Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
02.11.2020 14 minut čtení

Velké srovnání poplatků při investování do akcií a ETF: Patria, Degiro, XTB, Fio a eToro

Burzovní svět letos již přivítal a stále vítá zástupy nováčků, které zejména volatilní chování akciových trhů láká pustit se do investičních vod a pokusit se smysluplně zhodnotit své úspory. Jednou z velkých nástrah však pro ně mohou být poplatky.

Nezkušený a nepozorný investor může již jen díky špatnému výběru brokera utopit citelnou část svého prvního účtu v poplatcích, kterým by se teoreticky bylo možné vyhnout. Zejména v případě intradenního obchodování se poplatky za nákup a prodej (RT) akcií mohou velmi rychle nasbírat a za měsíc ukousnout nemalou část vašeho investičního kapitálu.

XTB zavedlo od října 2020 obchodování s fyzickými akciemi a ETF bez transakčních poplatků (komisí), a to při měsíčním obratu do 100 000 EUR. Aby si mohl každý dobře představit, jak bezkomisní obchodování…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +48
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Zdravim u etora su dividendy danene 30timi percentami namiesto 15% aj napriek vyplnenemu w8ben formularu

  0
 • Měl bych dotaz k xtb když kupuju například akcie na londýnské burze a mám účet v CZK takže při otevření obchodu mi za konverzi měny bude poplatek 0,5 % při otevření  a při uzavření taky 0,5 % ? Takže vždy budu muset vydělat víc než 1 procento abych byl v zisku ? To je normální? 

  2
 • Perfektní článek, děkuji za něj! :) měl bych jeden námět na článek, a to případné srovnání dle kvality zpracování podkladů pro podání daňového přiznání. Jak už byl řečeno v komentářích i někteří velcí brokeři mají v tomhle velké mezery ;) každopádně děkuji za skvělou práci.  

  1
 • Jeste me napadaji RoboMarkets a Trading 212

  1
 • Pokud je výše uvedené srovnání myšleno pro dlouhodobého investora, který investuje do etf a akcii, možná bych začal tím, že bych si brokery rozdělil na ty, kteří mají přímý přístup na dané burzy a způsobem vedení investičního účtu (jsem skutečným vlastníkem dané akcie a nebo jsou uloženy na depozitním účtu brokera, popřípadě jiný způsob ) o regulaci a dohledu se ani zmiňovat asi nemusím. Osobně bych svá dlouhodobá aktiva nedržel u forexových brokerů a nebo nyní tak moderních aplikací a třetích stran. A po tomto základním rozdělení bych asi teprve začal porovnávat. Článek například vůbec nezmiňuje jednoho z největších retailových brokerů IB a zcela opomíjí us brokery, což je v dnešním světě trochu škoda. Otevřít si online účet u českého a nebo zahraničního brokera je časově stejně náročné a co si budeme povídat, us burzovní  trh je stále , co se týká pravidel a regulovaného prostředí a následné ochrany účastníků trhu nejvyspělejší . 

  3
  • @SteveMcTomato Máte pravdu, že pokud bychom zařadili US brokery, dostali bychom se z pohledu RT zejména v případě akcií někam trochu jinam. Jinak pouze pro dlouhodobé investory to myšleno nebylo. Nicméně i pro ně bychom něco chtěli připravit, i v souvislosti s tím - jak už tady bylo několikrát zmíněno - co je to w8ben a proč je fajn mít brokera, který vám ho umožní podepsat, pokud si plánujete do portfolia pořídit i společnosti vyplácející dividendy. Díky za feedback a podněty! 👍

   1
 • Do srovnani bych urcite zaradil jeste Revolut, Tradestation global, Lynx a mozna nektere dalsi. Jak pisou kolegove vyse, dulezity je w8ben formular z hlediska daneni dividend a pak taky skutecnost, jestli akcie vlastnim primo nebo se jedna pouze o nejake derivaty, s cimz souvisi pojisteni, moznosti nakupu tzv. Fractional shares atd.

  2
 • Jsem si jistý, že modelový příklad nákupu akcií Microsoftu v případě brokera Degiro je špatně. Cena bude pod dolar. 

  Dále by bylo velice vhodné posoudit ceník a praxi jednotlivých brokerů při nakládání s dividendami. Jako příklad uvedu Degiro, kde jsou české dividendy zdaněny 30% a v případě custody účtu jsou všechny dividendy zatíženy dalším poplatkem. U Fio je zase zpoplatněný daňový výpis pro zahraniční akcie.

   

  Není to jen o poplatcích spojených s nákupem a prodejem...

  1
  • Dividendy z ČR se u XTB daní 35% procenty. Stejně jako u Degiro. Takže naprosto nepoužitelné.

   0
  • @miroslavNovak1 Díky za komentář Miroslave, na ty dividendy se určitě koukneme, už to psalo víc lidí. 👍

   0
 • Mohlo by se v dalším článku prosím objevit doporučení pro případ když chci budovat dividendové portfolio z USA trhu.... ktery broker?

  4
 • Souhlasím s @J1rka , formulář W-8BEN je naprosto zásadní z pohledu dlouhodobého investora, protože je opravdu velký rozdíl, zda dostanete dividendy zdaněné 15% anebo 30%. U XTB formulář k dispozici není. Například u LYNX (nebo IB), je formulář k dispozici a díky němu přijdou US dividendy zdaněné 15%, protože právě díky němu tamější úřady ví, že jste rezidentem EU a nedají vám sazbu 30%.Taky při výběru brokera není od věci se podívat jak je pojištěný a jakým způsobem jsou prostředky u brokera chráněné, protože i toto se dost liší. Bohužel (pro nás mimo US a UK) kvůli Brexitu zatím není úplně jasné, zda se i po Brexitu bude vztahovat pojištění SIPC pro EU rezidenty.

  2
 • Degiro u českých divi sráží 35% a neni na to vhodný.

  0
Doporučené příspěvky
15 minut
4 minuty
5 minut
11 minut
10 minut
7 minut
5 minut
5 minut
3 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut