4 minuty čtení

Buffettova tajná zbraň: Nákup růstových akcií

Viděli jste na začátku května výroční setkání akcionářů Berkshire Hathaway? I v 89 letech byl Buffett stále stejně energický jako vždy. Suverénní pedagog, který odpovídá na otázky týkající se Berkshire, a přitom předává cenné investiční lekce.

Buffett vydělal sobě, ale i dalším lidem spoustu peněz a ať si říká kdo chce, co chce, stále se od něj máme hodně co učit. Možná ani pořádně nedoceňujeme, že se s námi nestydí sdílet své myšlenkové postupy.

Už mnohokrát jste určitě slyšeli o tom, jak moc byl ovlivněn svým mentorem Benjaminem Grahamem, vzorem všech hodnotových investorů. V rámci své investiční strategie se však s postupem let začal profilovat i jiným směrem, o kterém se moc nemluví.

Leccos naznačí i tento Buffettův citát:

„Je mnohem lepší koupit skvělou společnost za férovou cenu než za skvělou cenu koupit průměrnou společnost.“ 

Co z něj vyplývá? Buffett se v pozdějších fázích své kariéry neostýchal koupit i dražší společnost, pokud byla opravdu výjimečná. Kde nastala změna v jeho myšlení?

Za vším hledej Mungera a Fishera

Na změně Buffettova myšlení se do značné míry podílel jeho partner a investiční souputník Charlie Munger a stejně tak by si mohl jisté zásluhy připisovat i autor knihy Common Stocks and Uncommon Profits, Philip Fisher.

Pokud je Graham nazýván „otcem hodnotového investování“, pak můžeme Fishera bez ostychu nazvat „otcem růstového investování“.

Fisher se zaměřoval místo na levné akcie na nákup společností, které měly v budoucnu velkou šanci růst. Právě na příkladu Warrena Buffetta se ukazuje, že se využití obou strategií, jak růstové, tak hodnotové, vzájemně nevylučuje.

Jak dosáhl Buffett svého jmění? Sám se nazývá 85% Grahamem a 15% Fisherem.

Pokud se tedy inspirovalo Philipem Fisherem takové investorské eso jako je Warren Buffett, proč bychom neměli i my?

Jak využít Fisherovou moudrost při vlastním výběru akcií?

Fisherova investiční strategie je postavena na dvou pilířích, které mají do značné míry společné základy.

Ziskovost a budoucí schopnost vytvářet zisk jsou dva základy růstové investiční strategie.

Pro zajištění uspokojivé ziskovosti chtěl Fisher vidět u společnosti dostatečnou ziskovou marži. Výpočet ziskové marže je snadný: čistý zisk / tržby. Vysoká zisková marže pak jednoduše znamená, že větší část tržeb je přeměněna v zisk společnosti.

Pro zachování budoucí schopnosti vytvářet zisk by měla být společnost schopna dosahovat zisků, aniž by musela využívat kapitálového financování. K tomu je třeba, aby společnost splňovala 3 podmínky:

  • Společnost již generuje zisk
  • V případě potřeby má po ruce dostatek hotovosti
  • Není zadlužená

Jak využít růstové investiční strategie v praxi?

Výši ziskové marže také rychle získáte kombinací P/S (Price to Sale) ratia a P/E (Price to Earnings) ratia. Zisk / Tržby = Price to Earnings ratio / Price to Sales ratio  

Doplníte-li navíc svou analýzu o nízko zadlužené společnosti, naleznete potenciálně zajímavé investiční příležitosti. Vyfiltrovat si společnosti podle zadaných kritérií s využitím volně dostupného screeningového nástroje od Yahoo Finance, není až takový problém. Pokud byste chtěli vědět, jak nato, koukněte na tento návod.

Dokážete-li porozumět základům analýzy akcií – hotovost, zisky, aktiva – pak ovládnete s jednoduchým využitím screeningové aplikace umění stockpickinguvýběru jednotlivých akciových titulů.

Pokud byste se na stock picking ještě necítili, můžete využít kouzlo pravidelného investování a výběru akcií se vyhnout, nebo rovnou investovat do podílových fondů.

Základy investování do podílových fondů přehledně zpracovala v minisérii článků moje kolegyně @natalieschejbalova. Doporučuji přečíst.

Fondy 1/3: Investování do fondů je pro nováčky nejlepší způsob, jak zhodnotit peníze nejen podle Buffetta

#akcie #jakinvestovat #investice #návod #howto #knowhow #buffett #hodnotoveinvestovani #rustoveinvestovani

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.