3 minuty čtení

Konec šokujících rozhodnutí? Buffettova poslední investice ukazuje, že své investiční zásady stále nezapomněl

Zdá se, že Berkshire Hathaway se prozatím nerozhodla hodit svůj dlouhodobý seznam investičních zásad do koše a začít nanovo. Byť k tomu letos máme hned několik indicií.

Warren Buffett už letos několikrát investiční veřejnost šokoval. Například když se začal zbavovat akcií ze svého oblíbeného finančního sektoru. Nebo když se rozhodl investovat do těžaře zlata. Anebo když se s chutí zapojil do IPO technologické společnosti, která se prozatím není schopná dostat do zisku.

Nejnovější investice však Berkshire aspoň trošku vrací do starých známých vod. Konglomerát totiž skrz svých 600 milionů dolarů pomůže financovat akvizici mediálního giganta ION Media ze strany mediální skupiny Scripps', jež je celkem vyčíslena na 2,65 miliardy dolarů.

Buffett na oplátku obdrží 6000 přednostních akcií, jež s sebou nesou roční dividendu ve výši 8 %, jež je vyplácena kvartálně. V případě nedodržení tohoto "platebního kalendáře" vzroste dividenda na 9 % neboli na více než 650 milionů dolarů ročně.

Berkshire rovněž za svůj kapitál obdrží call warranty (záruky), skrz které si může kdykoliv během prvního roku od chvíle, co Scripps' všechny přednostní akcie vykoupí zpět, koupit 23,1 milionu standardních akcií Scripps' za garantovanou cenu 13 dolarů za akcii. Buffettův konglomerát tak může tyto cenné papíry využít k tomu, aby si za 300 milionů dolarů nakoupil zmíněné akcie a následně je prodal se ziskem.

Skupina Scripps' rovněž souhlasila s tím, že v rámci svých standardních akcií nebude vyplácet žádné dividendy ani žádné akcie nebude zpětně vykupovat až do chvíle, kdy zpět vykoupí všechny přednostní akcie. To by ji nepochybně mělo dostatečně motivovat k tomu, aby Buffettovi vše splatila co nejdříve.

Závan starých pořádků v Berkshire

Tento typ byznysové/investiční dohody nápadně připomíná Buffettovy miliardové investice do Goldman Sachs a General Electric v roce 2008 a do Bank of America v roce 2011. Ve všech třech případech jeho Berkshire výměnou za svůj kapitál rovněž obdržela přednostní akcie s tučnými dividendami stejně jako warranty.

Další oblíbenou Warrenovou disciplínou je financování masivních korporátních fúzí. V roce 2008 například společnosti Mars poskytl 6,5 miliardy dolarů, aby jí pomohly koupit značku Wrigley. Loni zase investoval 10 miliard dolarů do energetické společnosti Occidental Petroleum, aby mu pomohl s akvizicí Anadarko Petroleum, jež vyšla na 38 miliard dolarů.

Dohoda s Occidental je této nejnovější asi nejpodobnější. Jejím středobodem bylo spojení obou společností a Berkshire opět za své peníze získala přednostní akcie a warranty. Avšak problémy s cash-flow následně donutily Occidental zaplatit Buffettovi jeho dividendu v posledních dvou kvartálech nikoliv penězi, ale svými vlastními akciemi. To je výsledek, kterému se Scripps' nepochybně bude chtít vyhnout.

Celou finanční operaci v tomto případě rovněž neřídí Buffett osobně, nýbrž jeden z jeho portfolio manažérů Ted Weschler.

Jeho "učenci" a následovníci tak očividně mají odvahu tu a tam se od zavedených strategií Věštce z Omahy odklonit - jak ukazují jejich sázky na Barrick Gold a Snowflake - ale zároveň si jak vidno úplné základy stále pamatují a rádi se k nim vracejí. Což akcionáři Berkshire nepochybně po několika letošních výstřelcích vidí jenom rádi.

#buffett #berkshire #investovani #akvizice #ionmedia #scripps #warrant #prednostniakcie #dividendy

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.