Rostoucí popularita investování a možná také novoroční předsevzetí, ve kterém jste si stanovili, že dáte své finance v novém roce do pořádku, vás mohly dovést do tohoto bodu, kdy se rozhodujete, že byste chtěli definitivně začít investovat. Určitě se jedná o moudré rozhodnutí. Pokud budete investovat s rozmyslem a správně zvolenou investiční strategií, mohou vaše peníze v průběhu času zajímavě růst. Proč začít investovat? Odpověď je jednoduchá. Akciové trhy na dlouhém časovém horizontu zkrátka rostou.
Už jenom kvůli vlivu skládaného úročení se vyplatí začít s investováním co nejdřív, protože s prodlužujícím se časovým horizontem porostou vaše investice exponenciálně. Pokud jste však úplným nováčkem, možná si kladete pár otázek. Tady máte krátký návod, co byste měli pro začátek zvážit.
1. Spočítejte si, kolik si můžete dovolit investovat
Nejvhodnější strategií pro začátek je závazek - každý měsíc pravidelně investovat konkrétní částku, kterou si můžete zvolit na základě vašeho měsíčního rozpočtu. Bez konkrétní představy o tom, kolik si můžete dovolit měsíčně investovat, se neobejdete.
Podívejte se na vaše stávající příjmy a výdaje a zjistěte, jakou částku je reálné vyhradit každý měsíc na vaše investiční aktivity. Tyto peníze si můžete automaticky každý měsíc posílat na spořící účet a nebudete tak v pokušení peníze utratit za jiné věci, případně je posílat rovnou na investiční platformu, o tom ale až dále…
Pokud například vyděláváte 30 000 Kč, z čehož 25 000 Kč jde na základní výdaje jako jídlo, bydlení apod. zůstává vám měsíčně 5 000 Kč, které můžete využít, jak uznáte za vhodné. Pravděpodobně budete chtít nějaké peníze také utratit ve vašem volném čase, takže se můžete rozhodnout každý měsíc investovat například 2 500 Kč.
Podívejte se na graf níže, jaké hodnoty mohou vaše investice dosáhnout, pokud budete investovat pravidelně každý měsíc po dobu 30 let se zhodnocením 7 % ročně.
2. Zvolte vhodnou strategii
Vaším cílem jako investora by mělo být generovat maximální možné výnosy při udržení rizika na minimu. Na tomto místě se určitě hodí zdůraznit, že byste měli investovat s dlouhým časovým horizontem, alespoň na 10 let či déle. V takovém případě pak můžete investovat většinu svého investičního kapitálu na akciovém trhu, přičemž máte celou řadu možností.
Můžete investovat aktivně nebo pasivně, či pravidelně a nepravidelně. Pokud se rozhodnete pro nepravidelné investice, pak právě budete potřebovat navíc spořící účet, kam budete každý měsíc odesílat zvolenou částku. V případě pravidelné investice se pak obejdete i bez dalšího účtu, neboť budete své peníze investovat ve stanoveném (například měsíčním intervalu).
Zda se uvolíte k aktivnímu či pasivnímu investování také závisí zcela na vás, nicméně aktivní investování vyžaduje disciplínu, čas a je poměrně časově náročné, proto si myslím, že pro začínajícího investora, který má zájem především o zhodnocování svých finančních prostředků, je nejlepší variantou pravidelná pasivní investice.
3. Výběr vhodné obchodní platformy
Výběr obchodní platformy může do značné míry rozhodnout o vašem úspěchu a měl by souviset s vaší investiční strategií. Pokud hledáte nějaký investiční automat, kam si budete pasivně posílat fixní měsíční částku a zde budete své peníze automaticky investovat, můžete vybírat z platforem, které vám pomohou vybrat konkrétní investiční aktiva. Poté vám za poplatek okolo 1 % ročně zprostředkují automatické pasivní investování. Takových platforem je na českém trhu několik, představují alternativu ke klasickým bankovním podílovým fondům, a pro začátečníka, který se nechce o investování příliš zajímat ani jím trávit moc času, mohou představovat ideální variantu.
Pasivní investice lze realizovat i přes klasické obchodní platformy. Budete si moc vybrat sami mezi jednotlivými burzovně obchodovatelnými fondy, ušetříte na poplatku, nicméně tento přístup už bude vyžadovat nějaký čas a především disciplínu – bude od vás vyžadováno, abyste každý měsíc prováděli platby na váš obchodní účet, kde budete realizovat vaše investice.
Třetí možností pak je aktivní výběr investic, ať už pravidelně každý měsíc nebo třeba v nepravidelných intervalech. Za tímto účelem už bude třeba volit platformu dle zamýšlených kupovaných aktiv. Jedná se o časově nejnáročnější způsob investování, ale také může být nejvíce výnosný. Jednotlivé platformy lze volit na základě poplatkové struktury, danění dividend nebo podle dalších kritérií…
4. Výběr správných investic
Výběr správných investic je opět závislý na vaší strategii. Jednotlivé akcie, které přidáváte do vašeho portfolia, by neměly být vybírány náhodně. Naopak byste měli pracovat s tituly, které nabízejí velkou hodnotu vůči své cenně a jsou připravené na dlouhodobý a stabilní růst. Identifikace těchto akcií samozřejmě bude vyžadovat čas a zkoumání.
Přestože existují různí průvodci pro výběr jednotlivých akcií, pro začátek možná bude přeci jenom lepší začít s burzovně obchodovatelnými fondy. Ty jsou spravovány pasivně a jejich cílem je odpovídat výkonu tržních indexů nebo segmentům jednotlivých trhů (podle jejich zaměření). Nákupem burzovně obchodovatelných fondů budete efektivně nakupovat celou řadu akcií a hodnota vašeho portfolia bude obecně stoupat a klesat s výkonností celého trhu případně segmentu trhu, na který jsou tato ETF zaměřena.
Pokud byste se pak chtěli vyhnout i výběru těchto fondů, pak tady máte stále možnost využít jednu z platforem, která provede tento výběr za poplatek místo vás. Záleží tak zcela na vašich preferencích, i když však budete investování věnovat minimum času, můžete díky zvolení vhodné strategie dosahovat stabilně výnosů pohybujících se okolo 7 procent ročně.
---
Pokud jste ještě nezačali investovat, už nečekejte ani o minutu déle. Čím dříve to uděláte, tím více dáte času svým penězům pracovat. A pokud budete postupovat podle těchto kroků, neměl by být problém začít.
#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #zacatek #zacatecnici #vyberplatformy #aktivniinvestovani #pasivniinvestovani #pravidelnainvestice
Obecná informace dobrá, ale pro člověka nepolíbeného světem investic tady chybí vzít jej za ručičku a dovysvětlit mnohé detaily.
Nebylo by od věci zmínit některé produkty nebo poskytovatele investičních služeb, platformy, atd., aby mohli začínající investoři skočit na samostudium.
Osobně jsem začal s investicemi přes Conseq, což už je dnes dávno mimo mísu. Dá se nahradit Portu nebo jinými podobnými automatickými platformami.
Později jsem začal napřímo obchodovat české akcie přes Fio. To je tak 50:50 jestli to někomu doporučit nebo ne. Ale pomohlo mi to rozkoukat se ve světě investic, sledovat české firmy o kterých už něco vím a podívat se na detaily. Výhoda - je to česky, Fio má sice předpotopní vzhled jejich nástrojů, ale funguje to.
Další level - US trh s akciemi nebo ETF.
Tam jdu teď...
@kolenaty díky za komentář. Takhle platformy jsem žádné nezmiňoval, protože jsem chtěl zůstat objektivní a jinak jsem čekal, že se případně někdo doptá. Nějaké ty pasivní investice určitě dovede začátečníkovi dobře zprosředkovat portu, fondee a tuším indigo od patrie, ale nemám přesné srovnání. České akcie rovněž nakupuji přes Fio, to je asi opravdu pro české cenné papíry nejlepší a pak pro nákup ETF..to už je hodně subjektivní...