Přestože v současné době probíhá mnoho studií léčiv a potenciálních vakcín proti COVID-19, není zaručeno, že bude účinná látka vůči tomuto onemocnění v letošním nebo příštím roce nalezena. Kdyby přeci jen ano pak budou pravděpodobně ternem biotechnologická ETF. Zodpovědný investor by však měl být připraven i na pesimistickou variantu budoucnosti.
Nezadaří-li se s vývojem účinného léčiva, může mít pandemie dlouhodobé a drtivé účinky na řadu průmyslových odvětví. Zároveň však situace může lichotit akciím společností, kterým svědčí, když lidé tráví více času doma.
Pokud se přikláníte spíše k pesimistickému scénáři, určitě byste měli v jisté míře zvážit investici do následujících akcií: #Amazon a #DeutscheTelekom. V současné době nabízejí skvělou příležitost k nákupu.
Amazon
Ačkoliv by mohli někteří z investorů váhat nad nákupem Amazonu po jeho výrazném růstu v roce 2020, stále nabízí prostor pro další růst. V loňském roce překonal z akcií ze skupiny FAANG pouze #Netflix, a dokonce svou výkonností zaostal i za indexem S&P 500. COVID-19 však z Amazonu udělal nezbytnější podnik než kdykoliv před tím. Těší se výraznému přílivu nových zákazníků. Díky jeho prozákaznickému přístupu je navíc pravděpodobné, že promění nové zákazníky v dlouhodobé fanoušky značky.
Stačí se zamyslet nad produkty a službami, které Amazon zákazníkům nabízí:
- Lídr světové e-commerce
- Prodej zdravých potravin prostřednictvím značky Whole Foods
- Přední cloudová platforma Amazon Web Services
- E-sport platforma Twitch
- Streamování videa prostřednictvím Prime video
… a tak bychom mohli dále pokračovat. Seznam by byl vyčerpávající. Bezosovo „dítě“ už dávno není pouze internetovým obchodem.
Amazon rovněž dva roky zpátky akvíroval online lékárnu Pillpack a v loni v září spustil novou zdravotní péči pro zaměstnance společnosti Amazon Care, která má obrovský potenciál pro externí růst. V červnu pak koupil za téměř 1 miliardu dolarů start-up Zoox věnující se vývoji autonomních vozidel. Stále hovoříme jen o malém výčtu produktů a služeb, které jsou skutečně veřejně známé.
Až pandemie skončí, mnoho z kamenných konkurentů Amazonu bude pouhou vzpomínkou minulosti. Amazon však z pandemie vyjde ještě silnější, s větším počtem nových a věrnějších zákazníků. Co potřebujete vědět více?
Srovnání výkonnosti akcií Amazon (zelená) a indexu S&P 500 (modrá) v loňském roce

Deutsche Telekom
Deutsche Telekom je německá telekomunikační společnost hrající důležitou roli na globálním trhu. Dříve státní firma byla v roce 1996 privatizována a od té doby se stala jednou z nejcennějších telekomunikačních značek na světě.
Německý operátor po celém světě provozuje holdingové značky pod názvy T-Mobile, T-Systems, T-Online a T-Home. Nejznámější a nejrozšířenější značkou je bezesporu T-Mobile. V USA už se T-Mobile etabloval jako jeden z největších poskytovatelů telekomunikačních služeb s více než 70 miliony zákazníků.
Proč ale píšu právě o Deutsche Telekom? Stačí si představit, co byste asi využívali při vašem nuceném pobytu doma úplně nejvíce. Ano, internet.
Přestože je americký bezdrátový průmysl nesmírně konkurenční a vyspělý, T-Mobile ho v posledních 10 letech dobývá díky nízké ceně služeb. Nižší náklady na služby lákají nové zákazníky, jeho nová síťová vylepšení zároveň posouvají jeho síť kvalitativně na úroveň největších konkurentů na americkém trhu AT&T a #Verizon.
Ačkoliv T-Mobile hraje na první pohled nepříliš lukrativní hru a cílí především na zájemce o levné služby, nijak nezaostává ve své snaze adopce 5G technologií. Nedávná uzavřená fúze se společností Sprint, zásadně rozšířila portfolio produktů amerického T-Mobile. Ten má tak v současné chvíli možnost se vyrovnat nebo dokonce překonat kvalitou sítě konkurence v podobě AT&T a Verizon. Americký telekomunikační trh přitom skýtá obrovské příležitosti.
5G sítě mají potenciál stát se náhradou klasického pevného širokopásmového připojení. Dokazuje to i činnost T-Mobilu, který začátkem měsíce rozšířil svůj pilotní projekt 5G připojení v Grand Rapids v Michiganu, kde prodává svůj internet za pouhých 50 dolarů měsíčně – výrazně pod dnešní cenou kabelového připojení. T-Mobile tak časem vyroste i ve vážného konkurenta klasickým poskytovatelům internetu.
Co je posledním příjemným bonusem? Deutsche Telekom pouze dvakrát v historii nevyplácel dividendu, přičemž se její výše pravidelně pohybuje okolo 4 %, což není vůbec zanedbatelné, připočteme-li doposud stabilní vývoj ceny akcií a potenciál pro budoucí růst.
Vývoj ceny akcií Deutsche Telekom od začátku letošního roku

---
Ať už jste investorem do růstových akcií, hodnotových akcií vyplácejících pravidelně dividendu, nebo kombinací těchto dvou investičních přístupů, podobně jako Warren Buffett, zvažte investici do jedné z výše zmíněných společností, chybu pravděpodobně neuděláte.
Jaké jsou vaše další investiční tipy? Dejte mi vědět do komentářů.
#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #návod #howto #knowhow