečnosti o finanční svobodě snila již od dětství. Když jí bylo 12 let, přečetla si dnes již klasiku ze světa osobních financí "Rich Dad, Poor Dad" a od té chvíle už ji idea spoření a investování nepustila.
První zásadní rozhodnutí, které pravděpodobně naprostou většinu mladých lidí ani nenapadne, učinila již při studiích na univerzitě. Uvědomila si totiž, že pokud si vyhrne rukávy, může vysokou ukončit o rok dříve: "Fakt, že jsem dosáhla na promoce o rok dříve, mi významně finančně pomohl. Nejenže jsem ušetřila rok školného, ale zároveň jsem získala extra rok příjmů navíc," popsala J.P.
Vzhledem k tomu, že ve Spojených státech není vysokoškolské studium zdarma jako třeba u nás, vyšplhala se její úspora za roční studium + roční příjem na celkem 150 000 dolarů (3,45 mil. Kč). V našich podmínkách by tak šlo pravděpodobně pouze o roční příjem (pokud vynecháme možnost soukromých vysokých škol), ale i ten může být sám o sobě poměrně důležitý.
Zvlášť když se vrátíme k tomu, jak funguje složené úročení a jak důležité může být začít spořit již v mládí. Nedej bože, pokud si již od mládí můžete dovolit spořit vyšší částky - to se pak přirozeně vaše jmění může dostat na diametrálně odlišnou úroveň.
Raketová kariéra
Ale zpět k naší mladé "důchodkyni". Ta se po škole dostala do investiční společnosti, kde byl její nástupní plat 60 000 dolarů (1,38 mil. Kč) + měla možnost získat na konci roku výkonnostní bonus v téměř stejné výši. Dohromady to tak dělalo lehce přes 100 000 dolarů (2,3 mil. Kč) ročně! V následujících letech dřela jako blázen a hned několikrát jí byl základní plat zvýšen.
Ke konci své sedmileté kariéry již vydělávala zhruba půl milionu dolarů ročně. Takže svou pracovní kariérou rovněž prolétla tak trochu ve "zrychleném módu", podobně jako tou studijní.
To ale není všechno. Po celou tuto dobu se jí zároveň dařilo spořit více než 70 %(!) svých příjmů. Díky tomu si dokázala i v takto krátkém čase pod sebou naspořit pohodlný finanční polštář ve výši 2,25 milionu dolarů. 40 % této částky dle jejich slov tvořily zisky z investování a 60 % bylo důsledkem disciplinovaného spoření.
A tak si ve 28 letech řekla, že má vlastně dost na to, aby již nadále nemusela pracovat v zaměstnání. Nejen proto, že měla sama dostatek peněz, ale také proto, že se rozhodla vdát. Dnes stále žije se svým (pracujícím) manželem a psem v New Yorku. Jejich společné roční výdaje dosahují na New York vskutku skromných 65 000 dolarů, což znamená, že i když pracuje pouze manžel, dokáže pár i nadále nemalou část příjmů spořit.
Faktem navíc je, že pokud vám investování není cizí a máte k dispozici dostatek kapitálu (jako například 2,25 milionu dolarů neboli 52 milionů Kč), dokáže si schopný člověk své jmění rozložit tak, aby nadále rostlo a ještě mu generovalo příjemný pasivní příjem - samozřejmě za předpokladu, že nemá potřebu zásadním způsobem navýšit svůj životní standard, což J.P. očividně nemá.
Chytrý mentální trik
Aby se však žena dokázala k takové částce dostat již v tak nízkém věku, využila zároveň během svých mladých let celou řadu různých strategií. Mimo jiné si prakticky odjakživa udržuje podrobný přehled o tom, za co a kolik utrácí. Zároveň preferuje naprostou automatizaci svého spoření. Takže ve chvíli, kdy jí na účet přistála výplata, automaticky se z ní 70 či víc procent odeslalo jinam, kde pro ní tyto peníze během let pracovaly.
Vůbec nejdůležitějším však pro ní dle jejich slov byl při shromažďování jejího milionového jmění tento mentální trik: Přemýšlejte nad svými nákupy ve smyslu ceny za hodinu času. Co to v praxi znamená?
"Abyste dosáhli co nejvyšší míry spoření, začněte své utrácení vnímat ve smyslu jednotek času, nikoliv ve smyslu dolarů. Takže místo toho, abyste si řekli, že zbrusu nový letošní iPhone vás vyjde na 800 $ [cca 18 000 Kč], spočítáte si, že vás ve skutečnosti vyjde na 60 hodin vaší práce, neboli, že za něj budete muset zaplatit týdnem a půl svého pracovního života," popsala princip této strategie J.P. Livingston.
Tímto stylem si dokážete mnohem lépe a efektivněji odpovědět na otázku, zda se vám ten který nákup skutečně vyplatí, a to zejména u těch nejdražších položek:
"Tato strategie je skvělá pro velké nákupy," tvrdí J.P. a dodává: "Řekněme, že si můžete koupit buď krásný, ale skromnější dům, anebo dům s jednou ložnicí a hezčím vybavením, který vás ovšem vyjde o 50 nebo 100 tisíc dolarů dráž. Skutečně vám tyto věci navíc stojí třeba za tři roky práce?"
Co se týče konkrétních kroků, jež vám pomohou navýšit uspořenou částku, vše podle Livingston začíná u identifikování vašich největších výdajů a nalezení způsobů, jak je snížit: "Podívejte se na váš jeden nebo dva největší výdaje - tím největším bude pravděpodobně bydlení/nájem - a pokuste se zde udělat kompromis."
Její další důležitou radou je: Pokud se vám podaří navýšit dosavadní příjmy, zachovejte své stávající náklady na život zcela identické.
I když je dnes multimilionářkou, bydlela J.P. s manželem ještě donedávna v pronajatém bytě o výměře 30 metrů čtverečních. Až nyní se manželé přestěhovali do většího bytu, ale to pouze proto, že očekávají příchod prvního potomka. Nalezení kompromisu mezi pohodlím a co nejmenším domovem je však dle Livingston skvělý způsob, jak se rázem dostat do situace, kdy jste schopni šetřit 50 a víc procent svých příjmů.
#osobnifinance #sporeni #penze #odchoddopenze #kariera #mentalita #utraceni #rozpocet #bydleni #jplivingston