Fondy 1/3: Investování do fondů je pro nováčky nejlepší způsob, jak zhodnotit peníze nejen podle Buffetta

Investování do jednotlivých akcií nebo dluhopisů není pro nováčky ve světě investic ideální. Proto byste měli raději zvážit investiční fondy. Pojďme se podívat na to, jak fungují a jaké jsou jejich základní druhy.

To, že by většina lidí neměla investovat do jednotlivých akcií, ale raději do fondů, říká i Warren Buffett. Ale ani když máte vybranou investiční strategii a víte, že chcete investovat do fondů, nemáte vyhráno. Na trhu je totiž nepřeberné množství jednotlivých fondů.

Jak fungují fondy

Když „pošlete peníze do fondu“, koupíte si za ně podílové listy – cenné papíry. Ty potvrzují, že máte na celkovém majetku vybraného fondu určitý podíl. Majetek fondu se skládá z vkladů podílníků jako jste vy. Vložili do fondu peníze stejně jako vy, s vidinou zisku stejně jako vy. 

O tom, kam peníze z fondu poputují a potažmo o tom, kolik bude fond vydělávat, rozhoduje investiční společnost, která majetek ve fondu spravuje. Když peníze vložíte do fondu, nemusíte tedy řešit, jestli v příštích letech klesne poptávka po mléčných výrobcích, jestli budou krachovat banky nebo jak se budou pohybovat ceny ropy. To za vás dělají odborníci z investiční společnosti. Vy jim jen propůjčíte své peníze v dobré víře toho, že s nimi budou nakládat nejlépe, jak to půjde a že se vám investice vyplatí. 

Za tyto služby si samozřejmě investiční společnost nárokuje manažerský neboli správcovský poplatek, který se účtuje z objemu aktiv a může být například 1 % ročně. Je to odměna za její práci.

Fondy? Pro investiční nováčky nejlepší volba

Mnoho odborníků se shoduje na tom, že fondy jsou pro začátečníky nejlepším způsobem, jak proniknout do investičního světa. Kromě výše zmíněného Warrena Buffetta si to myslí například autor knihy Investování pro začátečníky Petr Syrový, který o nich píše:

 „Všechny produkty mají na trhu své místo. Přesto vám doporučíme fondy. Jsou z našeho pohledu nejjednodušší a nejbezpečnější. Ostatní produkty jsou složitější a je větší riziko, že uděláte chybu.“

Investiční fondy jsou možná nejjednodušší a nejbezpečnější, ale také je jich na trhu nekonečně mnoho. Proto jsem se zeptala na tipy autorky e-booku Investování pro holky Evy Řehákové.

Jak se v tom zorientovat a nezbláznit se? 

Nejprve bych si ujasnila investiční horizont. Pokud chci investovat dlouhodobě na 10+ let, zkusila bych zapátrat mezi akciovými fondy. Lidé, kteří jsou již blíže ke konci svého investičního horizontu, mohou začít postupně přecházet na kombinované nebo dluhopisové fondy, kde omezují riziko, že budou akcie při výběru právě v poklesu. 

Jedná se samozřejmě o komplexní problematiku a toto je spíše taková zjednodušená poučka.“

Eva Řeháková se snaží investování přiblížit „lidem bez finančního backgroundu“.

Kdo se chce ve fondech opravdu kompletně zorientovat, může si nechat poradit od zkušeného poradce, a ten mu vysvětlí všechny rozdíly.“ 

– Eva Řeháková, autorka e-booku Investování pro holky

S Evou mimochodem na Warengo vyšel rozhovor, ve kterém jsme probraly její projekt, její vlastní investiční strategii nebo co je podle ní nejrozšířenější mýtus o investování. Najdete ho tady: 

Eva Řeháková z Investování pro holky: „Podle mě je vždycky vhodná chvíle vstoupit na akciový trh, ale...“

Jaké fondy existují a čím se liší

Fondy, které byste jako začátečníci měli rozlišovat, jsou:

 • fondy peněžního trhu nebo spořící účty,
 • fondy dluhopisové,
 • fondy akciové,
 • fondy smíšené.

Dělí se právě podle toho, co se uvnitř nich skrývá. Fondy, které investují do dluhopisů, jsou dluhopisové, fondy, které investují do akcií, jsou akciové. Pojem „smíšené“ se užívá pro fondy, které investují i do dluhopisů i do akcií. 

Fondy peněžního trhu patří mezi nejkonzervativnější. Investují do dluhových cenných papírů, v jejich portfoliích najdeme například české státní pokladniční poukázky nebo krátkodobé dluhopisy či vklady v bankách. Vzhledem k tomu, že patří mezi nejbezpečnější investice, asi si umíte představit, že mívají také nejnižší výnosy – obvykle nižší než spořící účty, pro běžné investory tedy v období nízkých úrokových sazeb nemají význam.

Dluhopisové fondy

Dluhopisy jsou cenné papíry, které ve své podstatě znamenají, že někomu půjčujeme peníze. Při nákupu dluhopisů tedy riskujeme, že vydavatel dluhopisu zkrachuje. U každého jednotlivého dluhopisu riskujete, že můžete ztratit 100 % investice. Od toho jsou tu fondy a diverzifikace uvnitř nich. Díky fondu koupíte najednou stovky dluhopisů od stovek emitentů. Krach jednoho z nich vás tím pádem téměř neovlivní.

Dluhopisové fondy se liší dobou splatnosti dluhopisů a kreditním rizikem dluhopisů. Čím delší je doba, tím vyšší je výnos i riziko. Fondy můžeme dále dělit podle toho, jestli se specializují na:

 • dluhopisy emerging markets,
 • high yield dluhopisy,
 • korporátní dluhopisy.

Existují také tzv. obecné dluhopisové fondy, velké fondy, které investují hlavně na domácím trhu do státních dluhopisů, dluhopisů bank a případně kvalitních společností a snaží se o co největší diverzifikaci. Standardně jde o největší z dluhopisových fondů nabízených českou investiční společností. To je dobrá volba pro investiční nováčky, kteří chtějí své portfolio obohatit o jeden dluhopisový fond.

Dluhopisy emerging markets jsou rizikovější dluhopisy, protože investují do rizikovějších zemí – například Ruska nebo třeba Brazílie. Je u nich vyšší potenciální výnos, ale také vyšší riziko.

High yield dluhopisy jsou další rizikovější varianta, která vám potenciálně může vydělat více. Jde o dluhopisy firem, které mají nižší důvěru investorů – proto jsou nuceny platit vyšší úrokovou sazbu.

Korporátní dluhopisy jsou z hlediska rizika někde na půl cesty mezi státními a rizikovými dluhopisy. 

Akciové fondy

Akciové fondy investují do akcií – podílů v akciových společnostech. Pokud chcete investovat do akcií, ale necítíte se na vybírání jednotlivých firem a předpovídání jejich úspěchu, fond je pro vás skvělým řešením. Portfoliomanažer za vás vybere, jestli koupíte akcie Apple nebo Wells Fargo, vy nemusíte udělat nic. Fond zároveň řeší riziko prudkého poklesu ceny akcií jedné firmy nebo jejího převedení pod jinou firmu. 

V případě akciových fondů chcete, aby fond investoval na globálním trhu a takových existují stovky. Není tedy snadné si vybrat. tomu, jak se zorientovat na trhu s fondy a jak vybrat ten správný, se budu věnovat v dalším dílu seriálu.

Fondy smíšené

Smíšené fondy obsahují jak akcie, tak dluhopisy. Rozhodující je u nich poměr mezi těmito dvěma typy aktiv.

 • konzervativní fond bude mít podíl akcií asi 20 %,
 • balancovaný fond mezi 40-60 %,
 • dynamický fond má přes 60 % akcií.

Podíl akcií je dobrým indikátorem toho, jak moc rizikový smíšený fond je. Platí, že čím větší je podíl akcií, tím vyšší potenciální výnos i riziko.

Tolik k úvodu do problematiky fondů, ve druhém dílu seriálu zjistíte, podle čeho se při vybírání konkrétního fondu řídit a jakým způsobem do fondu investovat.

Fondy 2/3: Investiční fond vyberte podle těchto kritérií a vyhněte se jedné časté chybě

#investice #investovani #fondy #investovanidofondu #akcie #dluhopisy

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Pokud není mým cílem jen si někde odložit peníze tak, aby byly chráněny proti inflaci, ale jde mi o navýšení jmění, příp. do budoucna o vybudování pasivního příjmu, dávají fondy taky smysl, nebo je efektivnější vlastní studium, analýza trhů a vybudování portfolia vlastnoručně?

  1
 • Jaká je výhoda smíšeného fondu o proti jednomu akciovému a jednomu dluhopisovému?

  2
  • Dobrý den. Nejsem finančník, ale osobně mám smíšený fond, který s blížícím se investičním horizontem postupně přelévá peníze z akcií do dluhopisů. Akcie prodává ve vhodnou chvíli (tedy za hodně) a nakupuje dluhopisy, které mají menší výnos, ale nejsou tak náchylné na výkyvy ceny, jako akcie. To byste mohl asi udělat i sám se dvěma fondy, ale musel byste to prostě dělat sám...

   2

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 12 246.

Zaregistrovat se