Foto: Reuters
Byť je #Buffett známý jako velký propagátor Spojených států, amerických akcií či Coca Coly, v poslední době, zdá se, své zajeté investiční názory z posledních let mírně modifikuje.
Kromě největších amerických aerolinek se letos čile zbavuje i svých podílů ve velkých amerických bankách. Místo financí naopak dnes má polovinu svého portfolia - primárně skrz Apple - zaparkovanou v technologiích.
A nyní přichází další novinka - #Berkshire o víkendu v tiskové zprávě odhalila svou nejnovější investici. Ta neproběhla na domácí půdě, ale v zámoří v Japonsku, kde Buffett za 6 miliard dolarů nakoupil podíly v největších japonských veřejně obchodovaných firmách.
Konglomerát odhalil, že Berkshire během posledních 12 měsíců získalo pasivní podíl přesahující 5 % v pětici velkých japonských firem: #Itochu, #Marubeni, #Mitsubishi, #Mitsui a #Sumitomo.
Investice provedla dceřiná společnost Berkshire National Indemnity Company, která po pondělním zahájení obchodování o těchto nových pozicích informovala japonské regulační úřady.
"Velmi mě těší, že se Berkshire bude nově podílet na budoucnosti Japonska a pěti společností, které jsme si pro naší investici vybrali," napsal čerstvý devadesátník Buffett ve svém vyjádření.
"Pět největších obchodovaných společností disponuje napříč světem řadou společných projektů a je pravděpodobné, že do budoucna se jejich partnerství bude prohlubovat," pokračoval Buffett ve svém zdůvodnění investice. "Pevně věřím, že nás v budoucnu čekají příležitosti, jež budou prospěšné pro obě strany."
První vlaštovka Buffettových asijských investic?
Není žádným překvapením, že akcie všech pěti japonských společností během pondělního obchodování na asijských trzích rostly, a to o více než 5 %.
Buffettova společnost v tiskovém prohlášení dále zdůraznila své dlouhodobé pozice v Coca-Cole, American Express a Moody's. Zároveň potvrdila, že má zájem držet své nové japonské pozice dlouhodobě.
Berkshire má aktuálně možnost navýšit svůj podíl v kterékoli ze zmíněných 5 japonských firem až na 9,9 %. Buffett však ve svém prohlášení slíbil, že od představenstev pokusí získat souhlas s tím, aby svůj podíl mohl potenciálně navýšit i nad tuto hodnotu.
Tento slib by mohl dost dobře znamenat, že miliardová investice do Japonska není žádným diverzifikačním manévrem, jež má zavřít ústa kritikům, kterým se nelíbí, že Buffett velkou část svého portfolia alokuje jen do několika segmentů, či do konce jen do pár společností.
Mohla by to naopak být první vlaštovka nového směru Berkshire směrem na západ do #Asie. Zahraniční investice nejsou pro Buffetta tak úplně cizí (za zmínku stojí například jeho podíl v brazilské platební společnosti StoneCo), ale historicky pro něj vždy byly normou americké byznysy.
Doba se mění a strejda Warren s ní.
Trošku mě ta zpráva taky zaskočila, ale jak píšeš, Warren je očividně i ve svém věku stále dostatečně flexibilní ?
Proto mi ty řeči o tom, že propásl růst technologií (a co ten Apple?) a už patří do starého železa přijdou trochu krátkozraké. Nakonec se zase všichni budou divit, až crash mladým na Robinhoodu vypucuje úspory.