Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
11.11.2020 11 minut čtení

Danění dividend? Achillova pata některých obchodních platforem. Jak si stojí ve srovnání?

Řadu investorů vede k akciovým investicím příslib pasivního příjmu formou dividend. Poměrně komplikované však může být jejich zdanění, neboť mezi jednotlivými brokery panují významné rozdíly. Jedno je jisté, s jednou platformou si vystačíte těžko.

V návaznosti na náš článek z minulého týdne, který se věnoval srovnání poplatkových struktur jednotlivých obchodních platforem při investování do akcií a ETF, jsem se rozhodl zpracovat další text, který se pro změnu bude věnovat danění dividend. Broker, který vás může přilákat díky nesporně výhodným poplatkům, pro vás může být na druhé straně nevýhodný vzhledem k tomu, jak vám zdaní dividendový zisk.

Neplatí, že vám obchodní platforma zdaní zisk 15% sazbou, která se rovná běžnému českému zdanění dividend a tím to hasne. Obvykle dojde ke zdanění…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +77
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • U eToro a amerických akcií to bohužel není tak, jak píšete. Připisují dividendy očištěné o daň 30% i po vyplnění W-8BEN. Snažil jsem se to s nimi řešit několikrát a stále si trvají na svém striktním zdaňování dle země původu akcie.

  +4
  • Dobrý den, počítám, že jste 30%tní zdanění s eTorem nevyřešil. Zrovna jsem na to narazil také a jsou jak neprůstřelná zeď. Přemýšlím o zmigrování k jinému brokerovi.

   0
  • "a stále si trvají na svém striktním zdaňování dle země původu akcie" to není uplně přesně. Co odpověděli mě, jde ještě dál: "Here at eToro because we operate internationally, it can be difficult to assess different taxation laws and thus we charge the full 30% tax. If you require a tax refund you may wish to contact your local tax authority." To je dost mimo :-/

   0
 • Taky jsem mel FIO na české akcio a DeGiro na vše ostatní, ale vždy na začátku roku jsem úpěl nad přípravou daňového příznání. Fio to posílá čtvrtletně, ale detailně - takže excel a kousek po kousku počítat. Degiro to posílá nějak divně agregovaně a nejsem si tam jistý, jestli je to dobře, takže jsem si to přepočítaval manálně podle historie. No a pak to nejhorší, tyhle 2 reporty spojit do jednoho. Na základě toho jsem se rozhodl na degiro vykašlat a zůstat jen u FIO, i když tam jsou trochu vyšší poplatky. Zjistil jsem totiž, že mám morální zábrany něco kupovat s představou, jak u toho budu v březnu trpět. Jak jste na to vy?

  +4
  • @pedrossito Výpisy Degiro jako podklad pro daňové přiznání = katastrofa. Nechápal jsem, že tohle může zahraniční broker myslet vážně.Žádný výkaz příjmů a výdajů, jen zisků a ztrát + dividendy.To neodpovídá zákonným požadavkům.

   Ještě že jsem zvyklý vést si vlastní detailní obchodní deník, ze kterého si dělám poklady pro daňová přiznání. Odešel jsem od nich v roce 2018.

   +1
  • @miroslavpitak Já používám Lynx a jejich roční výpis dividend je už seřazen a sečten podle států. Stačí jen vytisknout. Nic lepšího jsem nikde jinde neviděl.

   +2
  • @Karkoska ja jsem o tom taky nedávno četl, takže jsem rád, že tomu tak skutečně je :))   Díky 👍

   +2
  • Já nezkousla FIO brokera - vůbec jsem do jeho fungování nepronikla. A to mám vyzkoušeno kde co. Degiro mi naopak přijde přehledné - vygeneruji si přehled v excelu a je tak pěkně vidět nákup/prodej kdy, dividendy, zaplacené daně, měna. Za mě ok.

   0
 • Díky za článek, Patriku. Mám dotaz (1) a komentář (2): 1) Máme povinnost (i při vyplnění formuláře W-8BEN) dodat při podávání daňového přiznání dokument o zaplacení daně z dividend od zahraničního správce daně... Jak ho získat, např. u US dividend? Je mi jasné, že se na to možná plno lidí vykašle, ale když musíte mít např. bezpečnostní prověrku, a příslušní lidé vidí do účtu, tak si to nemůžete dovolit. :-) https://www.investujeme.cz/clanky/zdanovani-dividend-ze-zahranici-kdo-nema-potvrzeni-o-zaplaceni-dane-v-zahranici-ma-smulu/ 2) XTB sice zavedlo 0 % poplatky za nákup/prodej akcií/ETF, ale má poplatek 0,5 % za konverzi měn. Degiro převádí EUR/CZK zdarma, ostatní převody má za poplatek 0,1 %. 

  https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/file/0101/76/tabulka_poplatku_a_provizi_0419ffe75a.pdf      - kapitola 4. Nástroje organizovaného trhu (OMI)např. https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/Prehled_poplatku_CUSTODY.pdf

  +3
  • Přesně můj problém! Daním tudíž pro jistotu vše znovu :-/, než si promyslím, co s tím dál.  K vašemu bodu 2)  dá se to řešit tak, že má člověk EUR účet a nakupuje v EUR.

   0
 • Já osobně k nákupu amerických akcií používám revolut, poplatky, daně konverze z CZK na USD vychází v poměru k jiným brokerům nejlépe. Pro české dividendové akcie jsem si nedávno založil účet u fio banky, pravda, UX nestojí za nic, ale pro pravidelnou platbu a držení titulů to stačí. Pro ostatní používám XTB, kde pracuju hodně s demo účtem. 

  +2
  • @Michael díky za koment. Já si u toho Revolutu fakt osobně nejsem jistý, jak je to dobrý nápad. Pokud vám to bude fungovat dlouhodobě, tak budu jenom rád, ale sám bycho do toho nešel, alespoň ve velkých objemech.  

   Tady jsem se zaměřoval spíše na obchodníky, kteří primárně zprostředkovávají akciového obchodování. 

   +3
 • Fio banka pro snížení danění amerických dividend z 30 % na 15 %  využívá stejně jako u Saxo Bank formuláře W-8BEN. 

  +2
  • @Rejny díky za doplnění. Fio Banka je často skloňovaná jako vhodná možnost pro nákup CZ akcií a k tomu ji využívám i já, a na tohle jsem zapomněl. Pro jistotu jsem ověřil i na webu a máte pravdu. :-) ..děkuji za doplnění. 

   +3
  • To je pro mě hodně důležitá informace, díky. Již jsem v minulosti měl u fio dividendovou akcii ale v malém objemu, takže jsem dani nejspíše nevěnoval dost pozornosti. A nyní jsem kompletně chtěl přejít na xtb, nicméně vidím, že to není tak jednoduchý mít jen jednoho broukera. 🙂

   0
  • @DavidFenderl je to jak píšete, s jedním brokerem si pravděpodobně nevystačíte. Osobně používám pro české akcie Fio, americké dividendy mi příjdou pravděpodobně nějaké drobné, používám Degiro. Jinak XTB vzhledem k nulovým poplatkům taky stojí za zvážení (záleží na obchodní strategii), pro dividendové investora, ale ideální není no... 

   +2
  • @PatrikKudlacek @DavidFenderl  Zrovna včera jsem někde na Twitteru tuším zahlédl informaci, že XTB by chtělo v řádu měsíců to danění dividend vyřešit, což by ho rázem katapultovalo dost nahoru. Možná nás čeká podobná cenová válka jako v USA, kdy ostatní brokeři budou chtě nechtě muset jít s komisemi taky dolů (což by, přiznejme si, nebylo vůbec na škodu).

   +4
  • @tomasdurcak já co jsem volal na infolinku, tak mi tam pán i něco takového naznačoval, ale nechtěl být moc konkrétní, každopádně bych to byl super posun. :-)) 

   +3
  • @PatrikKudlacek  Patriku, prosím, investuji s Portu a nově od podzimu i s Revolutem. Co se týče zdanění dividend u Revolutu, nechtěli po mně (při založení účtu) formulář W-8BEN (loni investice ještě nenabízeli). Ale poskytl jsem jej již loni Portu. Co myslíte, nebude, byť poskytnutý "konkurenci", stačit jedno takové prohlášení pro zdanění? Nebo jak mohu postupovat, abych nehradil daně v USA u Revolutu a poté ještě v ČR? 

   +1
  • @ludekKucera1 osobně bych se spíše úplně vyhnul nákupu investic prostřednictvím Revolutu. Já vím, že ho používá řada lidí k nákupu drobných podílů, protože to nabídl jako doplňkovou službu k peněžence. Ale taky jsem viděl už dost stížností na postupy Revolutu. 

   Obecně byste měl vyplňovat formulář na každé platformě, přes kterou nakoupujete US akcie, ale jak říkám, Revolut bych k tomu nepoužíval...

   +4
 • Dnes mi na chatu xtb řekli že ten formulář neumožňuje a neví kdy bude...  Jinak akciové dividendy tedy nákup dalších akcií místo cash asi taky neumožňují 

  +1
 • Super článek a přehled! Díky moc.

  +1
 • Pozor na další poplatky v souvislosti s dividendami, někteří brokeři si účtují poplatky za správu nebo připsání dividend. 

  +1
 • Dobrý den,

  měla bych poztnámku k eToru - uvádíte, že na něm české akcie nekoupíte, ale například Avast tam je. I když se uplně nevyplatí to tam kupovat.

  Myslím, že ani nezmiňujete, v jakém stavu jednotliví brokeři vystavují podklady pro daně. Ono to trochu plyne z vašeho závěru - třeba eToro a XTB ve výpise zdaněnou částku neuvádějí a já se tak před FÚ nemám čím ohánět, že už to bylo zdaněno a stejně to budu muset danit znovu (pokud chci mít opravdu jistotu, že mám vše v pořádku). Degiro a FIO jsou na tom lépe.

  0
 • Prosim vas, u ktereho brokera tedy dostanu dividendy akcii CEZ zdanene pouze 15%? Dekuji!

  0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím