07.07.2021 6 minut čtení

Dodržováním těchto 5 pravidel můžete dividendovým investováním vydělat statisíce ročně

Pravidelná výplata dividend po celý zbytek života může být zajímavým zdrojem pasivního příjmu. Co byste měli dodržovat, abyste byli ve svém snažení úspěšní?

Abyste začali investovat na akciovém trhu, nepotřebujete ani mnoho peněz, prostřednictvím burzovně obchodovatelných fondů nebo nákupem zlomkových akcií můžete investovat už pár stovek měsíčně.

Ačkoliv nemusí být úplně snadné si vyhradit každý měsíc částku, abyste mohli pravidelně nakupovat akcie a časem třeba dosáhli finanční nezávislosti, je velmi důležité s tím začít.

Jedním ze způsobů, jak práci vašim penězům usnadnit, je výběr zdravých dividendových akcií s rostoucí dividendou. Vyberte si vhodné tituly a uvidíte každý rok (u amerických akcií každé čtvrtletí), jak vám hotovostní zůstatek na vašem investičním účtu pomalu roste. Na vašem účtu se bude hromadit hotovost, aniž byste museli více šetřit (i když pro dosažení nejlepších výsledků pokračujte v odkládání dalších peněz z vlastní kapsy) – hotovost, kterou lze opět reinvestovat do vícero akcií, kdykoliv najdete vhodnou investiční příležitost k nákupu.

Zde je 5 tipů pro investování do dividendových akcií, které vám umožní z tohoto investičního přístupu vytěžit maximum.

1. Dejte si pozor na mimořádně vysoké dividendové výnosy

Je přirozené chtít hledat nejvyšší dividendové výnosy. Zatímco v jednom případě ale výše dividendového výnosu může ukazovat společnost, která generuje spoustu peněz, v druhém případě také může signalizovat společnost v problémech.

To je způsobeno triviální matematikou, protože dividendový výnos je jednoduše zlomek, kdy se roční vyplácená dividenda dělí aktuální cenou akcií. Pokud tak problémová společnost zaznamená propad ceny svých akcií, recipročně to posílí její dividendový výnos – pouze do doby, než bude společnost nucena svou dividendu omezit. Níže uvedená tabulka ukazuje, jak tato jednoduchá matematika funguje v praxi:

 

Představte si, že se díváte na společnost s ohromným 10% dividendovým výnosem. Možná to ale byla společnost, která před několika týdny či měsíci vykazovala dividendový výnos 3,3 % a mezitím se cena akcií propadla z 30 dolarů na 10 dolarů. Pokud má tato společnost skutečně potíže se svým hospodařením, mohla by snížit dividendu například na 20 centů a v takovém případě bude její výnos náhle jen 2 %. Pokud tedy nepozastaví výplatu dividendy úplně.

Určitě nemusíte ignorovat akcie s abnormálně vysokým dividendovým výnosem, ale ponořte se v takovém případě hlouběji do zkoumání konkrétní akcie, abyste zjistili, zda nečelí společnost problémům. Minimálně se podívejte na graf ceny akcií této společnosti za poslední rok nebo dva a ověřte si, zda se výrazně nepropadla. Bez ohledu na dividendový výnos byste měli každou společnost, do které investujete, dokonale poznat, abyste mohli určit, zda investujete do zdravé společnosti s růstovým potenciálem.

2. Zaměřte se na růst dividendy v čase

Dále nezapomeňte věnovat velkou pozornost kromě výše jejího výnosu také tempu růstu dividendy. Za normálních okolností bude nadějná společnost s 3% dividendovým výnosem atraktivnější než slibná společnost s 2% výnosem. Pokud však dochází u druhé společnosti k pravidelnému zvyšování dividendy o více než desetinu ročně a první společnost dividendu už několik let nezvýšila, může nakonec společnost s 2% výnosem přinést investorovi v budoucích letech mnohem větší hodnotu.

3. Věnujte pozornost výplatnímu poměru

Seznamte se s výplatním poměrem a kontrolujte tuto veličinu u každé příjmové akcie vyplácející dividendu. Výplatní poměr spočtete tak, že vezmete aktuální roční dividendový výnos a vydělíte ho aktuálním ziskem na akcii (EPS). Pokud tedy společnost vyplácí dividendu 2 dolary a její EPS činí 2,20 dolaru, její výplatní poměr je roven 91 %. To znamená, že společnost vyplácí 91 % svého zisku v podobě dividendy – což může být v pořádku, ale dává to společnosti méně flexibility při reinvesticích zisků zpět do podnikání. Jakmile ziskovost společnosti klesne, může být ohrožena i její dividenda.

Čím nižší je výplatní poměr dané společnosti, tím lépe. Nízké poměry znamenají, že je výplata dividendy i do budoucna velmi dobře zvládnutelná, a navíc má dostatek prostoru pro případný růst. Výplatní poměr dokonce může přesáhnout i hodnotu 100 %, to však jednoznačně signalizuje, že dividenda v podobné výši není dlouhodobě udržitelná.

4. Reinvestujte své dividendové zisky

Je také chytré vyplacené dividendy reinvestovat. Můžete to provést jednoduše tak, že necháte vyplacené dividendy na investičním účtu hromadit, dokud za ně nebude možné nakoupit další akcii stávající společnosti, nebo podíl v nové společnosti, kterou hodláte do svého portfolia přidat.

Reinvestování dividend je obzvláště důležité, což naznačuje i návratnost indexu S&P 500. Od roku 1970 lze připsat 78 % celkového výnosu indexu právě reinvestovaným dividendám a kouzlu složeného úročení.  

5. I nízké dividendové výnosy mohou být v pořádku

Jakmile zabrouzdáte do vod dividendových akcií hlouběji, pochopíte, že je náročné najít tučné dividendy u zdravých a rostoucích společností. Může tak být úplně v pořádku investovat do společností nabízejících nízké dividendové výnosy.

Jednak tyto výplaty mohou v průběhu času růst a možná ještě více podstatné je, že i společnost bude nadále růst a generovat vyšší zisk. I když je výplata dividendy aktuálně skromná, pokud se jedná o relativně rychle rostoucí společnost, cena akcií v průběhu času také poroste – možná mnohem rychlejším tempem než celkový akciový trh – budete tak těžit nejenom z výplaty skromného dividendového výnosu ale i posilování ceny akcií.

---

Ať už je vaše investiční strategie jakákoliv, je chytré zahrnout do svého portfolia některé z plátců dividend – možná i mnoho z nich. Pokud vybudujete dividendové portfolio o hodnotě 10 000 000 Kč a jeho výnos bude činit 3 %, budete se těšit každý rok z pasivního příjmu ve výši 300 000 Kč.

#akcie #dividendoveakcie #dividenda #dividendy #pasivniprijem #investovani #americkeakcie #ceskeakcie

Hodnocení: +56
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • A jaký máte názor na $AGNC? Koukám, že do ní všichni vesele investují a po pravdě mě to trošku taky šimrá za uchem. Četl jsem ale i články, že zase tak bezpečná investice to není. Jak na to pohlížíte Vy? Máte zainvestováno?

    -1
Doporučené příspěvky
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
6 minut
5 minut
7 minut
6 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
6 minut
5 minut
7 minut
6 minut