Fondy 3/3: Investování do ETF – nejlepší poměr riziko/výnos. Zhodnotí vaše peníze až o 10 % ročně

Pokud se zajímáte o investování, o ETF už jste pravděpodobně slyšeli. Mnoho investorů si myslí, že jde o nejefektivnější způsob zhodnocování peněz. Pojďme se podívat na to, jak investování do ETF funguje a proč byste mu měli dát šanci.

Než se ponoříme do problematiky ETF, mrkněte na předchozí díly seriálu o fondech:

Fondy 1/3: Investování do fondů je pro nováčky nejlepší způsob, jak zhodnotit peníze nejen podle Buffetta

Fondy 2/3: Investiční fond vyberte podle těchto kritérií a vyhněte se jedné časté chybě

Investování do ETF – co to je?

ETF je zkratkou pro Exchange Traded Fund, česky se používá také pojem indexové akcie. Jde o fondy, které se obchodují na světových burzách stejně jako akcie významných společností. 

Vychází z myšlenky, že aktivně spravované podílové fondy zpravidla dlouhodobě a v průměru nepřekonávají své srovnávací indexy. Proto nedává smysl investovat do fondu, ale je logičtější koupit si přímo index. Namísto toho, abyste investovali do podílového fondu řízeného drahými manažery, investujete do ETF, který je řízený přesným algoritmem

Tím algoritmem je index (kopírování složení vybraného indexu podle známého složení aktiv v něm). Výhodou ETF je to, že nepotřebují portfolio manažera, ale může je řídit automat, proto jsou jejich náklady velmi nízké – pohybují se v řádu desetin procenta. ETF je cesta, jak nakoupit velmi levně široce diverzifikované portfolio. Další výhodou je, že při investici přímo do ETF vylučujeme lidský faktor ze správy naší investice a nehrozí nám žádné selhání z aktivního řízení investic manažery.

Dalším rozdílem mezi standardními fondy a ETF je ten, že ETF většinou vyplácejí dividendy. To znamená, že vám vytvářejí pasivní příjem. Na druhou stranu tyto dividendy se musí danit, což je pro mnoho lidí nepříjemná administrativní zátěž.

Existuje 5 druhů ETF:

  • Indexové,
  • komoditní,
  • dluhopisové,
  • sektorové.

Pravděpodobně nejpopulárnějším druhem jsou indexové ETF, protože poskytují investorům z dlouhodobého hlediska nejvyšší výnos ve srovnání se všemi ostatními druhy aktiv. 

Vím, že investování do indexových ETF fandí autorka e-booku Investování pro holky Eva Řeháková. Proto jsem se jí zeptala, co ji na indexových ETF tak baví. Podle ní mají indexové ETF ideální poměr riziko/výnos.

„Indexové fondy ETF jsou jednoduché, dostupné, a protože investují do indexu, omezují riziko pádu jedné konkrétní akcie. Člověk, který investuje do indexu třeba právě skrze ETF, nemusí trávit spoustu času výběrem akcií konkrétní firmy, svoje riziko rozloží mezi řadu různých firem. Historicky mají navíc indexy slušné výsledky, což můžete vidět třeba na grafu indexu S&P 500 níže.

Vývoj indexu S&P 500 – za posledních 40 let rostl index průměrně o 8,5 % ročně. 

„Pasivní formu investování do ETF doporučuje i Warren Buffett lidem, kteří by rádi profitovali na růstu akciového trhu, ale nechtějí se pouštět do výběru konkrétních akcií,“ dodává.

Také mě zajímalo, podle čeho si sama Eva vybírá ETF, do kterých investuje.

„Já osobně investuji do širokých indexových ETF, které sledují větší množství firem. Ideálně z různých odvětví pro lepší diverzifikaci. Zaměřuji se hlavně na rozvinuté globální trhy, které mají stabilnější ekonomiku.“

„Krize samozřejmě může přijít všude, ale věřím, že například na americkém, evropském a dalších rozvinutých trzích je pravděpodobnost opravdu dlouhodobého poklesu přeci jen nižší.“

S Evou mimochodem na Warengo vyšel rozhovor, ve kterém jsme probraly její projekt, její vlastní investiční strategii nebo co je podle ní nejrozšířenější mýtus o investování. Najdete ho tady: 

Eva Řeháková z Investování pro holky: „Podle mě je vždycky vhodná chvíle vstoupit na akciový trh, ale...“

Jak investovat do ETF?

Pokud chcete investovat do ETF, musíte si založit obchodní účet u brokera. To je společnost, která umožňuje investovat do ETF fondů z celého světa. Kvalitních brokerů pro investování do ETF není málo. Můžete si vybrat například mezi FIO, Degiro, eToro nebo Saxo Bank. Při výběru zvažte především zda je broker regulovaný, nabídku ETF, poplatky, uživatelskou přístupnost obchodní platformy a zákaznickou podporu. 

Jak vám daná platforma vyhovuje, si můžete vyzkoušet založením demo účtu, na kterém budete obchodovat s fiktivním kapitálem.

Každá investice do podílového fondu, akcií nebo ETF má vlastní sazebník poplatků, proto byste si měli výši poplatků zkontrolovat před samotným investováním. Budete díky tomu vědět, zda se vám investice vyplatí a kolik za zprostředkování obchodu celkem zaplatíte.

Vstupní poplatky u ETF se na rozdíl od fondů neplatí jako procenta z objemu investice, ale jako pokyn k nákupu. 

Například u FIO banky poplatky za elektronicky podaný příkaz začínají na nule. Některé dodatečné služby jsou však zpoplatněny. Podle článku na serveru Mladý investor řádově za nákup ETF u Degira zaplatíte kolem 0,5 eura, u FIO to může být kolem 5-7 eur. Jak vidíte, výběr platformy se tedy vyplatí nezanedbat.

Indexová investiční strategie, která využívá investování do ETF nebo investičních certifikátů, má za cíl dosahování výnosu srovnatelného s průměrným výnosem vybraného akciového trhu. Její očekávaný výnos šplhá v dlouhodobém horizontu až k 10 procentům ročně, což je upřímně vzhledem k poměrně malé rizikovosti skvělé. Pro začátečníky je investování do ETF rozhodně něco, co by měli podrobně prozkoumat.

#investovani #investice #zacinameinvestovat #investovaniproholky #etf #fondy 

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 12 246.

Zaregistrovat se