6 minut čtení

3 osudové investiční chyby, kterých budete v důchodu litovat

Jak říká Warren Buffett, investování není raketová věda, jedná se však o činnost, která vyžaduje disciplínu a dodržování fundamentálních principů. V opačném případě hrozí, že vám místo poklidného stáří zbydou pouze oči pro pláč.

Investování může být pro mnoho lidí poměrně skličující. Není divu, že se do něj pouští jenom něco málo přes třetinu Čechů (dle průzkumu Raiffeisenbank se jednalo v roce 2019 o 37 % Čechů, což je číslo, které mě v porovnání s USA, kde se jedná o 55 %, poměrně pozitivně přikvapilo).

Ačkoliv je mnoho českých investorů opatrných a dává přednost podílovým fondům a nemovitostem, akciový trh představuje jeden z nejlepších způsobů, jak budovat bohatství, chcete-li se připravit na odchod do důchodu. S prodlužujícím se investičním horizontem atraktivita akcií v porovnání s ostatními aktivy ještě více vynikne.

Vezmeme-li stav současného důchodového systému, budete si muset před odchodem do penze vybudovat finanční polštář, který můžeme odhadnout v dnešních cenách na několik milionů korun. Pokud hodláte pouze odkládat peníze stranou na nějaký spořící účet, bude poměrně těžké ušetřit podobnou částku bez zapojení investování.

Pouhé vhození peněz na burzu, bez bližší strategie však může být pro vaše úspory doslova pohromou, kterou si můžete ve stáří vyčítat. Chcete-li maximalizovat pravděpodobnost investičního úspěchu a budovat své úspory na důchod, je zásadní se vyhnout těmto třem základním investičním chybám.

1. Nedostatečná diverzifikace portfolia

Omílané přísloví o všech vejcích v jednom košíku jste už určitě ve spojitosti s investováním slyšeli. Krásně vystihuje základní investiční pravidlo, rozdělit vaše peníze mezi dostatečné množství investic, abyste omezili riziko trvalé ztráty kapitálu. Pokud investujete všechny peníze do jediné akcie a tato společnost začne stagnovat, nebo se dokonce propadat, nebude se vám dobře dýchat. I kdyby mělo jít o aktuální hot a rostoucí akcie typu #Apple, #Tesla nebo #Amazon, jedná se o nesmysl.

Pokud vybíráte jednotlivé akcie, snažte se investovat ideálně do 10–15 titulů. Investorům preferujícím pasivní investiční přístup pak postačí vybrat indexové fondy, které vám umožní investovat do desítek nebo stovek akcií najednou. Případně můžete využít více fondů napříč jednotlivými třídami aktiv a diverzifikovat portfolio tímto směrem. Při investičním horizontu přesahujícím 10 let však mohou být investice do jiných druhů aktiv poměrně kontraproduktivní.

Nevybírejte také indexových fondů příliš mnoho, abyste nedosáhli dokonce stavu overdiverzifikace, která pro vaše investice také není příliš prospěšná, o čemž má konec konců mnoho co říct i legendární Warren Buffett.

2. Příliš agresivní, nebo naopak konzervativní investiční styl

Už ve starověkém Římě razili strategii zlaté střední cesty. Věděli, že extrémy jakýmkoliv směrem z dlouhodobého hlediska přinášejí pouze zkázu. Jak se projevuje zmíněná myšlenka v investování?

Vaše portfolio bude pravděpodobně obsahovat kombinaci akcií a dluhopisů. Agresivní přístup k investování představuje alokaci většiny vašeho portfolia ve prospěch akcií, zatímco konzervativní znamená investování většiny prostředků do dluhopisů. Jak agresivní či konzervativní byste měli být, závisí do značné míry na vašem věku a vaší toleranci k riziku.

Obecně platí, že byste měli s blížícím se důchodem, investovat konzervativněji. Pokud si nejste jistí, jaký poměr mezi akciemi a dluhopisy máte volit, pro vyjádření procentuálního zastoupení akcií v portfoliu lze využít pravidla 120 – váš věk. Pokud je vám tedy 50 let, neměli byste alokovat do akcií více než 70 % portfolia.

Budete-li zvyšovat poměr dluhopisů v portfoliu, jeho návratnost bude klesat, na druhé straně budete lépe chráněni před potenciálním poklesem akciového trhu. Vezměte si za příklad současnou situaci. Aktuálně akciové trhy zběsile rostou, nemůžeme však vyloučit riziko brzkého výrazného propadu. Pokud byste měli například pouze rok do důchodu, v případě, že se vyplní pesimistické prognózy, mohl by takový propad podstatně ohrozit vaše dlouhá léta budované úspory.

Na druhé straně je také důležité se vyhnout příliš konzervativnímu investičnímu přístupu. Pokud se nacházíte teprve na začátku svého investičního horizontu, je rozumné investovat většinu svých peněz ve prospěch akcií. Nesou větší riziko, respektive jsou volatilnější než dluhopisy, mohou se ale také pochlubit mnohem vyšší návratností. Hodnota vašeho portfolia tak v průběhu let bude více fluktuovat, úspory však porostou rychleji, než kdybyste investovali příliš konzervativně.

3. Pokusy o časování trhů

Tržní pohyby předpovídat nelze a pokusy o načasování prodeje těsně předtím, než začnou akcie klesat a jejich opětovný nákup, když dosáhnout svého dna, jsou pouze cestou ke zkáze. Zní to jako skvělá investiční strategie na papíře, ale prakticky nerealizovatelná.

Akciový trh je nepředvídatelný, a dokonce i odborníci mají někdy problém vysvětlit, proč se chová, tak jak se chová. Názornou ukázkou je opět současný příklad – přestože se nacházíme uprostřed globální pandemie a ekonomiky řady zemí zaznamenávají největší propady v poválečné historii, americké akciové trhy vzkvétají.

Místo snahy předvídat nepředvídatelné, je mnohem smysluplnější investovat dlouhodobě. Zajistěte, aby vaše investice byly diverzifikované a investujte přiměřeně svému věku a toleranci vůči riziku, a pak nechejte své peníze co nejdéle bez povšimnutí. Vaše portfolio může v krátkodobém horizontu klesnout, pokud začnete investovat v nevhodný okamžik (to ale nemůžete ani dnes vědět), mělo by se však vrátit zpět, pokud bude mít dostatek času na své zotavení.

--

Budování úspor na odchod do důchodu může být náročné, pokud ale budete investovat na akciovém trhu, může posloužit jako skvělý nástroj. Vyhnete-li se nejčastějším omylům, ihned se přiblížíte ke svému cíli – pohodlnému odchodu do důchodu.

#akcie #akciovytrh #investicnistrategie #diverzifikace #casovanitrhu #alokace #dluhopisy #markettiming #strategie #uspory #odchoddoduchodu

Hodnocení: +86
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.