Malkielova teorie náhodné procházky: Místo vybírání akcií si můžete klidně hodit korunou

Co když je analyzování akciových trhů jen způsob, jak si ukrátit čas a stejné výsledky by vám přinesl i náhodný výběr akcií, do kterých investujete? Tuto tezi představil Burton Malkiel už v roce 1973. Zjistěte, jak ji můžete využít.

Teorie náhodné procházky předkládá tezi, že změny cen akcií jsou náhodné a na sobě nezávislé. Z toho usuzuje, že historické pohyby akcií nemohou být použity k tomu, aby se předpokládal budoucí vývoj na akciových trzích. Teorie náhodné procházky tedy ve zkratce tvrdí, že akcie mají náhodné a nepředvídatelné cesty, které všechny metody předvídání cen akcií z dlouhodobého hlediska činí nesmyslnými.

Co teorie náhodné procházky znamená pro investory

Stoupenci teorie náhodné procházky jsou přesvědčeni, že je nemožné překonat výkon trhu, aniž by snaha o to přidávala investorům riziko

Technickou analýzu trhu tedy nepovažují za spolehlivou, protože lidé, kteří ji využívají, nakupují nebo prodávají cenné papíry až ve chvíli, kdy se mohou opřít o již existující trend. Dalším důvodem, proč analytiky trhů odsuzují k neúspěchu, je častá špatná kvalita shromažďovaných informací a jejich nesprávná interpretace.

Naopak kritici teorie se opírají o dlouhodobé trendy v cenách akcií, které se opakují. Podle nich se dá trh překonat pečlivým výběrem času nákupu a prodeje vhodných aktiv.

Teorie efektivních trhů: Trh je zcela nepředvídatelný

Teorie náhodné procházky v roce 1973 zvedla ze židle mnoho investorů. V tom roce ji totiž Burton Malkiel uvedl ve své knize Náhodná procházka po Wall Street. Kniha také zpopularizovala teorii efektivních trhů, se kterou přišel již dříve profesor z University of Chicago William Sharp. 

Pochopit tuto teorii nám pomůže Wikipedie, na které je skvěle popsána:

„Kurzy cenných papírů jsou ovlivňovány pouze objektivními informacemi očekávanými zisky, dividendami, rizikem a dalšími kurzotvornými informacemi. 

Tržní cena akcií na trhu pak představuje objektivní hodnotu, akcie jsou v každém okamžiku správně oceněny a na trhu nelze najít podhodnocené nebo nadhodnocené tituly. 

Z toho vyplývá, že úspěšnost obchodování není možno zvýšit fundamentální či technickou analýzou ani studiem historických údajů, trh reaguje jen nové informace a je tak zcela nepředvídatelný.

Co tedy teorie efektivních trhů znamená pro investory? Že nikdo nemůže konzistentně profitovat z nadhodnocených nebo podhodnocených akcií, protože ceny akcií jsou povětšinou náhodné a odráží působení nepředvídatelných vlivů.

Sharp a Malkiel se shodují na tom, že právě kvůli nezaručitelné návratnosti se tipování podhodnocených akcií nedá udržitelně využívat a že je pro investory lepší, když budou investovat pasivně do dobře diverzifikovaných fondů. S tímto názorem mimochodem souzní i Warren Buffett. 

Nemyslím si, že většina lidí je v pozici, aby nakupovala jednotlivé akcie.“

– Warren Buffett

Podle Buffetta je mnohem lepší jít do nízkonákladových investičních fondů a držet se jich. 

Teorie náhodné procházky v praxi

Nejznámější praktický příklade náhodné procházky je asi ten z roku 1988, kdy se Wall Street Journal pokusil otestovat Malkielovu teorii vytvořením soutěže. Wall Street Journal Dartboard Contest proti sobě postavil profesionální investory a vlastní zaměstnance, kteří vybírali akcie házením šipek do terče. Ano, přečetli jste to správně. Dvě metody výběru akcií – jeden založený na analýze a druhý na náhodě. 

Po stovce kol soutěže Wall Street Journal představil veřejnosti výsledky, které hovořily jasně: 61 kol vyhráli experti, 39 šipky. Každopádně i experti dokázali porazit Dow Jones index jen v 51 případech.

Malkiel se k experimentu vyjádřil tak, že odborníci měli jednu výhodu. Ceny akcií poskočily nahoru, když je odborníci doporučili. To je standardní jev, který na burze funguje. Zastánci pasivního investování doplnili argument, že protože se investorům podařilo porazit trh jen v polovině případů, bylo by pro ně výhodnější, kdyby investovali do fondu, který si účtuje nižší správcovské poplatky.

Za svým názorem si Malkiel stojí i po letech

„Jsem extrémně skeptický k tomu, že kdokoliv dokáže dobře vybírat akcie. Jsou tu jasné důkazy, že jednoduché nízkonákladové indexové fondy během posledních 10 let překonaly 90 procent aktivně spravovaných fondů. Pár vynikajících investorů je překoná, ale neexistuje způsob, jak předem zjistit, kdo mezi ně bude patřit,“ řekl legendární investor Burton Malkiel v rozhovoru z únoru roku 2019.

Jak tedy doporučuje on i nemálo dalších odborníků, pokud chcete při investování dostat hodně muziky za málo peněz, zvolte fondy. Začít můžete tím, že si o nich přečtete můj třídílný seriál.

Fondy 1/3: Investování do fondů je pro nováčky nejlepší způsob, jak zhodnotit peníze nejen podle Buffetta

Fondy 2/3: Investiční fond vyberte podle těchto kritérií a vyhněte se jedné časté chybě

Fondy 3/3: Investování do ETF – nejlepší poměr riziko/výnos. Zhodnotí vaše peníze až o 10 % ročně

#investovani #burtonmalkiel #teorienahodneprochazky #nahodnaprochazkapowallstreet #akcie #burza #investice

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 12 262.

Zaregistrovat se