Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 20 198.

Zaregistrovat se

24.05.2020 4 minuty čtení

Warren Buffett: Většina lidí by neměla investovat do jednotlivých akcií, měli by raději dělat toto...

Warren Buffett má radu pro všechny nováčky v investování i lidi, kteří nemají čas na to, aby vybírali ty správné akcie, nakupovali a prodávali je ve vhodnou chvíli. Pojďte se podívat, čím podle Buffetta nahradit nakupování jednotlivých akcií.

„Nemyslím si, že většina lidí je v pozici, aby nakupovala jednotlivé akcie,“ řekl Buffett na výročním zasedání akcionářů Berkshire Hathaway 2020, které se konalo 3. května – poprvé v historii pouze virtuálně.

„Možná pár z nich je, ale na druhou stranu si myslím, že je pro lidi mnohem lepší, když si mohou koupit průřez Amerikou [průřez americkými akciemi] a prostě na to zapomenout.“

Jinými slovy – podle Buffetta je mnohem lepší jít do nízkonákladových investičních fondů a držet se jich. Buffett doporučuje index S&P 500, který obsahuje akcie 500 největších amerických společností od Googlu přes Disney až po ExxonMobil.

Investování do indexových fondů

Investování do indexových fondů je pasivní investiční strategie, která vám umožní „přihřát si polívčičku“ na úspěchu nejúspěšnějších a největších společností, aniž byste museli čelit rizikům spojeným s vybíráním jednotlivých akcií.

Pro průměrného investora je totiž téměř nemožný konzistentní úspěch a kontinuální vybírání správných individuálních akcií. Studie ukazují, že z dlouhodobého hlediska se vyplácí investovat do indexových fondů. Toto investování také minimalizuje riziko ztráty peněz při drastickém poklesu hodnoty akcií společnosti, ať už z jakéhokoliv důvodu.

Když vlastníte prostřednictvím fondu podíl v bezpočtu různých společností, nebude vám dělat starosti, že některé z nich stagnují nebo si pohoršují. Historie konec konců mluví sama za sebe. Průměrné roční zhodnocení indexu S&P 500 během posledních 90 let je nějakých 10 % (očištěné o inflaci).

Nejlepší jsou bezpochyby fondy, které kopírují skladbu trhů jako celků – takové, ve kterých jsou akcie všech firem ze všech odvětví. Když se totiž nedaří jednomu sektoru, daří se jinému. Trh jako takový nepodléhá tak velké volatilitě. Jistě, když přijde krize, může prudce poklesnout celý akciový trh (jak se tomu stalo například kvůli koronakrizi), ale čím víc diverzifikovaný je fond, tím menší ztráty vaše investice utrpí.

Buffett: Investujte do indexových fondů, ušetříte za rady

„Lidé zaplatí obrovské sumy peněz za rady, které ve skutečnosti nepotřebují,“ řekl mimo jiné Buffett na výročním zasedání a myslel tím investiční poradce, kteří číhají na každém rohu a tvrdí, že vám zajistí životní obchod.

„Pokud vsadíte na Ameriku a tu sázku budete držet desetiletí, povedete si mnohem lépe než když nakoupíte cenné papíry státní pokladny nebo budete poslouchat lidi, kteří vám řeknou, do čeho investovat,“ dodal.

Buffett není jediný odborník s tímto názorem

Například certifikovaný finanční plánovač Peter Mallouk pro CNBC Make It podrobně vysvětlil, proč byste měli své peníze „dát pouze do S&P 500“.

„Je to ta nejlevnější investice, která existuje. Můžete ji udělat u brokera jako TD Ameritrade, Fidelity nebo Charles Schwab, jejichž poplatky jsou nevídaně nízké. A s těmito 500 společnostmi budete mít pokrytých asi 80 % kapitalizace trhu celých Spojených států.“ Jde tedy o snadnou a dostupnou cestu, jak vydělat na výkonnosti celé americké ekonomiky.

„K tomu je to i globální, protože tyto společnosti vydělávají dost i v zámoří: McDonal's má pobočky v Číně, Walmart v Evropě. Takže máte levné, diverzifikované portfolio, které je investicí do globální ekonomiky.“

Jinými slovy, pokud hledáte kvalitní a spolehlivý způsob, jak investovat peníze, vrhněte se na fondy. A zůstaňte u nich i když začne trh fluktuovat. Jak říká Věštec z Omahy: „Kupujte je v dobrém i ve zlém a především ve zlém... Americký byznys si z dlouhodobého hlediska povede dobře, takže i svět investování si povede dobře.“

 #inspirace #warrenbuffett #buffett #investice #investovani #penize #bohatstvi #miliardar #uspech #etf #indexovefondy #akcie

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
3 minuty
4 minuty
3 minuty
8 minut
4 minuty
6 minut