29.11.2020 5 minut čtení

Snažíte se následovat Buffettovy kroky? Pozor, jeho vliv v Berkshire Hathaway pomalu mizí

Řada investorů sleduje bedlivě změny v portfoliu Berkshire Hathaway a není divu proč. Obdivujete-li však investiční strategii Warrena Buffetta, možná budete zklamaní. Jeho vliv na skladbu portfolia Berkshire pomalu slábne.

Investice Berkshire Hathaway napodobuje celá řada investorů. Generální ředitel konglomerátu Warren Buffett je proslulý svým dlouhodobým investičním přístupem a schopností vybírat podniky s dlouhodobou konkurenční výhodou. Díky svým schopnostem dokázal vybudovat ohromující bohatství a jeho fanoušky, kteří se snaží jeho výběrem akcií inspirovat, můžeme počítat na miliony.

#Buffett byl schopný za posledních 55 let stabilně porážet benchmarkový index S&P 500. Ačkoliv v posledním desetiletí už nepřinášela jeho strategie tak ohromující výsledky jako v minulosti, za zmíněných 55 let přinesl akcionářům zhodnocení 2 744 062 %.

Když v minulosti Warren Buffett, respektive Berkshire Hathaway, nakoupil nebo prodal akcie, zpozornila takřka celá investiční komunita. Aby také ne, následování Buffettových kroků se ukázalo jako jedna z nejvýnosnějších investičních strategií vůbec. Nedávno podaný formulář 13F americké Komisi pro cenné papíry (SEC) však odhaluje poměrně krutou realitu, které musí investoři, kteří rádi sledují každý pohyb Warrena Buffetta, čelit. Portfolio Berkshire Hathaway už není #portfolio Warrena Buffetta.

Buffettův vliv v Berkshire významně slábne

Nenechte se zmást, Buffett stále zůstává generálním ředitelem Berkshire Hathaway a všechny velká rozhodnutí podléhají jeho souhlasu. Téměř 10 miliardová akvizice Dominion Energy byla bezpochyby plně v jeho režii. V letošním roce se však jednalo o jednu z mála výjimek potvrzující pravidlo.

V letošním roce Berkshire Hathaway snížila či úplně vyprodala pozice v 35 společnostech, což má pravděpodobně pouze jedno vysvětlení: Celkovou skladbu portfolia už dnes řídí spíše Todd Combs a Ted Weschler, momentální portfolio manažeři Berkshire Hathaway.

Buffettovy stávající investice tvoří samozřejmě stále většinu z portfolia konglomerátu z Omahy. Apple je společností, kterou si sám Buffett vybral a hodnota tohoto podílu nyní tvoří téměř polovinu z celého portfolia Berkshire. Ačkoliv byl Buffett známý vyhýbání se technologickému sektoru, oceňuje Apple za jeho sílu značky, vynikající vedoucí tým i ochotu společnosti agresivně investovat do odkupů vlastních akcií.

Buffett stejně tak stojí za investicí v hodnotě 28,5 miliardy dolarů v Bank of America, 21,5 miliardami dolarů investovanými do Coca-Coly nebo 17,7 miliardami dolarů v American Expres. Dohromady tyto 4 podíly, které souvisejí přímo s Buffettovou investiční aktivitou, tvoří 183 miliard z celkových 250 miliard investičního portfolia Berkshire.

Co se však týče nových nákupů a prodejů, které jsou tak často sledované investiční komunitou, zde už představují větší váhu spíše Buffettovi styční důstojníci.

Tváří v tvář realitě: Nyní přebírají otěže Todd Combs a Ted Weschler

Nárůst nákupní a prodejní aktivity v letošním roce, ve spojení s tím, co se kupuje a prodává, jasně ukazuje, že se Buffett sám ochotně usadil spíše do pozadí.

Podívejte se na to, v čem Berkshire otevřelo pozici během letošního 3. čtvrtletí:

 • Pfizer
 • Merck
 • Bristol Myers Squibb
 • AbbVie
 • T-Mobile
 • Snowflake

Tyto nákupy naznačují, že jde v prvé řadě o práci zmíněných dvou Buffettových manažerů. Buffett asi nemá bližší představu o tom, jak zpracovává Snowflake cloudová data nebo jak přesně vydělává peníze. Podobně před lety opustil telekomunikační prostor, což signalizovalo, že nevěří v jeho dlouhodobé pozitivní vyhlídky. Není pochyb o tom, že nestojí za nákupem akcií T-Mobile.

Rovněž je nepravděpodobné, že by chtěl Buffett nakupovat akcie velké farmaceutické firmy. Od roku 2010, kdy prodal většinu svého podílu ve společnosti Johnson&Johnson se Věštec z Omahy vyhýbal vývojářům léků a výrobcům medicínských zařízení. Jednoduše nemá dostatek času na sledování výsledků jednotlivých klinických zkoušek nebo toho, jak dlouho zůstane výrobci nového léčiva exkluzivita na jeho prodej.

Vliv Combse a Weschlera vidíme i na straně prodejů

Ve třetím čtvrtletí snížilo Berkshire o 42 % svůj podíl v těžaři zlata Barrick Gold, což je poměrně zvláštní vzhledem k tomu, že byla tato společnost původně přidána do portfolia teprve ve druhém čtvrtletí letošního roku. Buffett byl po desetiletí kritický vůči fyzickému zlatu a nikdy nebyl tím, kdo by zvyšoval nebo snižoval podíly v jednotlivých firmách během pár měsíců.

Zvláštní je pak také rozsah prodejů u dalších pozic. Warren Buffett se nechal několikrát slyšet, že není typem investora, který by pomalu snižoval podíly v některé z firem, které drží. Pokud Věštec z Omahy ztratil ve společnost důvěru, měl ve zvyku všechny akcie prodat takřka obratem. Ale za poslední tři čtvrtletí jsme sledovali více než tucet prodejů akcií, jejichž podíly byly sníženy pouze o jednotky procent. Opět nic, co by Buffett jako správce portfolia někdy v minulosti dělal.

Asi nejdůležitější poznámka na závěr: Vypadá to, že je Buffett už v dnešní době spíše pasivním hráčem ve svém vlastním investičním portfoliu. Stále má jako generální ředitel obrovský vliv a bez jeho souhlasu se nedělá žádné velké rozhodnutí. Jeho éra, kdy se věnoval zkoumání investičních příležitostí na denní bázi, však už je pryč. Informace plynoucí z podaného formuláře 13F docela jasně ukazují předání kormidla jeho investičním manažerům, a to je zkrátka realita, kterou budou muset Buffettovi následovníci přijmout.

#akcie #investovani #americkeakcie #warrenbuffett #portfolio #Pfizer #Merck #BristolMyersSquibb #AbbVie #TMobile #Snowflake #CocaCola #BankofAmerica #AmericanExpres #Apple #BarrickGold

Hodnocení: +19
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Buffett je podle mě spíše mentor a maskot (nemyslím to ve zlém). Asi těžko by někdo čekal, že ve svém věku bude on sám aktivně řídit multimiliardové portfolio. To ale nic nemění na tom, že bych dal půl království za to, abych byl v jeho věku tak bystrý jako on nebo Munger...

  +1
  • @luckyzebra máte pravdu, jeho jméno stále v investiční komunitě neuvěřitelně rezonuje a v Berkshire si to nepochybně uvědomují...jinak souhlasím, taky bych na tom chtěl být v 90ti podobně 😁

   +1