09.09.2020 3 minuty čtení

Buffett se chystá investovat přes 550 mil. $ do tohoto technologického IPO. Stovky milionů slíbil i Benioff

Konglomerát Berkshire Hathaway dle veřejně dostupných zdrojů odsouhlasil, že během IPO cloudové společnosti Snowflake nakoupí její akcie Třídy A v hodnotě přes 550 milionů dolarů. Dalších 250 milionů dolarů investuje i Salesforce.

Foto: Flickr

V řádu několika týdnů nás čeká jedno z nejočekávanějších IPO letošního roku - na americkou burzu vstoupí cloudová společnost #Snowflake. A v rámci příprav na vstup vyšlo ze zveřejněných dokumentů najevo, že #Berkshire Hathaway již dopředu souhlasila s tím, že do společnosti před a během IPO investuje nemalý kapitál.

První částí dohody, jež je patrná ze zveřejněného formuláře S-1, říká, že Berkshire Hathaway investuje do společnosti 250 milionů dolarů, za něž koupí zhruba 3,1 milionů akcií Třídy A, a to v soukromé nabídce akcií za cenu 80 $ za akcii, což je průměr očekávané IPO ceny společnosti, jež se pohybuje mezi 75 a 85 $.

Buffettův konglomerát dále souhlasil s tím, že koupí ještě další 4 miliony akcií Třídy A přímo od výkonného ředitele společnosti Snowflake Roberta Muglia v sekundární transakci, přičemž v tomto případě za akcie zaplatí danou #IPO cenu. Vycházíme-li z odhadů, mohl by tento nákup Buffetta vyjít na dalších 303 až 344 milionů dolarů podle toho, kde se cena v rámci výše zmíněného rozmezí bude zrovna pohybovat.

Pokud se oba nákupy uskuteční, Berkshire na tomto technologickém IPO může utratit přes 550 milionů dolarů, za něž obdrží více než 7 milionů akcií Snowflake, což představuje zhruba 19 % z celkem 38,3 milionů akcií Třídy A, jež chce společnost v rámci své primární emise celkem nabídnout.

Do Snowflake půjde i další velký hráč

Ale to ještě není vše. Kromě Berkshire již s investicí do tohoto IPO předběžně souhlasil i #Salesforce miliardáře Marca #Benioff. Ten by měl skrz svou dceřinou investiční společnost Salesforce Ventures nakoupit akcie Snowflake za celkem 250 milionů dolarů.

Snowflake se zatím k odhaleným dohodám o nákupu akcií odmítlo jakkoliv vyjádřit či je komentovat. Ulovení dvou takto cenných investorů však rozhodně pro úspěch IPO nebude negativním faktorem, spíš naopak. 

Zvlášť v případě #Buffett, jež bývá i přes svůj masivní podíl v Apple často kritizován za nedostatečnou pozornost, kterou ve svém portfoliu věnuje technologiím, jde o zajímavý nákup, jež jej "uvrhne" do cloudového byznysu. Na druhé straně Warren letos očividně změnil své dlouhodobé investiční návyky, když se rozhodl nalít kapitál třeba do těžaře zlata, zatímco na druhé straně přistřihl své investice do oblíbeného finančnictví (snížení pozic v bankách JPMorgan, Wells Fargo a dalších finančních společnostech během 2. kvartálu).

Dalším netradičním krokem byla jeho minulý týden oznámená investice, která směřuje přes Pacifik až do Japonska, kde se Warren rozhodl koupit za 6 miliard dolarů 5% podíl v pětici největších veřejně obchodovaných japonských společnostech. Zároveň nakoupil během 12 obchodních dní končících 4. srpnem akcie Bank of America za celkem 2,1 miliardy dolarů.

Společnost Snowflake byla založena v roce 2012 a její privátní valuace z letošního února byla 12,4 miliardy dolarů. V letošním Q2 firma meziročně vykázala nárůst příjmů o 121 % na 133 milionů dolarů, čímž se jí podařilo o 19 % snížit její letošní provozní ztrátu, jež činila 78 milionů dolarů.

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Já se hlasím, jako další uchazeč o zapojení do IPO :-D 

  +3
  • Také se chci dostat do Pre-Marketu :D

   +1
 • No nejsem si uplne jisty jestli ma Snowlake ten tzv. Buffetuv kokurencni prikop. Jde o databazi v cloudu, ktera lze pouzit na datove sklady, markety, laky atd. Google ma ve svem cloudu oblibenou databazi BigQuery. Navic vsak ma cely ekosystem na ETL, machine learning, vizualizaci, uloziste atd. Obdobne je na tom AWS Od Amazonu se svym Redshiftem. Azure od Microsoftu ma taky svoji databazi. Databricks je dalsi konkurence s uzasnou cloudovou platformou.

  0
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
6 minut
4 minuty
7 minut
5 minut
3 minuty
3 minuty
3 minuty
4 minuty
3 minuty
10 minut
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
6 minut
4 minuty
7 minut
5 minut
3 minuty
3 minuty
3 minuty
4 minuty
3 minuty
10 minut