Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
01.10.2020 3 minuty čtení

Na jaře Buffetta všichni posílali do důchodu. Jeho reakce? Berkshire zatím v Q3 investovala 19 mld. $

Byla to bizarní doba se vším všudy. Venku pandemie, na trzích chaos a gambleři, jež se z nudy na trhy zatoulali prodělat část úspor, mezitím Buffetta nazývali "vyčpělým" a příliš opatrným a posílali ho do důchodu. Jak jsou na tom asi dnes?

Buffett si zatím letos (nepochybně na rozdíl od řady svých nerozvážných kritiků, kteří na jaře nakupovali aerolinky či Hertz a křičeli, jak starý hlupák zaspal skvělou šanci nakoupit) rozhodně nijak zásadně nepohoršil. Právě naopak, jak letošní rok měsíc za měsícem postupuje, začíná očividně dostávat stále větší investiční apetit

Výsledkem je skutečnost, že jen ve 3. čtvrtletí letošního roku zatím jeho Berkshire Hathaway oznámila nové investice za více než 19 miliard dolarů.

Na začátku července Berkshire provedla 10miliardovou investici do divize zemního plynu energetické společnosti Dominion Energy. Během 12 po sobě jdoucích obchodních dní do 4. srpna pak nakoupila akcie Bank of America v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů.

O pár týdnů později - v den Buffettových 90. narozenin - oznámila, že konglomerát dlouhodobými nákupy získal 5% podíl v pětici největších japonských veřejně obchodovaných společností - tato investice vyšla zhruba na 6 miliard dolarů.

Další významnou dohodou byla Buffettova nečekaná účast na jednom z letošních "horkých" IPO. Za 735 milionů pořídil akcie cloudové společnosti Snowflake, jež během svého vstupu na burzu zažila raketový nárůst akcií i tržní hodnoty.

A konečně - mediální skupina Scripps minulý týden odhalila, že Berkshire jí dá 600 milionů dolarů na akvizici konkurenčního mediálního giganta ION Media. Za ty Buffett obdrží přednostní akcie a warrant na budoucí možný nákup běžných akcií společnosti v hodnotě 300 milionů dolarů.

Součet těchto pěti investic dává částku zhruba 19,4 miliard dolarů, jež byly investovány buď jako hotovost, nebo jako splatný dluh se slušným úrokem (v tomto případě dividendou). Jde sice o malou, ale rozhodně ne nevýznamnou část volného kapitálu, na němž aktuálně Buffett sedí - na konci června to bylo 147 miliard dolarů.

Co si z pravidelných zpráv o dalších a dalších investičních projektech Berkshire vzít? Je to vcelku jasné - období čekání a hledání vhodných dealů je u konce a konglomerát opět přešel do ofenzívy. Zatímco na jaře bylo jeho jediným velkým krokem odprodání svých pozic ve čtyřech největších amerických aerolinkách, nyní to vypadá, že se investiční vlak opět začíná rozjíždět na plnou rychlost.

Asi nejzajímavějším aspektem letošních investic Berkshire je rovněž to, jak moc se liší od dlouhodobé investiční strategie a zásad, jež Buffett až do letošního roku vyznával. Pokud byste někomu loni v prosinci řekli, že Buffett letos bude investovat miliardy do zahraničních akcií, technologických společností a zúčastní se aktivně IPO, zřejmě by vás považoval za blázna. Dnes je to všechno realitou.

Inspirace je jasná: Žádný investor, spekulant ani byznysmen není nikdy "hotovým". I ve svých požehnaných 90 letech má Buffett očividně stále smysl pro adaptování se a umí kývnou na něco, na co by za celou předchozí dekádu či víc nekývnul ani za mák. Jak se to říká? Adapt or die.

#buffett #berkshire #investovani #pandemie #adaptabilita #technologie #IPO #byznys

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
3 minuty
4 minuty
6 minut
5 minut
5 minut
3 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
6 minut