S&P 500 7 411 +0,17%
NASDAQ 29 318 +0,28%
BTC/USD $81 950 −0,26%
EUR/CZK 24,32 +0,11%
Zlato $4 740 +0,20%
Ropa $98,10 +2,81%

Jak vybrat ETF v roce 2026

ETF je sice jednoduchý nástroj, ale výběr toho správného může být zmatený. Existují tisíce ETF, marketing každého z nich tvrdí, že je nejlepší, a články se honí za historickou výnosností, která nic nezaručuje. Tento průvodce ti dá sedm konkrétních kritérií, podle kterých vybrat ETF systematicky - bez intuice, bez marketingu, bez tipů od influencerů. Aktualizováno pro rok 2026.

Tento článek navazuje na co je ETF a jak do něj investovat. Pokud ještě nevíš, jak ETF funguje, začni tam. Pokud teprve vybíráš mezi akciemi, ETF a jinými třídami aktiv, podívej se nejdřív na jak vybrat investici v roce 2026.

Důležité upozornění

Tento článek slouží jako vzdělávací rámec, ne investiční doporučení. Konkrétní ETF zmíněné v článku jsou příklady populárních fondů, ne tipy k nákupu. Před každým rozhodnutím ověř aktuální TER, velikost fondu a dostupnost u svého brokera. Investování je spojeno s rizikem ztráty kapitálu.

Sedm kritérií, podle kterých vybírat

Tady je framework. Když ETF projde všemi sedmi kritérii, dá se říct, že je rozumná volba. Když selže byť na jednom, je to červený flag. Kritéria jsou seřazená podle důležitosti - první rozhodnou v 80 % případů, poslední doladí finální výběr.

Kritérium 1: TER (roční poplatek)

TER (Total Expense Ratio) je roční procento, které ti správce ETF strhne za správu. Z investice 100 000 Kč při TER 0,20 % zaplatíš 200 Kč ročně. Zní to málo, ale za 30 let při kapitálu několika milionů to tvoří desítky až stovky tisíc korun.

Cílové rozmezí pro retail investora: 0,05 % až 0,30 %. Nad 0,30 % je vysoký poplatek, který stojí za zvážení (může mít smysl u specializovaných ETF, ne u základních indexových). Nad 0,50 % je obvykle špatná volba pro pasivní strategii.

Příklad

Investice 1 000 000 Kč po 30 let při výnosu 7 % ročně. Při TER 0,20 % máš na konci 7,3 milionu Kč. Při TER 1,00 % máš 5,5 milionu Kč. Rozdíl 1,8 milionu jen kvůli vyššímu poplatku. TER je nejvíc podceňované kritérium.

Kritérium 2: Velikost fondu (AUM)

AUM (Assets Under Management) je celkový kapitál v ETF. Větší fond = stabilnější, menší riziko zrušení, lepší likvidita při nákupu a prodeji.

Cílové rozmezí: minimálně 500 milionů USD (přes 11 miliard Kč), ideálně přes 1 miliardu USD. Pod 100 milionů USD je riziko, že fond zruší správce kvůli nerentabilitě (pro tebe to znamená nucený prodej v nevhodnou chvíli).

Velké etablované ETF jako VWCE, CSPX, IWDA mají AUM v řádu desítek miliard USD - žádné riziko zrušení v dohledné době.

Kritérium 3: Replikační metoda

Replikace = způsob, jakým ETF kopíruje svůj index. Tři hlavní typy, každý s jinými vlastnostmi.

Fyzická plná replikace - ETF skutečně drží všechny akcie z indexu ve správných poměrech. Nejpřímější, nejtransparentnější, ale dražší na správu. Vhodné pro indexy s rozumným počtem akcií (S&P 500, MSCI World).

Fyzická vzorková replikace - ETF drží reprezentativní vzorek akcií z indexu (např. 800 z 1500). Levnější na správu, malá odchylka od skutečného indexu. Standard pro velké indexy.

Synthetic (swap) replikace - ETF neholduje skutečné akcie, ale derivátové smlouvy s bankou, která garantuje výnos indexu. Levnější, ale máš protistranové riziko (závisí na zdraví banky). Pro retail investora obvykle horší volba než fyzická replikace.

Praktické pravidlo

Preferuj fyzickou replikaci (plnou nebo vzorkovou). Synthetic má smysl jen v specifických situacích (např. obtížně dostupné trhy), ne pro standardní akciové indexy.

Kritérium 4: Akumulační vs distribuční

Akumulační (Acc) - dividendy se automaticky reinvestují zpět do fondu. Cena akcie roste, místo aby ti přicházely peníze.

Distribuční (Dist) - dividendy ti chodí na účet typicky čtvrtletně.

Pro českého retail investora s dlouhým horizontem je akumulační verze daňově výhodnější - v Česku se nezdaňují reinvestice, jen prodej (a ten je po 3 letech osvobozený díky časovému testu). Distribuční má smysl jen pokud potřebuješ pravidelný cash flow (důchod, FIRE strategie).

Tip

Tickery akumulačních ETF obvykle obsahují písmeno A nebo zkratku Acc. Příklady: VWCE (Acc), CSPX (Acc), IWDA (Acc). Distribuční varianty: VWRL, CSPI, IWDE.

Kritérium 5: Měna a měnové zajištění

ETF jsou denominované v různých měnách - dolary (USD), eura (EUR), libry (GBP). Měna ETF = měna, ve které je vyjádřená NAV (čistá hodnota aktiv) a obchoduje se s ním.

Pro českého investora znamená to měnové riziko - pohyb kurzu CZK vůči USD nebo EUR ovlivňuje hodnotu portfolia. Dlouhodobě se měnové výkyvy obvykle vyhladí, krátkodobě můžou kolísat o 10-15 %.

Měnově zajištěné (hedged) ETF eliminují měnové riziko za cenu mírně vyššího TER (typicky +0,05 až +0,15 %). Pro retail investora s horizontem 10+ let se zajištění obvykle nevyplatí - dlouhodobě se výkyvy vyhladí a TER navíc sežere výnos. Pro krátký horizont (3-5 let) zajištění může dávat smysl.

Kritérium 6: UCITS regulace

UCITS (Undertakings for Collective Investment in Transferable Securities) je evropská regulace pro fondy. UCITS ETF mají přísnější pravidla na transparentnost, diverzifikaci a ochranu investora než americké ETF.

Pro českého investora je UCITS prakticky povinnost. Americké ETF (jako VOO, VTI, SPY) sice mají často nižší TER a větší AUM, ale od roku 2018 je nemůžeš jako evropský retail investor přímo kupovat kvůli regulaci PRIIPs/MiFID II. Evropské alternativy s UCITS regulací jsou dostupné u všech brokerů.

UCITS verze najdeš podle dodatku v názvu: iShares Core S&P 500 UCITS ETF (CSPX), Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (VWCE). Bez UCITS jsou většinou americké tickery.

Kritérium 7: Tracking error a tracking difference

Tracking difference je rozdíl mezi výnosem ETF a výnosem podkladového indexu. ETF by měl kopírovat index co nejpřesněji - dobrá hodnota tracking difference je do 0,10 % ročně, výborná je pod 0,05 %.

Tracking error je míra konzistence této odchylky. Nízký tracking error znamená, že odchylka je stabilní (předvídatelná). Vysoký tracking error znamená, že ETF kolísá oproti indexu nepředvídatelně.

Tahle data najdeš na justetf.com pro každý UCITS ETF. Pro retail investora není to nejdůležitější kritérium (TER a velikost fondu jsou důležitější), ale stojí za rychlou kontrolu. Když ETF má tracking difference 0,30 % a větší, něco není v pořádku - pravděpodobně horší správa nebo skryté náklady.

Pět populárních ETF dostupných v Česku v roce 2026

Tohle nejsou doporučení, jen příklady ETF, které prošly všemi sedmi kritérii a které jsou populární mezi českými retail investory. Před nákupem si vždy ověř aktuální TER, AUM a dostupnost u svého brokera.

VWCE - Vanguard FTSE All-World

Globální akciový trh - rozvinuté i rozvíjející se trhy v jednom fondu. Pokrývá zhruba 4 000 firem z 47 zemí. TER 0,22 %, AUM přes 15 miliard EUR, fyzická vzorková replikace, akumulační, UCITS.

Pro většinu retail investorů je to nejjednodušší jednofondové řešení. Jeden nákup, celý globální trh, pravidelný měsíční nákup, zapomenout. Dlouhodobě efektivní.

CSPX - iShares Core S&P 500

500 největších amerických firem. TER 0,07 % (jeden z nejnižších v Evropě), AUM přes 70 miliard USD, fyzická plná replikace, akumulační, UCITS.

Vhodné pro investory, kteří chtějí maximum expozice na americký trh. Historicky vykazuje silnější růst než VWCE díky dominanci amerických technologií, ale zároveň větší koncentraci rizika (100 % USA).

IWDA - iShares Core MSCI World

Rozvinuté trhy bez emerging markets - asi 1 500 firem z 23 zemí (USA, Evropa, Japonsko, Austrálie). TER 0,20 %, AUM přes 70 miliard EUR, fyzická vzorková replikace, akumulační, UCITS.

Často se kombinuje s EIMI (emerging markets) v poměru 88:12 pro celosvětové pokrytí podobné VWCE, ale s flexibilitou poměru. Vhodné pro investory, kteří chtějí kontrolu nad expozicí na rozvíjející se trhy.

EIMI - iShares Core MSCI EM IMI

Rozvíjející se trhy - Čína, Indie, Tchaj-wan, Brazílie, Jihoafrická republika a další. TER 0,18 %, AUM přes 18 miliard USD, fyzická vzorková replikace, akumulační, UCITS.

Vyšší volatilita než rozvinuté trhy, ale potenciálně vyšší růst. Vhodné jako doplněk k IWDA pro globální diverzifikaci. Samostatně méně vhodné kvůli koncentraci na rozvíjející se trhy.

AGGH - iShares Core Global Aggregate Bond

Globální dluhopisy - státní i firemní z celého světa, EUR hedged. TER 0,10 %, AUM přes 5 miliard USD, fyzická vzorková replikace, akumulační, UCITS.

Pro investory, kteří chtějí dluhopisovou složku v portfoliu. Méně volatilní než akcie, nižší výnos. Vhodné pro vyvážení akciového portfolia, zejména pro investory s nižší tolerancí rizika nebo blízko důchodu.

Jak si ETF prakticky ověřit

Než cokoli koupíš, projdi si konkrétní kontrolní seznam. Trvá to 5 minut a ušetří ti to roky špatné volby.

Krok 1: Otevři justetf.com a vyhledej ticker ETF (např. VWCE). Najdeš tam všechna potřebná data na jednom místě - TER, AUM, replikační metodu, tracking difference, ISIN, dividenda policy.

Krok 2: Zkontroluj prvních šest kritérií. TER pod 0,30 %, AUM přes 500 milionů USD, fyzická replikace, akumulační (pokud máš dlouhý horizont), UCITS regulace.

Krok 3: Otevři aplikaci svého brokera (Trading 212, XTB, eToro) a ověř, jestli broker daný ETF nabízí. Některé brokery nemají všechny ETF v nabídce - např. VWCE nemusíš najít u všech.

Krok 4: Zkontroluj, jestli broker účtuje za nákup ETF poplatek nebo ne. Trading 212 a eToro nabízejí ETF bez poplatků (mají to zahrnuté v měnových konverzích). DEGIRO má za některé ETF nulový poplatek (core selection), za jiné poplatek 1-2 EUR.

Krok 5: Zkontroluj, v jaké měně se ETF u tvého brokera obchoduje. Některé brokery nabízejí stejný ETF v různých měnách (USD, EUR) - vyber tu, která má nižší měnovou konverzi z CZK.

Tip

Pokud nakupuješ menší částky pravidelně (DCA), preferuj brokera s nulovými poplatky za ETF a frakčním obchodováním (Trading 212, eToro). Při větších jednorázových nákupech může mít smysl i DEGIRO nebo Interactive Brokers s vyššími fixními poplatky, ale lepším spreadem.

Tři typická portfolia z ETF

Tady jsou tři jednoduchá portfolia, která vystačí většině retail investorů. Žádné komplikované strategie, žádných 20 ETF, jen prosté a efektivní.

Portfolio 1: Jeden fond pro všechno (one-fund solution)

100 % VWCE. Jeden globální akciový ETF, který obsahuje celý svět - rozvinuté i rozvíjející se trhy. Nejednoduší možná strategie.

Vhodné pro: začátečníky, lidi bez chuti řešit více fondů, investory s dlouhým horizontem (10+ let), kteří chtějí maximální jednoduchost.

Portfolio 2: Vyvážené dva fondy (60/40 nebo 80/20)

80 % VWCE (nebo IWDA + EIMI v poměru 88:12), 20 % AGGH. Akciová většina pro růst, dluhopisová menšina pro stabilizaci.

Vhodné pro: investory se střední tolerancí rizika, horizont 5-15 let, lidi blíž k důchodu. Poměr se dá upravit (70/30, 60/40) podle toho, jak konzervativní strategii chceš.

Portfolio 3: Tří-složkové (akcie + dluhopisy + nemovitosti)

60 % VWCE, 20 % AGGH, 20 % REITs ETF (např. IUSP - iShares Global Property Yield UCITS ETF). Akcie pro růst, dluhopisy pro stabilizaci, nemovitosti pro inflační ochranu a diverzifikaci.

Vhodné pro: pokročilejší investory, kteří chtějí širší diverzifikaci a jsou ochotni hlídat alokaci. Vyžaduje občasné rebalancování (1× ročně).

Praktické pravidlo

Začni jednoduchým portfoliem 1 nebo 2. Komplexnější strategie přidej až když pochopíš, jak portfolio funguje a jak reaguješ na propady trhu. Lepší jednoduchá strategie, kterou udržíš, než komplexní, ze které vystoupíš v panice.

Tři chyby, kterým se vyhnout

Když se vyhneš těmto třem chybám, máš víc než půlku úspěchu.

Chyba první: nákup deseti ETF, které se překrývají. Někteří lidé mají v portfoliu VWCE + IWDA + CSPX + dalších 5 ETF, které z 80 % obsahují stejné firmy. To není diverzifikace, to je chaos. Jeden VWCE ti dá víc skutečné diverzifikace než portfolio z deseti překrývajících se ETF.

Chyba druhá: chasing past performance. Marketing ETF a články se honí za historickou výnosností - tenhle ETF za poslední rok vydělal 35 %. Historická výnosnost není zárukou budoucích výnosů. Levný širokospektrální ETF dlouhodobě porazí trendové specializované fondy.

Chyba třetí: ignorování poplatků. TER 1,5 % vs 0,2 % vypadá jako malý rozdíl. Ve skutečnosti se za 30 let liší v statisících až milionech korun. Vždycky pohlédni na TER před nákupem - je to nejvíc podceňované kritérium.

Akční plán

Sedm kritérií a tři portfolia jsou teorie. Tady je praktický postup, jak vybrat svůj první ETF tento týden.

Krok 1: Rozhodni se mezi třemi typickými portfolii (jeden fond, dva fondy, tři fondy). Pro většinu lidí je nejlepší začít s portfoliem 1 (100 % VWCE).

Krok 2: Otevři justetf.com a ověř si konkrétní ETF (TER, AUM, replikace, akumulace, UCITS).

Krok 3: Pokud ještě nemáš brokera, otevři účet u Trading 212, XTB, DEGIRO, Interactive Brokers nebo eToro. 15 minut online.

Krok 4: Ověř dostupnost vybraného ETF u brokera a poplatky za nákup.

Krok 5: Pošli na brokera první peníze (klidně jen 500-2 000 Kč) a kup vybraný ETF. Cílem je projít proces, ne vydělat.

Krok 6: Nastav automatické pravidelné investování (DCA). Trading 212, XTB i eToro to nabízejí. Stejná částka každý měsíc, automaticky.

Krok 7: Nesleduj denně cenu. Sleduj jednou za měsíc, jednou za rok zkontroluj alokaci. Investování je dlouhodobá hra.

Tip

Tenhle článek revidujeme každý rok. Pro rok 2027 aktualizujeme TER a AUM jednotlivých ETF (správci je občas mění), případně přidáme nové fondy, které stojí za zmínku. Kostra článku (sedm kritérií) zůstává.

Často kladené otázky

Jak vybrat ETF v roce 2026 pro českého investora?

Projdi sedm kritérií: TER (pod 0,30 %), AUM (přes 500 milionů USD), fyzická replikace, akumulační verze pro dlouhý horizont, UCITS regulace, měnové zajištění podle horizontu a tracking difference. Když ETF projde všemi, je rozumná volba. Pro většinu retail investorů jsou nejjednodušší VWCE, CSPX nebo kombinace IWDA + EIMI.

Jaký je nejlepší ETF pro začátečníka?

Pro většinu začátečníků je nejjednodušší VWCE - jeden globální ETF pokrývající 4 000 firem z celého světa, TER 0,22 %, akumulační, UCITS. Jeden nákup, žádné rozhodování o alokaci, pravidelný měsíční nákup automaticky. Dlouhodobě efektivní strategie.

Co znamená TER u ETF a jaký je dobrý?

TER (Total Expense Ratio) je roční poplatek za správu ETF, vyjádřený v procentech. Dobré rozmezí je 0,05 % až 0,30 %. Nad 0,30 % je vysoký poplatek, nad 0,50 % je obvykle špatná volba. U S&P 500 ETF (CSPX) je TER pouze 0,07 %, u globálních (VWCE) 0,22 %.

Co je rozdíl mezi akumulačním a distribučním ETF?

Akumulační (Acc) reinvestují dividendy automaticky do fondu - cena akcie roste. Distribuční (Dist) vyplácejí dividendy na účet čtvrtletně. Pro českého investora s dlouhým horizontem je akumulační varianta daňově výhodnější díky časovému testu - po 3 letech je prodej osvobozený od daně. Distribuční má smysl pro pravidelný cash flow.

Mám kupovat ETF v dolarech nebo eurech?

Pro českého retail investora s dlouhým horizontem nezáleží zásadně - obě měny dlouhodobě fluktuují vůči CZK. Důležitější je nízká měnová konverze u brokera. Pokud ETF nabízí jak USD tak EUR verzi (stejný ISIN, různý ticker), vyber tu, která ti vychází levněji na konverzi.

Co je UCITS a proč potřebuji UCITS ETF?

UCITS je evropská regulace pro fondy s přísnějšími pravidly na transparentnost a ochranu investora. Pro českého retail investora je UCITS prakticky povinnost - americké ETF (VOO, VTI, SPY) nemůžeš jako evropský investor přímo kupovat od roku 2018 kvůli regulaci PRIIPs/MiFID II. Vždy hledej UCITS verzi.

Kolik ETF mám mít v portfoliu?

Pro většinu retail investorů stačí 1 až 3 ETF. Více znamená komplikaci bez větší diverzifikace - jednotlivé velké ETF (VWCE) už obsahují tisíce firem. Portfolio z 10+ ETF, které se z 80 % překrývají, není diverzifikace, je to chaos. Začni jednoduchým one-fund řešením.

Jak se daní zisky z ETF v Česku?

Pokud držíš ETF déle než 3 roky (časový test), zisk z prodeje je osvobozený od daně. Pokud roční příjem z prodejů nepřesáhne 100 000 Kč (hodnotový limit), je také osvobozený. Akumulační ETF nevyplácejí průběžné dividendy, takže nemáš co průběžně danit. Pro dlouhodobou strategii v ČR jsou ETF daňově velmi efektivní.

Mám ETF rebalancovat každý rok?

Pro jednofondové portfolio (100 % VWCE) rebalancování neřešíš - není co rebalancovat. Pro vícefondové portfolio (80/20 akcie/dluhopisy) zkontroluj alokaci jednou ročně. Pokud se odchýlí o víc než 5-10 % od plánu, dorovnej nákupem podhodnocené složky (lepší než prodejem nadhodnocené - žádné daně z prodeje).

Tento článek slouží pouze pro vzdělávací účely a nepředstavuje investiční doporučení. Investování je spojeno s rizikem ztráty kapitálu. Před každým investičním rozhodnutím zvaž svou finanční situaci nebo se obrať na odborníka.

Související články

Co je P/E ratio a jak ho používat

P/E ratio je nejpoužívanější ukazatel pro hodnocení akcií. Naučíš se vzorec, jak ho vypočítat, co je dobré P/E v jednotlivých sektorech a kdy P/E nestačí.

Číst →

Co je akcie a jak funguje

Akcie je podíl na firmě. V tomto průvodci se naučíš, co akcie přesně je, jak vydělává peníze, jaké jsou typy a co potřebuješ vědět, než si nějakou koupíš.

Číst →

Co je ETF a jak do něj investovat

ETF je nejjednodušší způsob, jak investovat. V tomto průvodci se naučíš, co ETF je, jak funguje, jaké typy existují, jak ho vybrat a jak ho koupit z Česka.

Číst →